Z vrhovnega sodišča so sporočili, da njihova občna seja, na kateri bi odločali o zahtevi zagovornika Janeza Janše po izločitvi predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše, ni bila sklepčna. Zakaj? Sicer so na sodišču zaradi pomembnosti zadeve slicali sejo za danes, a zaradi številnih vnaprej načrtovanih odsotnosti v času sodnih počitnic ni bil dosežen potreben dvotretjinski kvorum. Zato o predlagani izločitvi Masleše niso mogli niti odločati.
Zagovornik Janše Franci Matoz je zahtevo po izločitvi Masleše, v čigar pristojnosti so bile odločitve glede zahtev za izločitev vrhovnih sodnikov Marka Šorlija, Barbare Zobec in Vesne Žalik, vložil v ponedeljek. Sodne počitnice pa so se začele v torek. Kljub temu so na sodišču sklicali sejo za danes, ki pa se je končala, kot smo že zgoraj zapisali, nesklepčno.
Sicer pa so v zadevi Patria predlagane še tri izločitve sodnikov, med njimi pa je tudi sodnica poročevalka Vesna Žalik, ki bi morala obravnavati Janševo zahtevo za varstvo zakonitosti – tudi med sodnimi počitnicami. Zdaj pa tega ne more početi. Dokler se ne odloči o njeni izločitvi, Žalikova ne sme delati na spisu, so potrdili na vrhovnem sodišču.
V prihodnjem tednu ima Masleša dopust, njegove pristojnosti bodo prešle na podpredsednico sodišča Nino Betetto. Tako bo ona tudi odločila o ostalih zahtevah za izločitev sodnikov v zadevi Patria. Ker je odločitev o morebitni izločitvi Žalikove prioritetna zadeva, bo Betettova začela delati na tem primeru predvidoma takoj v začetku prihodnjega tedna. Če bo zahtevi za izločitev ugodila, jo bo prerazporedila drugemu sodniku poročevalcu. Če pa bo zavrnila zahtevo, bo lahko Žalikova nadaljevala z delom na tem primeru. O ostalih zahtevah za izločitev bo Betettova odločala posamično.
Prisotnih je bilo le 21 vrhovnih sodnikov
Po besedah tiskovnega predstavnika vrhovnega sodišča Gregorja Strojina je bilo na seji prisotnih 21 od 32 vrhovnih sodnikov, tako potrebni dvotretjinski kvorum za veljavnost seje ni bil dosežen in o izločitvi Masleše niso mogli odločati.
Da bi bil kvorum dosežen, bi na seji moralo biti navzočih 22 sodnikov. A tudi v tem primeru bi se verjetno kot prvo na dnevnem redu postavilo vprašanje, ali lahko o izločitvi Masleše odločajo trije sodniki, zoper katere je bila vložena zahteva za izločitev v zadevi Patria. To so Marko Šorli, Barbara Zobec in Vesna Žalik. V pristojnosti Masleše je napreč, da odloča o zahtevah za njihovo izločitev. Če omenjeni trije sodniki o izločitvi Masleše ne bi mogli odločati, pomeni, da morali biti na občni seji prisotni skoraj vsi sodniki, da bi bil dosežen zadostni kvorum za odločanje, je dejal Strojin.
Zakon o sodniški službi od sodnikov zahteva, da večino svojega dopusta porabijo ravno v času sodnih počitnic. Dopusti so bili tako načrtovani že v maju, pojasnjuje Strojin.
Matoz presenečen zaradi nesklepčnosti seje sodnikov
Janšev zagovornik Matoz po današnji nesklepčni občni seji sodnikov vrhovnega sodišča pričakuje, da bo podpredsednica sodišča Nina Betetto prihodnji teden odločala o izločitvi treh sodnikov v zadevi Patria ter zavrnila predlog za izločitev Šorlija in Zobčeve.
Matoza preseneča, da današnja seja ni bila sklepčna ter da že ob sklicu seje niso ugotovili, da bo mogoče zagotoviti sklepčnost ali ne. O razlogih za nesklepčnost ne želi špekulirati, saj za to nima podlage in mora verjeti, da so vsi bili vsi ostali sodniki odsotni zaradi dopustov in ostalih ovir.
Če pa bi imel "kakršne koli čudne misli", pa bi lahko rekel, da se je Masleša s tem tudi izognil preizkusu njegove morebitne izločitve, pravi Matoz. A dodaja, da je zakon o kazenskem postopku jasen in dovoljuje, da podpredsednik vrhovnega sodišča v času odsotnosti predsednika odloči o teh zahtevah. Tej odločitvi ni kaj oporekati, je še dejal Matoz.
Matoz se je odzval tudi na izjave Masleše, ki je zavrnil kritike Odbora 2014 in drugih podpornikov Janše, da je osebno odgovoren, da Janša prestaja zaporno kazen. Kot pravi Matoz, je Masleša dejansko odgovoren za delovanje vseh sodišč v državi, "na njem je, da zagotovi ustrezno organizacijo in delovanje sodstva, da bo hitro, učinkovito in da bo sprejemalo jasne in zakonite odločitve".
Kdaj bo nova seja?
Nov datum občne seje ni predviden, bo pa odvisen od tega, ali bo potrebna, pravi Strojin. Zahteva o izločiti Masleše je bila namreč usmerjena v njegovo funkcijo kot predsednika, ki odloča o izločitvi drugih sodnikov.
Po Strojinovih besedah je bila občna seja sklicana skladno s pravili, predsednik vrhovnega sodišča pa sodnikom ne more odrejati, kako naj sodijo ali bodo prisotni na sejah. Ti imajo namreč pravico izkoristiti svoje pravice do koriščenja letnega dopusta. Če bi Masleša od sodnikov kljub napovedanem dopustu zahteval prisotnost, bi se verjetno zelo hitro vzpostavilo vprašanje, zakaj je mogoče katere sodnike bolj vabil in katere manj, pravi Strojin. So pa kljub napovedanim odsotnostim sklicali občno sejo, ker je bila še vedno možnost, da bi se kateri od sodnikov kljub dopustu odločili udeležiti seje.
KOMENTARJI (1394)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.