
Si predstavljate, da vas med potjo na težko prislužen prvomajski dopust na meji ustavi policist ter vam zaradi neveljavnega dokumenta prepreči izhod iz države? Kako bi bilo, če bi se nad datumom veljavnosti zgrozili šele na letališču? Če si želite prihraniti živce ter dragoceni čas, je zadnji čas, da preverite veljavnost svojih osebnih dokumentov, saj na notranjem ministrstvu opozarjajo, da bo do konca letošnjega leta brez potnega lista ostal skoraj vsak drugi državljan.
Vsak drugi Slovenec bo ostal brez veljavnega potnega lista
Kot je danes na tiskovni konferenci pojasnil državni sekretar Robert Marolt, letos preteče deset let od zadnje najbolj masovne izdaje potnih listin ter osebnih izkaznic. Kot pravi, bo zaradi tega do konca leta poteklo natančno 415.692 potnih listin in kar 342.314 osebnih izkaznic. "Brez veljavnega potnega lista bo tako ostal skoraj vsak drugi državljan, vsak tretji pa bo ostal brez osebne izkaznice," pravi Marolt.

Po njegovih besedah se je največji naval že začel, zaradi česar bomo najverjetneje tudi priča daljšim vrstam na upravnih enotah. Kot pravi, meseca marca preteče 41.799 potnih listin, aprila 78.567, najhuje pa bo meseca julija, ko bo veljavnost prenehala več kot 86.018 potnim listinam. Največ osebnih izkaznic – 87.891 pa bo preteklo julija. "Ker sta potni list in osebna izkaznica pomembna dokumenta tako za izkazovanje istovetnosti in državljanstva, predvsem pa sta nujna za prehod državne meje, vse državljane pozivamo, da še pred začetkom prvomajskih počitnic in poletnih dopustov preverijo veljavnost svojih dokumentov ter dokumentov svojih otrok in vlogo za izdajo novih vložijo čim prej," pravijo na ministrstvu in priporočajo, da ljudje to storijo vsaj mesec dni pred pretekom veljavnosti.

Vodja Sektorja za matične zadeve, javne listine in prijavo prebivališča Alenka Colja svetuje, da vsak posameznik najprej preveri, ali resnično potrebuje nov dokument. Če ugotovi, da je veljavnost potekla, lahko nemudoma obišče trenutno najbližjo oziroma katero koli upravno enoto ali krajevni urad, ne glede na to, kje imamo prijavljeno stalno bivališče. "Odpravljena je namreč krajevna pristojnost za izdajo dokumentov. To pomeni, da lahko nekdo, ki je zaposlen na območju druge upravne enote, brez težav zadevo opravi med malico," je pojasnila in dodala, da lahko tako tudi študenti zadevo opravijo v kraju svojega študija.
Kaj potrebujemo za menjavo dokumenta?
Državljan mora na upravno enoto s sabo prinesti star potni list ali osebno izkaznico, saj morajo te uničiti. S seboj mora imeti tudi eno fotografijo predpisane velikosti in seveda denar za plačilo novega dokumenta. Skupni strošek za menjavo potnega lista z desetletno veljavnostjo za odraslo osebo znaša 41,55 evra, osebna izkaznica pa 18,77 evra. Cene za otroške dokumente so nižje, a tudi dokumenti veljajo krajši čas. Za otroke do 3. leta starosti se izdaja dokumente s triletno, za otroke do 18. leta starosti pa dokumente s petletno veljavnostjo.
"Ko oddamo vlogo za dokument, se moramo zavedati, da teh ne bomo prejeli takoj," pravi in dodaja, da so vse vloge poslane proizvajalcu, podjetju Cetis, ki mora po zakonu osebno izkaznico izdelati v štirih, potni list pa v sedmih dneh. Kot pravi, v povprečju na dokumente čakamo tri dni, vsak od nas pa lahko na spletni strani podjetja tudi sam preveri, ali je njegov dokument že odposlan.

Na upravnih enotah so pripravljeni
Kot obljubljajo vodje upravnih enot, bodo naredili vse, da bi bile vrste na okencih čim krajše, a žal se jim ponekod verjetno vseeno ne bo mogoče izogniti. "Na povečano število vlog se pripravljajo tako ministrstvo kot tudi upravne enote ter izvajalec. Mi smo obiskali 41 upravnih enot po Sloveniji in preverili, kakšno je stanje," pravi Colja in dodaja, da slednji razpolagajo s statističnimi podatki in vedo, kaj lahko pričakujejo. "Naredili so že določene organizacijske zadeve, prav tako so že prerazporedili določene kadre, tako da se lahko pričakuje, da bo delo na upravnih enotah potekalo bolj ali manj nemoteno," pravi in še dodaja, da je pogodbeni proizvajalec kupil tudi nove stroje, s katerimi lahko dnevno proizvede okoli 5.000 potnih listov in prav toliko osebnih izkaznic.
Iz Upravne enote Ljubljana so sporočili, da sicer opažajo daljše vrste na okencih od meseca februarja dalje, predvsem ob ponedeljkih in sredah, čeprav so uradne ure vsak dan, torej ponedeljek, torek in četrtek med 8. in 18. uro, sreda med 8. in 19. uro ter petek med 8. in 14. uro. Na povečano število vlog za izdajo osebne izkaznice in potne listine so se pripravili tako, da so znotraj upravne enote prerazporedili javne uslužbence in s tem povečali število okenc za sprejem vlog za osebne dokumente na lokaciji Tobačna ulica 5 na 12.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.