Slovenija

'Brez enotnosti ni samostojnosti'

Ljubjana, 26. 12. 2007 08.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ob dnevu samostojnosti in enotnosti je intelektualec France Bučar dejal, da če ne bi bilo enotnosti, tudi samostojnosti ne bi bilo.

Mineva 17 let od plebiscita o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije, ki je bil 23. decembra 1990. Tri dni zatem pa so bili uradno razglašeni rezultati, tako da 26. december obeležujemo kot državni praznik.

Pred sedemnajstimi leti smo se odločili za samostojno državo
Pred sedemnajstimi leti smo se odločili za samostojno državo FOTO: Dare Čekeliš

Eden najvidnejših slovenskih intelektualcev France Bučar je ob državnem prazniku, dnevu samostojnosti in enotnosti, razgrnil svoj pogled na aktualni politični trenutek. Če ne bi bilo enotnosti, tudi samostojnosti ne bi bilo, meni predsednik skupščine, oblikovane po prvih demokratičnih volitvah, in eden izmed snovalcev slovenske ustave.

Blokovska delitev je slaba

Bučar je še poudaril, da blokovska delitev, ki smo ji priča v Sloveniji, ni dobra. "Preseči to delitev je mogoče samo na tem, da počasi pridemo do skupnih vrednot, ki nas združujejo.“

Politika je še vedno preveč dominanten dejavnik v naši družbi", je dejal Bučar.
Politika je še vedno preveč dominanten dejavnik v naši družbi", je dejal Bučar. FOTO: Dare Čekeliš
Bučar je glede prihodnosti Slovenije optimističen, a vendar poudarja: "Če ne bomo v našem notranjem življenju uspeli priti do notranje uravnovešene kolikor toliko pravične družbe, če pride to tako velike socialne diferenciacije, potem pridemo do položaja, ki je podoben tistemu, s katerim smo se srečali neposredno pred druge svetovne vojne. In ravno ta socialna razslojenost je bila tista, zaradi katere so se ljudje uprli, saj so mislili, da bo nekaj drugačnega“.

Bučarja v Sloveniji najbolj moti prevelika moč političnega podsistema, kar s sabo nosi elemente totalitarizma. "Politika je še vedno preveč dominanten dejavnik v naši družbi in prav zato družba enostavno ne doseže optimalnih rezultatov, ker ni notranje uravnovešena. To pa vlečemo prav gotovo še iz časov socializma“, je bil jasen Bučar.

O debatah o tem, kdo je in kdo ni osamosvojitelj, ki so bile aktualne tudi ob predsedniških volitvah, pa je Bučar dejal: "To je mizerija navadna. Resničnim osamosvojiteljem ni nič do tega priznanja, priznanja si želijo tisti, ki jih ni bilo zraven“.

'Samostojna slovenska država naš največji zgodovinski dosežek", je poudaril predsednik vlade Janez Janša.
'Samostojna slovenska država naš največji zgodovinski dosežek", je poudaril predsednik vlade Janez Janša. FOTO: Dare Čekeliš

Janša: Država je zgodovinski dosežek

"Slovenci, Slovenke in drugi državljani in državljanke Slovenije smo si enotni, da je samostojna slovenska država naš največji zgodovinski dosežek. Ni nam bila podarjena, ampak je zrasla iz poguma, pravilnih in pravočasnih odločitev, pa tudi iz krvi, žuljev in trpljenja ter velikega samoodrekanja", pa je v poslanici pred dnevom samostojnosti in enotnosti zapisal predsednik vlade Janez Janša.

Milan Kučan: Kritika ni zaželjena

"Prepričan sem, da se bo po koncu mandata te vlade država znova vrnila v doslednejšo smer spoštovanja tistih vrednot, zaradi katerih smo se za državo odločili, to se pravi drugačno razumevanje in vrednotenje človekovih pravic, drugačno razumevanje pravne in socialne države in drugačno določanje razvojnih prioritet ter spoštovanje človeka“, je ob praznovanju osamosvojitve dejal nekdanji predsednik države Milan Kučan.

"Prepričan sem, da se bo po koncu mandata te vlade država znova vrnila v doslednejšo smer spoštovanja tistih vrednot, zaradi katerih smo se za državo odločili", je dejal Milan Kučan.
"Prepričan sem, da se bo po koncu mandata te vlade država znova vrnila v doslednejšo smer spoštovanja tistih vrednot, zaradi katerih smo se za državo odločili", je dejal Milan Kučan. FOTO: Dare Čekeliš

Glede vprašanja, da je v Sloveniji vsaka kritična misel nezaželjena in da se politika izvaja v smeri, kdor ni z nami je proti nam, pa je Kučan dejal: "Kritika v tej državi in pod to oblastjo ni zaželjena, vsaka kritična beseda se skuša označiti kot neko delovanje iz ozadja, kot enoumje medijev“. Kučan je še poudaril, da se v modernem svetu ne da izvajati politike brez sodelovanja s stroko, se pa pri nas dogaja, da se odločitve sprejemajo na skrivaj in mimo stroke. Kot zadnji primer je navedel zakon o kazenskem postopku in pa šolski zakon.

Glede govora, ki ga je imel predsednik vlade Janez Janša, ki je novoizvoljenemu predsedniku Danilu Türku dejal, da mora dokončati spravo naroda, pa je Kučan poudaril: "Zdi se mi nedostojno, da kdorkoli predsedniku države, ki je izvoljen na neposrednih volitvah, in ki je tudi zaradi tega najvišja moralna avtoriteta, postavlja prioritete, ga izziva s svojimi pogledi na te prioritete in hkrati tudi seje dvom. Predsednik države bo sam postavljal svoje prioritete, po svoji presoji“, je še poudaril Kučan.

SMS: Opozorila na osamosvajanje mladih

Dan samostojnosti in enotnosti so poleg slavnostnega govornika predsednika vlade Janeza Janše na državni proslavi v Cankarjevem domu počastili tudi poslanci s slavnostno sejo. Ta je bila hkrati namenjena obeležitvi 15-letnice državnega zbora, ki se je na na svoji prvi ustanovni seji sestal 23. decembra 1992. Zbrali so se tudi vsi poslanci prvega sklica državnega zbora, predsednik DZ France Cukjati pa je podelil spominske plakete vsem dosedanjim predsednikom državnega zbora ter poslancem, ki so bili v DZ izvoljeni v vseh štirih mandatih.

V zunajparlamentarni Stranki mladih Slovenije (SMS) ob prazniku čestitajo državljanom in državljankam. Vsem, ki so sodelovali pri tem velikem projektu, se zahvaljujejo za izjemno priložnost, ki so jo s svojim delovanjem dali novim generacijam. Medtem ko Slovenija postaja vse bolj zrela država, je nujno potrebno omogočiti osamosvojitev tudi mladim, poskrbeti za to, da bodo lahko oni skrbeli za prihodnost države in njenih državljanov, ob tem poudarjajo v SMS.

Opozarjajo, da je treba 17 let po osamosvojitvi Slovenije nadaljevati zastavljeno pot, se usmeriti v prihodnost ter se prenehati ozirati v preteklost. "Počivanje na lovorikah preteklosti, ne glede na to, za kako veliko dejanje gre, je nevarno početje, ki lahko ogrozi prihodnost vseh, ki nam je bila dana priložnost, da delamo, ustvarjamo in živimo v svobodni, samostojni, demokratični Sloveniji," so še zapisali v sporočilu za javnost.

95 ostotkov prebivalcev glasovalo za samostojnost

Na plebiscitarno vprašanje, ali naj Slovenija postane samostojna in neodvisna država, je od 93,2 odstotka udeleženih volivcev okoli 95 odstotkov odgovorilo pritrdilno, to je 88,5 odstotka vseh volivcev.

Izidi so bili uradno razglašeni tri dni po plebiscitu, tako da 26. december obeležujemo kot državni praznik. Vse do pred dvema letoma se je imenoval dan samostojnosti. Konec septembra 2005 pa je državni zbor sprejel novelo zakona o praznikih in dela prostih dnevih, ki je dan samostojnosti preimenovala v dan samostojnosti in enotnosti. S spremembo imena naj bi poudarili izpričano enotnost državljanov, ki so se na plebiscitu odločili za samostojno Slovenijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (99)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Domoljub
28. 12. 2007 18.11
Bravo Andrej bravo! Se ne bi moral bolj strinjati s teboj!
Veste kaj...žalosti me, ko čitam te komentarje, ki jih pišete...po drugi strani pa...ok, ker smo si skupni, da je nekaj tukaj v naši državi narobe. Poglejte, jaz pa jemljem to besedo enotnost na popolnoma drugačen način. Jaz sem ne vključujem ne politike, ne karkoli drugega kot ljudi. Veste, kaj je bila zame enotnost?? Ko sem videl leta 1991 na cesti ljudi, ki so se prijeli za roke in so naredili živo barikado, da enote JLA niso mogle z vozili naprej... Civilisti so se v tistih dneh spravljali na oklepnike in vojake...CIVILISTI! Takrat smo se vsi borili za našo državo kot bratje z ramo ob rami...Hvala in čat padlim Slovencem, ki so na ta način pokazali svojo veliko ljubezen in predanost svoji domovini!! In tudi vsem tistim, ki so bili pripravljeni dati svoje življenje...To je zame bila prava enotnost! Vem, da je ta praznik posvečen enotnosti, katero smo pokazali, ko smo se odločali za samostojno državo, po mojem pa sem spada tudi enotnost v vojni! Takrat smo mi pokazali glavno vsebino enotnosti, ko smo se tako rekoč vsi borili za našo domovino. Vemo, da je v državi nekaj narobe...politika in drugo...ampak kar je glavno pa je, da moramo ljudje med sabo ostati enotni in ljubiti svojo domovino in ji ostati zvesti...kakšen odnos pa imamo do politike pa je drugo. Dajmo biti enotni, dajmo biti Slovenci! Bodimo to kar zares smo in smo vedno bili! Vem da boste name zmetali kup komentarjev in žaljivk, ampak nekaj pa si zapomnite...že vnaprej vam odpuščam, ker ste moji bratje in sem v primeru vojne pripravljen dati življenje za vsakega izmed vas!!!! V čast mi je biti Slovenec in moje največje zadovoljstvo je, da se po mojih žilah pretaka čista Slovenska kri! "Zato mi Slovenije sini, zvesti svoji domovini, eno srce bodimo! Če nam je ljubezen mati ino sloga nas pobrati, večna, VEČNA bo Slovencev čast!"-Jožef Virk
SEJ BO
28. 12. 2007 16.38
nask boril si se za janšo,da lahko danes skupaj z argentinosom razprodaja državo in za cerkev,ki slepo vodi svoje ovčice in neizmerno bogati,nam pa ponujajo vero in upanje.
nask
28. 12. 2007 16.17
jAZ VEM, DA JE V PREJŠNJEM REŽIMU V SKUPNI VLADAVINI JUG. BILO ZAME IN MOJO DRUŽINO BOLJŠE, VSAJ IMEL SEM SLUŽBO, PREŽIVLJAL SEM OTROKE IN VSAK DAN TOPEL OBROK. SEDAJ PA KOMAJ SHAJAM, SEM NA ROBU PREŽIVETJA, TRGA SE MI SRCE KO GLEDAM, DA VSAK KI JE DOBIL DRŽAVLJANSTVO, MU JE DRŽAVA POMAGALA, DA IMA STANOVANJE, SLUŽBO, LEP AVTO, SKRATKA LEPO ŽIVIJO KOT SLOVENCI V NAŠI DRŽAVI, MI PA LAHKO REČEMO DA BI BILO BOLJŠE, ČE BI ŽE PREJ PREVZELI DRUGO DRŽAVLJANSTVO, ŠE VEČ, LE ZAKAJ SEM SE BORIL ZA TO DRŽAVO, ZA STATUS REVNEGA-LAČNEGA VETERANA!
tirolec
27. 12. 2007 21.35
Bravo Bučar, to je beseda, ki jo nekateri niti od blizu, kaj šele od daleč ne slišijo. Enotnost Slovencev je daleč nazaj bila, ko smo bili vsi siti pogoltnega Beograda in totalitarnega režima Juge....a kaj nam to koristi sedaj? Ko se isti ljudje, kot prej povzpenjajo in so vpeti v politične tokove (enkrat so levi-drugič desni) in tako v vrtiljaku naprej...Ravno tu je problem, ker se vsi med seboj hudo dobro poznajo in si medsebojno pripravljajo tapecirane stolčke....Še to, da narod slovenski gradil je domovino Jugoslavijo, v kateri je bila tudi republika Slovenija, kjer državljani te domovine so/smo gradili, vlagali in se odrekali v različnih samoprispevkih za boljši jutri....in ta država Slovenija danes razprodaja in prodaja naše premoženje, ki je lastnina vseh Slovencev in Slovenk. Še dobro, da Bučarja ne zapušča spomin in kakšno cvetko spusti na slovensko minsko polje...."Vsaka vlada na oblasti krade" poglejte slogan na Tromostovju v Ljubljani! Zamislimo se lahko, kaj nam še ostane...?
mikis@mail386.com
27. 12. 2007 18.28
Pahorček , tebe se še sanje ne kaj je komunizem, saj kot papagaj ponavljaš nekaj, kar si o komunizmu slišal.
pahor?ek
27. 12. 2007 15.28
Gospod Kučan, ko govoriš o drugačnem dojemanju človekovih pravic, pravne države, imate mogoče v mislih komunistično miselnost... Hvala, ampak NE HVALA!!! Kučan in ostala levičarska klientela na smetišče zgodovine
Prvo Bore
27. 12. 2007 14.51
pravicen zeitgeist ni tako močno orožje, ker so že podali v časopisih,da je Jezus drugače bog Sonca.
coctacola
27. 12. 2007 14.13
PrvoKoritnik@ umikam se iz debate, pravičen@ me je prepričal. Lepe praznike vam želim.
pravicen
27. 12. 2007 13.58
Kakšna poučna debata LOL Prvoborec ne prepričuj prepričanega škoda časa energije in živcev ah ja pozabil si še Zeitgeist :)
Prvo Bore
27. 12. 2007 13.45
coctacola prvo si poglej, potem pa komentiraj. Zraven si pa še poglej Money As Debt in ne se se delat nevednega norca iz sebe. Ko si boš pogledal, boš čisto drugač mislil. O vidim, da ne veš, kaj je senilnost in sedaj hodiš ven v slovenskem jeziku.
coctacola
27. 12. 2007 13.18
PrvoKoritnik@ Bejz no, da je g.Bush samo lutka, koko si ti pameten. Zanimiva čtiva navajaš, mal manj glej TV in več beri. Starostna oslabelost je huda zadeva. Hehehe
Prvo Bore
27. 12. 2007 13.03
Pardon Hacking Democracy
Prvo Bore
27. 12. 2007 12.57
coctacola vidim, da si se čisto "zluftu". Za začetek Ti predlaham kakšen ogled dokumentarcev. America From Freedom to Fascism Upam, da si boš malo razširil obzorje. Busj je samo postavljena lutka in za njega Ti predlagam ogled Hackinig Democracy. Meni se zdi, da si Ti senilen, če sploh veš, kaj pomeni ta beseda.
coctacola
27. 12. 2007 12.54
PrvoKoritnik@ Če pa že o branju, ti verjetno bereš bolj poučne knjige kot so: TITO,POTI NAŠE ZMAGE ali pa PLAMENICA IZ KUMROVCA... Malo šolanih ključavničarjev je tako pisno produktivnih. P.S. To sem napisal zaradi provokacije vrlega PrvoKoritnika.
coctacola
27. 12. 2007 12.44
PrvoPrisklednikv@ Po tvoje je vsa pamet CIA-e v Bushu. Cepec senilni. Tonček Balonček@ na prvo trditev sem premalo "razgledan" po PrvoKoritarju, za JLA se je pa vedelo, da je v takšni obliki ne potrebujemo in ne enačit vojske z JLA.
Prvo Bore
27. 12. 2007 11.43
coctacola da se ne boš preveč "zluftu" od te tvoje razgledanosti . Gorbačov, ga je malo prevč sral, nasledu, ga pa je pijanček Jelcin. Ali je pri nas kaj drugače ?? V 15 letih so napravili močan razkroj v naši družbi. Hujši kot v socializmu, ker tam ni bilo treba biti komunist, če si bil direktor ( UNIOR ZREČE v poduk ), kot pa je sedaj. Nkoli nisem bil pri koritu in zakaj bi bil sedaj ?? Vse se vrti okoli denarja, če te že zanima !! Pa prenehi čitat Demokracijo in Ognjišče !! Malo se izobražuj !!
coctacola
27. 12. 2007 11.13
PrvoPrisklednik@ Vsekakor imaš prav, da je potrebno biti razgledan. Je pa tudi nujno potrebno, da imaš vsaj trohico logičnega razmišljanja. Same informacije niso dovolj. Vedno se vprašaj zakaj imaš takšne informacije in kako so prišle do tebe. Kaj je pa financirala SSSR? Kaj je počel KGB ali je to nesposobna in nerazgledana sluzba? Zakaj ni KGB naredil razkroja v Nato paktu ... To so prazna natolcevanja PrvoPrisklednika@, ki so ga odstavili od korita.
Tonček Balonček
27. 12. 2007 10.57
A zato je bil potem Janša tako aktiven v ZSMS, da je kandidiral za njenega predsednika. A zato je v Mladini stalno pisal, da vojske ne rabimo in študiral obrambosljovje ter moledoval, naj ga vzamejo nazaj v ZK! Ker je seveda vse te zadeve rušil od znotraj, kot se je potem reklo! Pa sajs mo bili takrat živi in zdravi in vemo kaj se je dogajalo, tu pa si hočejo nekateri spet nadeti vse zasluge. Pa kdo razen Kosova se takrat, po razpadu Sovjetske zveze ni osamosvojil, lepo vas prosim?! Pa sja bi bilo tehnično nemogoče, da bi bila Slovenija s Srbijo ena država!!! Bi hrvaško prosili za cestni koridor do Beograda, kot je nekoč obstajal iz ZRN do Zahodnega, Berlina, tiste neskončne betonske ceste, če se kdo še spomni, ko edino nam, z YU potnimi listi ni bilo treba čakati v vrstah na mejah in tistih Check Pointih Charlie! Skratka, da se ne bo kdo razpočil od teh osamosvojitev un zaslug, za katere vsi vemo, da je moral biti izpolnjen marsikak minimalen, vendar nujen pogoj, da se je to zgodilo!
tinamiska
27. 12. 2007 10.57
Tele računice z absolutnim in relativnim primankljajem so pa že pošteno smešne. Da se pustite tako naivno zavest. Ni važno al se je povečal/znamjšal relativno/absolutno,..., problem je, ker v proračunu ni presežka, ne pa tukaj nekaj lapat o takem in drugačnem primanjkljaju-sploh ga ne bi smelo biti!!! Pa dejte se že te matematike, zraven pa še malce ekonomije naučit, predno pametujete vsem povprek. Malce bolj realen pogled na vse skupaj prosim (beri: Bajuk ni tisti ekonomist, katerega je pametno citirati, kaj kmalu ugotoviš, da kaj veliko ne ve o ekonomiji)