Magazin

Prodajalec Kraljev ulice: Malo imam okrancljano, pa kaka svečka mora goreti

Ljubljana, 31. 12. 2021 07.10 |

Intervju z Milanom Končino
Avtor
Kaya Kamenarič
Komentarji
98

V Sloveniji je v brezdomske programe vključenih okoli 3300 ljudi, resnično število tistih, ki so ostali na ulici, pa je še višje. A kljub temu je praznično vzdušje čutiti tudi med brezdomci, pravi strokovna delavka v Zavetišču za brezdomce, Mateja Pišorn. Dobili so božična darila, organizirali pa bodo tudi epidemiološki situaciji primerne praznične večerje. Kakšno je življenje med prazniki, nam je zaupal prodajalec Kraljev ulice Milan Končina. "Imam malo okrancljano, malo pa more zgledat! Pa kaka svečka more goret," pravi.

Intervju z Milanom Končino
Intervju z Milanom Končino FOTO: Luka Kotnik

Prazniki, počitnice. Ljubljana je odeta v lučke, ob sprehodu po Čopovi ulici pa si lahko za sekundo celo upamo pozabiti, da se je naše življenje v zadnjih dveh letih močno spremenilo. S fotografom s Čopove zavijeva v podhod proti Nazorjevi, pri Mestnem gledališču pa na svojem delovnem mestu Kralje ulice že kakšno uro prodaja Milan Končina. Ni sam, ob sebi ima posvojenko, psičko Tio, ki ga spremlja že zadnja štiri leta. 

Kot običajno je delo začel okoli 10. ure zjutraj. Kot pravi, ta ulični časopis vsak delovni dan, od ponedeljka do petka, prodaja skoraj od takrat, ko je začel izhajati. "Imam številko 065, mislim pa, da je prodajalcev zdaj že več kot tisoč," pove 57-letnik. Časopis običajno prodaja dve ali tri ure na dan, potem pa se odpravi domov – predvsem zaradi psičke, ki je sicer zavita v toplo odejo, a je težko dalj časa pri miru. 

Končina sicer že nekaj časa ni na ulici, saj najema sobo. "Mislim, da bi si jo lahko vsak nekako zrihtal. S socialno se da nekaj narediti," je prepričan. Na eni strani hiše si skupno kopalnico in kuhinjo deli devet ljudi, na drugi strani hiše pa jih je, kot pravi, okoli 30. 

Spomnil je na to, kako hitro se nam lahko življenje obrne na glavo. Nekoč je v najem oddajal gostilno, ki je bila v družinski lasti, nato pa se je odpravil v Avstralijo, kjer je delal na kmetiji s sadjem. Po dobrih osmih letih ni mogel več podaljšati vize, zato se je vrnil domov. Ugotovil je, da so gostilno prepisali na druge lastnike, zaradi goljufije pa je, kot pravi, ostal brez vsega. "Potem ugotoviš, da nimaš kam iti. Da si ostal na cesti," pripoveduje Končina, ki pri ostalih družinskih članih ni mogel bivati. Znašel se je v zelo hudi stiski, na neki točki je celo poskusil storiti samomor in se zdravil na psihiatriji. "V enem trenutku si na vrhu, a že čez sekundo se lahko vse uniči. Iz vsega priletiš na nič, na poden," je povedal in pojasnil, da še zdaleč ni edini, ki se mu je pripetilo kaj takšnega.

Voljo do življenja najdemo v različnih stvareh. Eden od virov motivacije je bila za Končino tudi hči, s katero je spet navezal stik. Z njeno mamo sta se razšla, še preden se je odpravil v Avstralijo, od takrat pa se s hčerjo ni veliko videl. Nekaj časa je spal pri znancih, znašel se je tudi v Rogu. Iskal je delo, kratek čas je delal v restavraciji, a kot pravi, za drobiž, s katerim ni mogel dostojno živeti. Tako se je odločil, da bo raje prodajal časopis. "Službo je bilo težko dobiti, vseeno pa sem moral nekaj sčarati. Nekako je bilo treba preživet," pravi. Sistem prodaje časopisa deluje tako, da ulični prodajalec v dnevnem distribucijskem centru kupi časopis po ceni pol evra, potem pa ga za en evro proda na ulici, pri čemer pol evra od vsakega prodanega izvoda ostane njemu. "Kar je pa tringelta, je pa tringelta," je nasmejano povedal sogovornik. 

Ulični prodajalec lahko postane kdor koli in za to ne potrebuje nobenega osebnega dokumenta, državljanstva itd. Na začetku dobi brezplačno tri poskusne izvode časopisa Kralji ulice, s sredstvi, ki jih dobi od prodaje, pa lahko nato kupi nadaljnje izvode. Prodajalec lahko prodajo kadar koli prekine, sicer pa sam izbira, koliko, kdaj in ali bo sploh prodajal, je pojasnjeno na spletni strani Kralji ulice.

Najin pogovor je zmotil mimoidoči, ki je Končini v roko stisnil nekaj denarja. Bil je bankovec, a številke na njem nisem videla. Zdelo se mi je nevljudno zreti. A kljub temu me je zanimalo, koliko zasluži in koliko časopisov mu uspe prodati. "Čisto odvisno, včasih ne prodam nobenega," pove s sprijaznjenim izrazom na obrazu, a doda, da jih nekateri prodajo tudi po 100 ali 200. "To se mi še ni nardil," je pripomnil v smehu. Največ, 80, sta jih s kolegom prodala pred leti, ko so ulice zavzeli protestniki, mi je ponosno zaupal. Fotografija s tistega dne krasi eno od brošur Kraljev ulice, je še dodal. 

Intervju z Milanom Končino
Intervju z Milanom Končino FOTO: Luka Kotnik

Decembra so ljudje radodarnejši

Ne le praznične lučke, ljubljanske ulice decembra zaznamujejo tudi radodarnejši ljudje. "Do desetega decembra je bila tema. Tako za preživet," opisuje dnevne zaslužke, a od približno 13. decembra opaža, da mimoidoči stisnejo kakšen kovanček več. "K meni pride večina takšnih, ki me že poznajo in s katerimi smo se že velikokrat pogovarjali. Pa kakšen padalec tudi prileti vmes," pojasnjuje. Kot pravi, so tisti, ki so radodarni vse leto, radodarni tudi zdaj, nekateri še bolj. "Potem pa so te padalci, ki se bodo za celo leto za nazaj odkupili," je še navihano pripomnil.  

"Doma imam malo okrancljano, malo pa more zgledat! Pa kaka svečka more goret, pa takšne stvari," je povedal o prazničnem okraševanju. Dolga leta, ko je še delal v gostinstvu, je moral sicer za novo leto in božič delati. "Gostilna je taka. Raja ima fešto, ti imaš pa drugačno fešto, ko ti švic dol teče," je povedal v smehu. Zdaj, ko prodaja časopise, se je za božič na ulici ustavil zgolj za kako uro. Kot pravi, tudi prometa ni bilo, saj so bili ljudje večinoma doma. Kako bo preživel novo leto, še ne ve točno, morda bo obiskal hčer. 

"V brezdomske programe vključenih okoli 3300 ljudi, realna številka je zagotovo vsaj še enkrat višja"

Končini je nekako uspelo poskrbeti za streho nad glavo, a mnogo je takih, ki do te točke še niso prišli. Koliko brezdomcev je v Sloveniji, je zelo težko oceniti, saj ti ljudje pogosto niso zajeti v statistikah in so praviloma skriti javnosti, nam je ob obisku Zavetišča za brezdomce v Ljubljani povedala strokovna delavka Mateja Pišorn.

Mateja Pišorn, strokovna delavka v Zavetišču za brezdomce v Ljubljani.
Mateja Pišorn, strokovna delavka v Zavetišču za brezdomce v Ljubljani. FOTO: Luka Kotnik

"Poleg tega naše razumevanje brezdomstva presega 'odkrite', vidne brezdomce, ki spijo na prostem, ampak vključuje tudi tiste, ki spijo v neprimernih in tveganih namestitvah. To so razne garaže, vrtički, zapuščeni objekti ter stanovanja brez elektrike in/ali vode. Vključuje tudi take, ki jim grozi deložacija, in osebe, ki živijo v tveganih najemnih razmerjih," je pojasnila in dodala, da je takih v Ljubljani zaradi nedostopnosti stanovanj zelo veliko. Kot pravi, je bilo po oceni resornega ministrstva leta 2020 v brezdomske programe vključenih okoli 3300 ljudi. "Realna številka pa je zagotovo vsaj še enkrat višja, če ne še večja," je prepričana. 

Zavetišče smo obiskali prav v času kosila, pred velikimi kovinskimi vrati, ki vodijo na vrt, pa se je že začela viti vrsta ljudi, ki so prišli po topel obrok. V zavetišču jih razdelijo približno sto na dan. Pišornova je pojasnila, da jih dnevno obišče med 100 in 150 ljudi. 

Zavetišče poleg vsakodnevnega razdeljevanja hrane nudi še bivalni del. Gre za 24-urni program, ki omogoča celodnevno bivanje 28 uporabnikom. Za dodatnih 18 oseb pa nudijo možnost prenočevanja, torej bivanje med 20. in 8. uro. "Toda v času epidemije ni možno, da bi jih prenočevalo toliko. To število se je zdaj prepolovilo," je pojasnila Pišornova. Medtem ko jih lahko v zavetišču biva 20, jih lahko prespi le dodatnih devet. Z izjemno prostorsko stisko so se srečevali že pred epidemijo, ta pa je po njenih besedah le še potrdila, kako neprimerni so prostori, v katerih zaposleni delajo, uporabniki pa živijo. 

V zavetišču je pet zaposlenih in približno sedem prostovoljcev, večinoma študentov, ki opravljajo prakso v okviru Fakultete za socialno delo, pa tudi dolgoletnih prostovoljcev, s katerimi sodelujejo že vrsto let. V času praznikov se je zanimanje za prostovoljno delo v zavetišču sicer povečalo, a so, kot pojasnjuje Pišornova, prostovoljce preusmerili k drugim organizacijam, predvsem zato, ker želijo, da bi bili njihovi uporabniki čim bolj samostojni. S sabo jih vzamejo, ko gredo na primer po donacije, da jim pomagajo zlagati stvari v avto, deliti hrano in čistiti. Seveda je to odvisno od posameznika, a vsaj polovica je takih, ki so zelo veseli zadolžitev in radi sodelujejo pri aktivnostih v programu.

"Praznično vzdušje se vsekakor čuti tudi med brezdomci"

Praznični čas zaznamujejo tudi hladne vremenske razmere. Ko pridejo zima, mraz in daljše noči, je brezdomcem težje, saj je težje biti več ur skupaj zunaj. 

V času praznikov, ko naj bi čas preživljali z najbližjimi, se marsikdo počuti osamljenega. Med brezdomci je veliko takšnih, ki imajo neurejene družinske odnose, pri nekaterih so te rane še zelo sveže. "Tisti, ki imajo nerazčiščene družinske odnose iz bližnje preteklosti, potrebujejo več podpore in psihosocialne pomoči," pojasnjuje strokovna delavka. Toda večina jih je od svojih družinskih zgodb že zelo oddaljenih, zato jih praviloma ne stisne tako zelo. 

"Praznično vzdušje se vsekakor čuti tudi med brezdomci," še pravi Pišornova in dodaja, da se veselijo prazničnega časa. Med drugim so v okviru zavetišča sodelovali tudi pri dobrodelni akciji Božiček za en dan in prejeli presonalizirana darila. Darila so dobili vsi, ki v zavetišču živijo, tisti, ki tam samo prespijo, in večina tistih, ki jih v zavetišču dobro poznajo in ki vsakodnevno hodijo po pakete hrane. Darila je tako dobilo tri četrtine uporabnikov. V prazničnem času je tudi veliko več donacij, uporabniki pa tako dobijo veliko več "priboljškov", ki jih čez leto ni. Dobrodelnost pa je mogoče opaziti tudi med brezdomci, ki svoja darila z veseljem delijo z drugimi. "Zelo so solidarni in si stvari delijo med sabo. Včasih me kar presenetijo na tem področju," je svoja opažanja delila strokovna delavka.

"Tisti, ki so nameščeni pri nas, skupaj z zaposlenimi pripravijo praznično večerjo in povečerjajo, poskrbimo pa tudi za obdarovanje, seveda ob podpori in pomoči donatorjev, brez katerih ne bi zmogli," čas med prazniki še opisuje strokovna delavka. Hkrati so tudi uporabniki precej samoiniciativni. "Povežejo se v manjše skupine, živila dobijo od donatorjev, nekaj živil se tudi dokupi, potem pa skupaj kuhajo," je povedala. Jedi sicer pripravljajo skupaj, tudi kadar ni praznikov, trenutni meni pa je veliko bolj prazničen. "Tudi mi jemo pršut, sir in francosko solato. Če bi se slučajno zgodilo, da prazničnih jedi ne bi dobili z donacijami, se organiziramo in jih kupimo sami. Poskrbimo, da imajo ti, ki so v hiši, prijeten praznik," je dodala.

Sicer pa je epidemija položaj brezdomcev zelo spremenila in poslabšala tudi na področju praznovanj. "Pred temi čudnimi časi so se udeleževali množičnih praznovanj, nekatera izmed njih (na Taboru) so bila namenjena izključno njim, sedaj pa tega ni," še pojasnjuje Pišornova. Prireditev, ki so jih organizirali na Taboru, se spomni tudi Končina, ki pravi, da so za brezdomce, ki niso imeli kam iti, "lepo uštimali". "Pripravili so večerjo, pa kakšne tombule so bile, takšne igre. Pred leti si v kuverti dobil še pet ali deset evrov, zdaj pa tega ni več," je pripovedoval. 

"Ne gre pozabiti, da takrat, ko se moramo mi zaradi ukrepov umakniti v ožji družinski krog in praznovati doma, na toplem, brezdomci tega ne morejo storiti," je opomnila strokovna delavka. 

"Epidemija je razmere za brezdomce izjemno poslabšala"

Končina je pojasnil, da se vpliv koronavirusa precej pozna. "Tu okoli so banke pa takšne zadeve. Večina ljudi dela od doma," je opisal okoliš Mestnega gledališča in pojasnil, da je posledično tudi prometa veliko manj. Kljub temu je letos nekoliko bolje kot lani, meni. 

Da je epidemija izjemno poslabšala razmere, v katerih preživljajo čas in bivajo brezdomci, je prepričana tudi Pišornova. "Najhuje je bilo v začetku epidemije, saj so bili kar naenkrat soočeni z dejstvom, da določenih prostorov ne morejo več nemoteno uporabljati. Dnevni centri so se zaprli oziroma delovali v zelo omejenem obsegu, javni prostori, kot so knjižnice, javna stranišča in gostinski obrati, so se zaprli, dostop do storitev in prostorov, ki so jih do epidemije uporabljali za preživljanje dneva, je bil onemogočen".

Ostala populacija je ostala doma, delo in družabne zadeve so se organizirale po spletu, brezdomci pa so iz tega popolnoma izpadli in bili še bolj izključeni.

"Razmere za brezdomce so v Sloveniji katastrofalne"

"Če stanovanja niso dostopna osebam s povprečno slovensko plačo, brez prihrankov ali z minimalnimi prihranki, potem vemo, pri čem so naši uporabniki," je dejala Pišornova in izpostavila stanovanjsko krizo. Poudarila je, da si najemodajalci sami izbirajo najemnike, in to za zelo visoke najemnine glede na bivalne razmere. "Stanovanjska situacija je res kritična," je pripomnila. Gre za problem, ki bi ga bilo treba reševati sistemsko, na državni ravni. "Konec koncev je stanovanje osnova, pravica. Ne bi smelo biti naložba, kapital ali nekaj, s čimer nekdo služi, vsaj ne, dokler ni zagotovljeno vsem," meni strokovna delavka.

"Velikokrat se zgodi, da sprejmemo nekoga, ki je povsem na dnu. Najprej uredimo dokumente, potem socialno pomoč, nato pa se tisti, ki so delovno sposobni, precej hitro zaposlijo," je pojasnila. Kot pravi, je pravzaprav veliko uporabnikov, ki imajo službe, a si z minimalnimi plačami ne morejo privoščiti dragih najemnin. Potem pa obtičijo.

Kljub temu pa poznajo tudi zgodbe o uspehu. Lani sta dva uporabnika dobila službo z nekoliko višjim plačilom, nato pa se odselila v najemniško stanovanje. "Zdaj se srečamo v Ljubljani, dobro jima gre," je dodala.

"Revščine je vedno več"

Odkar se je začela epidemija, se na zavetišče obrača vse več ljudi. Nekateri so po hrano prihajali z otroki, a ker to ni primeren kraj za otroke, so jih prosili, naj pridejo sami. "Potem pa so želeli hrano za štiri ljudi in prosili za večje količine, češ da so velika družina," je povedala strokovna delavka in dodala, da je zlasti v času zaprtja veliko ljudi ostalo brez dela. Poudarila je, da enkratni dodatki niso rešitev, saj s 150 evri ni mogoče rešiti situacije. Številni bi potrebovali tudi pomoč pri ravnanju z denarjem, saj je veliko takšnih, ki niso finančno pismeni.

Po njenem mnenju tudi zavetišča v trenutni obliki niso rešitev. "Naši živijo v 10-, 12-posteljnih sobah, to ni dolgotrajna rešitev. Najprej je treba človeku dati dostojno stanovanje, nato pa ustrezno podporo in se bo pobral," je prepričana. Nekateri namreč delajo, nato pa se vrnejo v zavetišče, kjer v kontejnerju spijo (ali pa bedijo) v sobi s šestimi drugimi. "To je nečloveško," je še povedala. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (98)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Vahid Agovic
01. 01. 2022 13.39
+0
Ne dam mu ja nič!
Von_Clausewitz
01. 01. 2022 12.23
+1
Samo vi msm sparajte kacate...ne boste dolgo več🤫
Von_Clausewitz
01. 01. 2022 12.22
+2
Dela ne manjka...sicer vidim jaz kdo so tej "kralji ulice"...sami ljudje polni "ljubezni" do lahkega dela...stat na enem mestu in dober dan...jaz bi mu plačal, da mi vsak dan pometa pred trgovino...noče...treba delat😂
bu?e24 1
01. 01. 2022 12.00
+0
Sej so mu cepivo zrihtal zdej nebo več lačen pa še toplo mu bo vedno
cirenij
01. 01. 2022 11.34
+5
Življenje je opoteče, je rekla moja pokojna mama. Zato nikogar ne obsojajmo. Nikoli ne veš, kaj te doleti in čaka. Te doleti nesreča, davkarija,žlahta.......? Lahko, da ne vidiš več izhoda. In lahko se ti premakne kolešček v glavi? Zato ne sodi, da ne boš sojen!
Dinho8O
01. 01. 2022 11.07
-2
Delat se spravite lenuhi
Gardon Game
01. 01. 2022 11.26
kaj se ti oglašaš? ura je 11 preč, ti pa visiš na 24ur pa izlivaš frustracije! delat se spravi, lenuh!
cirenij
01. 01. 2022 11.34
+3
jaka
01. 01. 2022 10.44
+6
Žal ima vsak svojo zgodbo, ki ga je prisilila v tak način življenja. Ni razloga za obsojanje. Če želiš jim pomagaj, če ne pa pojdi mimo.
Gregor Medvešek
01. 01. 2022 10.37
-1
Brezdomec je samo tisti, ki dejansko spi zunaj pod milim nebom. Kdor spi v avtu oz. najema sobo, ni brezdomec!
daiči
01. 01. 2022 10.43
+0
ampak je zlo podobn, cele dneve so vsi na cest
Gardon Game
01. 01. 2022 11.27
+6
kdor nima lastne nepremičnine je za moje pojme brezdomec....
Gregor Medvešek
01. 01. 2022 11.59
+2
Game, tukaj se delno strinjam, vendar veliko se jih renta...
martin celin
01. 01. 2022 10.17
Da ne omenjam Ciganov,ki žicajo po btcju .apel vsem bedakom ki se jih usmilijo. Imejte jih na očeh ,ko vidiš s čim se odpeljejo bi mu z veseljem podaril kakšen gram svinca.
martin celin
01. 01. 2022 10.11
+0
Sem pred časom srečal enega ki me je prosil za drobiž,pa sem ga povabil naj gre naslednji dan z menoj na šiht da bo igral vlogo prinašalca za 50€ na dan .pa sem dobil odgovor da on ne dela.sem rekel škoda ,jaz pa zato drobiža nimam.
daiči
01. 01. 2022 10.39
+5
50e bruto na dan je glih minimalc, zravn bi mu mogu dat še furo pa malco, da bi blo po zakonu. Za 60e bi šlo šele skoz. Aja, pa regres še manjka.
Gardon Game
01. 01. 2022 11.28
-2
za 50€ na dan? da te ni sram izkoriščevalec. bolš pol fehtat na ulci
BrkoMršić
01. 01. 2022 09.28
+8
Gospod se je sam odločil da bo prodajal časopis... kajti z delom v restavraciji je zaslužil drobiž s katerim ne more dostojno živeti... resno?? Bolj se splača biti na cesti kot delati?? ...resnooo ??
Sil Ka 1
01. 01. 2022 09.24
+0
Nikoli nisem in ne bom dal nobenemu brezdomci ali uvoženemu prosjaku iz Romunije, popolnoma nič. Ker pa jim dajejo jih je vedno več.
jovannni
01. 01. 2022 10.55
+1
ce naletis na dva lacna otroka, bos prej dal sendvic tistemu s slovenskem drzavljanstvom? kateri "izm" bi ti uporabil za opis taksnega razmisljanja?
JApajaDAja
01. 01. 2022 14.12
kruto je, ko hrano zavračajo, hočejo le denar-za njihove "delodajalce"!
Sil Ka 1
01. 01. 2022 09.21
+1
Kaj delali pa nebi in se s pomočjo postavili na lastne noge?
zavetnik
01. 01. 2022 08.37
+5
Srečno in zdravo novo leto, vi ste heroji, ker nimate urejene zdravstvene pomoči, in se ne morete cepit in ker nimate doma ne morete ostati med štirimi stenami a vseeno vas nihče ne vidi pa čeprav ste vedno na ulici oz na javnem prostoru, zato naj se vam vsaj malo polepšajo dnevi v letu 2022, ker bogati itak skrbijo samo za sebe.
Vera Njezic
01. 01. 2022 10.40
+3
morski val
31. 12. 2021 21.39
+4
Kako, da za naše brezdomce ni denarja, ne človeku primernih prostorov? Za razne prišleke pa se takoj najdejo stanovanja in denarna sredstva.
Bover
31. 12. 2021 17.47
+2
Ta komentar ni napisan za brezdomce, ker ta ki prodaja casopis ni brezdomec ima delo in ima dom, kaj res ne vidite razlike kaj je pravzaprav brezdomec? Tisti ki spi na prostem , ki nima popolnoma nic tisti je brez domec, tisti ki mu l;ahko daste malo drobiza ker prosi na ulici! Kaj res ne vidite ali nocete videt pravih brezdomcev?
backtothefuture
31. 12. 2021 17.44
+0
Žal gre vsak podarjen evro v 90% za pijačo,alkohol.Ne dajem več,pa sem preteklosti skoraj dnevno.
stokviz
31. 12. 2021 17.26
-2
Zakaj so na ulici? A ne znajo, ali nočejo delati???
Dark Knight
31. 12. 2021 17.12
+4
Enemu od teh kraljev sem jaz dal nekaj let nazaj 1.10 evra, pred pumpo, bi mu dal več pa nisem v tistem trenutku imel. In je ta kralj se začel dreti, da kaj naj s temu evrom naredi, da to še za vino ni. Od takrat ne dam tem kraljem nič.
oježeš
31. 12. 2021 17.56
+6
Malo drugačno izkušnjo sem imel sam. Sicer spoštujem take ljudi in vem, da jim ni lahko. Ampak ko je bil stalni prodajalec pred eno izmed trgovin sem večkrat kupil seveda svež izvod. Dokler tega prodajalca nisem videl, da se je odpravil do avta, si prižgal cigareto in iz žepa potegnil dokaj drag mobitel. Od takrat naprej, pač, čeprav vem, da marsikomu delam krivico, ker potrebuje denar za preživetje, ne kupim nobenega izvoda več.
daiči
31. 12. 2021 18.04
-6
Kripo za 200e ma dons loh vsak, registracija je pa 150e. To ni nič. Bit dons brez avta, je pa tezko, ja tud klosar je tezko brez avta.
Mott
31. 12. 2021 21.56
+1
Stokviz in knight, nikoli ne vemo kdaj bomo na drugi strani, ko bomo mi prodajali Kralje ulice... Srečno obema!
Duh8
31. 12. 2021 16.45
+12
Vsi ,ki tukaj pametuje, vas je lahko sram. Nikoli ne veš kdaj in zakaj te doleti kaj podobnega. Vsaj kradejo ne kot naši vodilni
Duh8
31. 12. 2021 16.46
-1
Redžepi
31. 12. 2021 17.13
-6