Avgusta lani je Slovenija v okviru evropskega mehanizma Civilne zaščite v Severno Makedonijo napotila kontingent gasilcev in pripadnikov CZ, ki so pomagali pri gašenju hudih požarov v okolici Berova. Pomoč slovenskih gasilcev v Severni Makedoniji so pohvalili številni, a že kmalu po vrnitvi v domovino so se začele širiti govorice, da z organizacijo odprave ni bilo vse v redu.
Največ očitkov je letelo zoper Upravo RS za zaščito in reševanje (URSZR), in sicer da so bili pripadniki misije brez zdravstvenega zavarovanja in pogodb, da je bila enota na pot napotena brez ustrezne priprave, logistične podpore, prehrane, finančnih sredstev in medicinske podpore. Takrat so pristojni vse te navedbe zanikali. Zdaj pa smo mediji dobili končno poročilo druge skupine na tej misiji s predlogi izboljšav. Datum poročila je 1. september 2021, torej pol meseca po vrnitvi druge enote v domovino.
Poročilo so napisali vodje druge skupine pripadnikov CZ v Severno Makedonijo, Janez Li Bordon (vodja ekipe), Marko Adamič (operativni vodja gasilcev) in Robert Žavbi (vezist). "V njem so navedene vse podrobnosti o napotitvi in dogajanju na misiji, ki se je uspešno končala predvsem zaradi požrtvovalnosti posameznikov, ki so kljub pomanjkanju osnovnih sredstev in podpore uspeli zagotoviti nemoteno delovanje enote in njeno varno vrnitev domov," so zapisali zaskrbljeni pripadniki CZ v anonimnem sporočilu, ki so ga posredovali različnim medijem.
V poročilu med drugim izpostavljajo: "Temelj operativnega delovanja na mednarodnih misijah je glede na veljavne standarde v mehanizmu EU CZ popolna samozadostnost modula (operativne enote), kar pomeni, da je modul sposoben samega sebe preskrbeti ves čas misije. Slovenska enota, tako prva kot druga skupina, samozadostnosti ni imela."
Kaj je manjkalo?
Samostojna kuhinja s primerno prehrano za pripadnike, zadostne nočitvene in sanitarne kapacitete, ni bilo zdravnika z reševalnim vozilom, prav tako ni bilo zadostnega števila medicinskih tehnikov. Ekipa ni imela med misijo prisotnega psihologa za nudenje psihološke pomoči. Prav tako v poročilu navajajo, da je manjkal načrt evakuacije s helikopterjem (MEDEVAC). Informacijsko-komunikacijska tehnologija ni delovala, prav tako niso imeli zadostnega števila delujočih plačilnih kartic kot tudi denarja v gotovini za plačevanje stroškov na misiji. Manjkala je prisotnost mehanika z mehaničnim orodjem za vsaj osnovna popravila na terenu. Urejena nista bila ustrezno zdravstveno zavarovanje za pripadnike in pogodbeni status pripadnikov začasnega sestava, prav tako ugotavljajo, da je manjkala vnaprej dogovorjena HNS podpora za hiter in nemoten prehod državnih meja, saj je bil takrat ravno najbolj obremenjen vikend v letu (15. avgust).
Pred izredno zahtevno intervencijo še 20-urna naporna pot
Na pomoč Severni Makedoniji so priskočili tudi avstrijski kolegi, ki so tja odpotovali z letali, medtem ko sta naši ekipi tja potovali z avtobusi, kar pomeni, da so bili na cesti nekaj manj kot 20 ur. V poročilu zato izpostavljajo težave pri rotaciji enot, prav tako opozarjajo, da ni bilo ustrezno urejeno prenočišče za enoto, saj je v dvoposteljnih sobah spalo tudi po šest oseb. "Stroške goriva in prehrane na poti sta zaradi pretečene plačilne kartice URSZR, ki jo je s seboj imel namestnik vodje druge skupine (DTL2) Gregor Turnšek, založila vodja druge skupine (TL2) Janez Bordon in častnica za zveze (LO) Nataša Kozmik," navajajo v poročilu.
V poročilu omenjajo še velike težave, ki jih je imela druga skupina pri vračanju v domovino, saj so bile dolge kolone na mejah, kar je še oteževalo vrnitev v domovino. Vodje so morali sami urejati neovirane prehode meje. "Stroške goriva, ki so jih morali poravnati, so po dogovoru med URSZR in GZS krili vpoklicani pripadniki CZ. Stroške prehrane in delno tudi goriva je pokrila tudi časnica za zveze Nataša Kozmik iz akontacije URSZR na njen osebni račun."
Pokvarjena sklopka, posedene pnevmatike in nedelujoča oprema
V poročilu razkrivajo še tehnične težave vozil. Tako pri vozilu za zveze ni delovala sklopka, komaj delujoč je bil akumulator, v vozilu pa niso delovali inventer za električno napetost, satelitski internet in router. Eno vozilo je imelo zaradi preredkih voženj posedene zimske pnevmatike, eno pa zarjavela prtljažna vrata.
"Misija je presegla pričakovanja, ni dosegla le zastavljenega cilja pogasitve požara, močno je dvignila tudi ugled Slovenije v Severni Makedoniji in v okviru Mehanizma EU CZ, odmevala je v diplomatskih krogih in širši javnosti tako doma kot v tujini. A tistim, ki smo bili zraven, je pustila grenak priokus razočaranja nad odnosom sistema do napotenih pripadnikov," ugotavljajo v poročilu in dodajajo: "Kot upravni organ, odgovoren za pripravljenost na posredovanje v primeru naravnih in drugih nesreč, nismo bili sposobni zagotoviti niti najbolj osnovnega, kar zahteva napotitev enote na mednarodno misijo."
Za pojasnila in odgovore na očitke smo zaprosili tudi pristojno Ministrstvo za obrambo in URSZR, kjer so nam sporočili, da bodo na naša vprašanja odgovorili v zakonsko določenem roku.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.