Več kot štiri tisoč brezdomcev živi na ulicah slovenskih mest. Več kot štiri tisoč različnih usod ljudi, ki so se zaradi različnih vzrokov in okoliščin znašli na robu preživetja, sami, povsem na dnu. A po vsej državi je v zavetiščih za brezdomce zgolj 260 ležišč.
Novinarka Maja Roš Kanellopulos, ki se je s to perečo in pogosto prezrto problematiko ukvarjala dlje časa, je ugotovila, da naša država za te ljudi naredi premalo. Premalo, da bi jih spravila z ulice do dostojnega življenja, in premalo za odpravljanje vzrokov brezdomstva.
Vajeti reševanja brezdomcev so v roke tako vzele predvsem humanitarne organizacije, ki opozarjajo, da si mora naša država najprej prenehati zatiskati oči in priznati težave. Zavetišča za brezdomce so se spremenila v zasilne domove za ostarele in onemogle, zato bi Slovenija nujno potrebovala posthospitalno enoto za brezdomce, poleg tega pa več bivalnih enot in namesto birokracije več strokovnjakov, ki bi se na terenu ukvarjali z brezdomci. Cilj bi moral biti delati z njimi in zanje poskrbeti tako, da ne bi čez nekaj časa znova pristali na ulici.

Tako kot denimo brezdomec Toni, legenda, ki ga zaradi njegovega "delovnega mesta" pred sodiščem v Ljubljani pozna pol Slovenije. Toniju je lani društvo Kralji ulice našlo mesto v domu za starejše, a je kmalu prišel nazaj na ulico. "Ne morem zapustiti tega parka," pripoveduje Toni, ki zelo iskreno govori o najhujših trenutkih. "Najtežje je, ko prosjačiš in ponižuješ sam sebe," pravi.
Večina brezdomcev ima težave z odvisnostjo. Starejši, tisti nad 50 let, so pogosto alkoholiki, tisti med 41. in 50. letom pogosto mešajo več vrst drog, kar tretjina brezdomcev, ki so mlajši od 30 let, pa se drogira. Igle lahko denimo v Ljubljani najdemo na kar 15 lokacijah, saj še vedno ne obstajajo t.i. varne sobe.

In kako nekateri izrabljajo hvalevreden projekt Kralji ulice, s katerim v tem trenutku denar za preživetje služi približno 60 brezdomcev? Pokazali vam bomo človeka, ki ne upošteva pravila Kraljev ulice, ki ni registriran prodajalec revije s tem imenom, ki je verbalno nasilen in žaljiv in ki meče slabo luč na tiste brezdomce, ki so resnični prodajalci revije. Posneli smo ga s skrito kamero. Tudi sami brezdomci so nas opozorili: "Če ima nekdo eno samo revijo, zmečkano, nima izkaznice ... je to goljuf!"
Več o vsem tem pa v rubriki 24UR Inšpektor jutri, v soboto, v oddaji 24UR ob 19.00.

KOMENTARJI (453)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.