Predsednik DeSUS Karl Erjavec je po odstopu ministrice za lokalno samoupravo Duše Trobec Bučan dejal, da bo izvršilnemu odboru stranke predlagal, da DeSUS izstopi iz koalicije.
Karl Erjavec pravi, da so ''okoliščine zrele, da se izvršni odbor stranke jutri odloči, ali bomo še sodelovali v koaliciji. Kot predsednik stranke bom predlagal, da zapustimo koalicijo. Izvršni odbor bo ob 11. uri, odločitev bomo sporočili jutri okoli 14. ure.''
Razprava na torkovi seji izvršnega odbora DeSUS bo povezana tudi s skorajšnjim referendumom o pokojninski reformi. Skupaj s predsednikom Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušanom Semoličem je namreč predlagal umik reforme, kar pa ni bilo upoštevano, je povedal Erjavec.
Potem ko bo izvršni odbor stranke DeSUS sprejel odločitev glede morebitnega izstopa iz koalicije, bo z njo takoj seznanil svet stranke, ki bo sklican v najkrajšem možnem času, pravi generalni sekretar stranke DeSUS Ljubo Jasnič.
Če DeSUS izstopi iz koalicije, bi to pomenilo, da bi koalicija, ki bi ostala, izgubila večino v državnem zboru. SD, LDS in Zares imajo skupaj namreč le 42 poslancev. Tudi če bi se jim pridružili trije nepovezani poslanci, bi jim za večino manjkal en glas. Poleg tega se eden izmed nepovezanih poslancev Andrej Magajna že pred nekaj časa ni strinjal, da bi kot nepovezani poslanci vstopili v koalicijo.
Predsednik vlade Borut Pahor bi tako v državnem zboru moral iskati ali začasno podporo ali sestavljati novo koalicijo, kar je manj verjetno. Če bi na svojo stran pridobil nepovezane poslance in dva poslanca narodne skupnosti, ki praviloma glasujeta za vlado, bi s tem koalicija pridobila zelo šibko večino – 47 glasov oziroma 46 (od 90), če se Magajna ne bi želel pridružiti.
Ostanejo še SDS s 27 poslanci, SLS s šestimi poslanci in SNS s petimi. Premier bi lahko iskal tudi podporo teh. Najverjetneje bi jo moral iskati za vsak zakon posebej, kar bi verjetno zahtevalo preveč časa.
Druga možnost je, da vlada pade in s tem tudi koalicija. Predsednik republike Danilo Türk bi lahko iskal novega premierja, ki bi sestavil novo vlado in koalicijo, če mu to ne bi uspelo, bi moral razpisati predčasne volitve.
Kdo bi šel v koalicijo?
Franc Žnidaršič iz skupine nepovezanih poslancev pravi, da se bodo ti o morebitnem vstopu v koalicijo še danes poskušali uskladiti med seboj. Če jim to ne bo uspelo, ima vsak pravico, da se do tega vprašanja opredeli po svoji vesti. Na vprašanje, ali se sam nagiba k vstopu v koalicijo, ne želi dajati izjav, dokler se o tem ne pogovori z nepovezanimi.
Pravi tudi, da ''izvršni odbor stranke DeSUS ne odloča o izstopu iz koalicije, temveč je ta odločitev v pristojnosti sveta stranke''. Glede predčasnih volitev mu je vseeno in ne verjame, da bo do njih prišlo.
O Erjavčevi (ponovni) grožnji z izstopom DeSUS iz koalicije pravi, da je ''to pametna odločitev, prva po dolgem času. Bolje da gredo, saj tako povzročajo samo sitnosti.''
SNS: Mi v to vlado nikakor ne moremo
Zmago Jelinčič (SNS) na vprašanje, ali bi njegova stranka po morebitnem odhodu DeSUS iz koalicije vstopila vanjo, odgovarja, da v to vlado nikakor ne morejo vstopiti, ''ker je gospa Kresalova rekla, da bi z vsemi šla v vlado, z Jelinčičevo Nacionalno stranko pa nikoli''.
Na vprašanje, ali podpira predčasne volitve, Jelinčič odgovarja, da ''ne bo nobenih predčasnih volitev, ker jih praktično ne more biti. Zadostno podporo bo vladi še naprej dajala Slovenska ljudska stranka, ki po mojem prepričanju tudi po morebitnem odhodu DeSUS-a iz koalicije ne bi vstopila vanjo, bi pa vladi priskrbela potrebne glasove''.
SLS: Ne bomo vstopili v koalicijo
Predsednik SLS Radovan Žerjav se je odzval na trditve o pogovorih SLS za vstop v aktualno vladno koalicijo: "Kot sem že neštetokrat javno dejal in tudi zapisal, te navedbe v SLS v celoti odločno zavračamo. Slovenska ljudska stranka ne bo vstopila v aktualno vladno koalicijo in bo do konca tokratnega mandata delovala v opoziciji."
Glede napovedanega izstopa stranke DeSUS Žerjav pravi, da ''DeSUS praktično vsak mesec enkrat do dvakrat napove svoj izstop iz aktualne vlade, kar pač ni resna drža odgovorne vladne stranke oz. odgovorne politične stranke nasploh – znova in znova napovedovati izstop, sprožiti ugibanja in spustiti meglo na konkretno delo tako vlade kot stranke same in si potem znova in znova premisliti."
Po besedah tiskovne predstavnice SLS Lejle Kogelj je stališče stranke glede predčasnih volitev takšno, da bi bilo najbolje, da ta vlada parlamentu ponudi svoj odstop.
Kogeljeva zavrača navedbe o tihi podpori vladi in pravi, da ''SLS podpira tiste predloge zakonov, ki jih ocenjuje kot dobre, in zavrača tiste rešitve, za katere je prepričana, da so slabe ne glede na to, ali predlogi prihajajo z vladne strani ali s strani opozicije. Naša podpora pokojninski reformi ne pomeni avtomatične podpore tej vladi, saj smo, recimo, nasprotovali zakonu o malem delu in nasprotujemo tudi zakonu o delu na črno''.
SDS: Slovenija na nek način talka Pahorjeve koalicije
Podpredsednik SDS Zvonko Černač pa je po Erjavčevi napovedi dejal, da je Slovenija na nek način talka koalicije Boruta Pahorja. Spomnil je, da so v SDS že pred dvema letoma pozvali k oblikovanju tehnične vlade.
Na vprašanje, ali meni, da bo DeSUS res odšel iz koalicije, Černač odgovarja, da je to predvsem stvar strank vladajoče koalicije. "Ne glede na tako ali drugačno odločitev pa je vlada že nekaj časa neoperativna, z DeSUS ali brez njega," je menil podpredsednik SDS. Po njegovem mnenju vlada namreč ni sposobna uveljaviti potrebnih odločitev, ki jih Slovenija potrebuje.
SD: Z vidika koalicije je to neodgovorno
Poslanec SD Miran Potrč je ravnanje Erjavca ocenil kot mogoče razumljivo z vidika stranke DeSUS, a neodgovorno z vidika koalicije. Potrč sicer še ne ve, kako se bodo v DeSUS odločili, meni pa, da bi se bilo neodgovorno umakniti sedaj, ko bi bil čas, da bi skupili skupaj in do konca mandata opravili posel. Vendar pa "vsak ravna, kot ve, da njemu najbolj odgovarja".
Zares: Tako kot je DeSUS vstopil v koalicijo, lahko tudi izstopi
V Zares menijo, da ima DeSUS legitimno pravico, da iz koalicije, tako kot je vstopil, tudi izstopi. Dodajajo pa, da je Erjavčevo potezo težko razumeti. Namreč, ob vsebinsko pomembnih zadevah, kot sta po besedah Zares pokojninska reforma ali interventni zakon, stranka DeSUS ni zagrozila z izstopom, pa čeprav je tem zakonom nasprotovala. "Zato pa takšno grožnjo uporablja, tako v tej kot tudi v prejšnjih vladah, v zvezi z imenovanjem kandidatov DeSUS na posamezne javne funkcije,“ so menili v Zares. "Nenazadnje je bila tudi ministrica Trobec Bučanova imenovana z grožnjo DeSUS, da bo v primeru, da ne bo imenovana izstopil iz koalicije,“ so dodali.
Ob tem so tudi v Zares spomnili, da predčasne volitve niso pogojene zgolj z izstopom DeSUS iz koalicije. "Konec koncev je dokaz za to dejstvo, da je DeSUS že pri glasovanju o proračunu in pokojninski reformi glasoval proti koaliciji pa so bili ti zakoni vseeno sprejeti," so še dodali.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.