Neimenovani bralec nas je obvestil, da v Osnovni šoli Vitomarci poteka verouk v šolskih prostorih. Opozoril je na dejstvo, da gre za izgovor tamkajšnega župnika, ki naj bi dejal, da imajo otroci tako bližje do pouka in da tako ni potrebno ogrevati župnijskih prostorov. Ravnatelj Osnovne šole Vitomarci Mirko Žmavc je za 24ur.com potrdil, da pouk poteka v šolskih prostorih. So pa že pred dobrim letom na šolsko ministrstvo poslali prošnjo, da naj bi verouk potekal v šolskih prostorih.
Zakon v vzgoji in izobraževanju v svojem 72. členu določa, da se verouk lahko poučuje v šolskih prostorih za krajše obdobje, vendar pa mora to odobriti minister za šolstvo. Razlogi za to so lahko varnost otrok. V tem primeru so se odločili za ta korak, saj otroci niso imeli urejene poti do župnišča, kar pomeni, da so bili življenjsko ogroženi.

Po mnenju ravnatelja so bili tudi starši za to, da je lahko verouk, ki ga poučuje katehet in ne župnik, v šolskih prostorih po zaključku rednega pouka. Verski pouk tudi poteka brez prisotnosti verskih simbolov, brez križa in drugih verskih predmetov. Do verouka v OŠ lahko pride le izjemoma.
Ravnatelj je še dejal, da sam sicer meni, da je ureditev, ki predpisuje ločitev cerkve in države ustrezna in dodaja, da poseganje ene sfere v drugo ni dobro. Zanimiv pa je tudi podatek, da na tej osnovni šoli ni nihče od učencev izbral predmeta verstva in etika.
Verouk poteka v 56 javnih zavodih
Na ministrstvu za šolstvo so za 24ur.com potrdili, da so do 6. januarja 2010 izdali 47 odločb, ki omogočajo, da se verouk izvaja v šolskih prostorih. Okoli pet prošenj so zavrnili iz formalnih, postopkovnih razlogov, zgolj ena prošnja pa je bila zavrnjena.
V šolskem letu 2007/2008 so potrdili 60 odločb, 4 pa zavrnili. V šolskem letu 2008/2009 pa so ugodili 46 prošnjam, eno pa so zavrnili. V tem trenutku poteka v Sloveniji verski pouk v 56 javnih zavodih. Kot eden izmed razlogov za izvajanje verouka v šolah pa se navaja prav ogroženost otrok oziroma neurejane poti. Ministrstvo za šolstvo vsako leto pregleda ustreznost prošenj in izda odločbo. Zanimiv je tudi podatek, da je predmet verstva in etika, ki ga poučujejo za to ustrezni učitelji, v celi Sloveniji izbralo zgolj 549 učencev.
Na vprašanje, ali cerkev oziroma župnišča za izvajanje verouka v šolah plačujejo tudi najemnino, pa so na ministrstvu dejali, da je plačilo najemnine odvisno od dogovora med šolo in župniščem. Približno ena petina župnišč pa za to dejavnost plačujejo najemnino.

Na ministrstvu so še opozorili na dve pomembni razliki pri vprašanju verouka v šolah: Prvič, ali gre za verouk v okviru šolskih programov, ki so uradno sprejeti (kar je vsekakor politično vprašanje in odločitev) in drugič, ali gre za dovoljenje, da verouk lahko izjemoma poteka v šolskih prostorih. Ponavadi se to dvoje zamenjuje.
Kaj pravi zakon?
Dejavnosti, ki niso povezane z vzgojo in izobraževanjem, se lahko izvajajo v javnem vrtcu oziroma šoli samo z dovoljenjem ravnatelja. V vrtcih in šolah je prepovedano delovanje političnih strank in njihovih podmladkov. V javnih vrtcih in šolah oziroma v vrtcih in šolah s koncesijo ni dovoljena konfesionalna dejavnost, je zapisano v Zakonu o financiranju v vzgoji in izobraževanju.
Konfesionalna dejavnost je opredeljena kot verouk ali konfesionalni pouk religije s ciljem vzgajati za to religijo. Je tudi pouk, pri katerem o vsebinah, učbenikih, izobraževanju učiteljev in primernosti posameznega učitelja za poučevanje odloča verska skupnost.
KOMENTARJI (168)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.