Slovenija

Tudi Brejc odstopil

Ljubljana, 08. 07. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
N.Š.K./V.V./STA
Komentarji
0

Po odstopu Boruta Pahorja z mesta predsednika DZ je odstopil tudi podpredsednik parlamenta Miha Brejc.

Dimitrij Rupel
Dimitrij Rupel FOTO: Dare Čekeliš

Podpredsednik državnega zbora in poslanec SDS Miha Brejc je bil namreč na evropskih volitvah izvoljen za poslanca Evropskega parlamenta. Brejc je v odstopni izjavi pojasnil, da se je za predčasni odstop odločil zato, ker bo državni zbor v ponedeljek odločal o novem predsedniku državnega zbora in bi tedaj lahko glasovali tudi o novem podpredsedniku.

Glede na to, da naj bi se državni zbor s Pahorjevim odstopom seznanil na začetku rednega julijskega zasedanja, ki se začne v petek, je moč pričakovati, da se bodo poslanke in poslanci takrat seznanili tudi z odstopom Mihe Brejca.

V koalicijskih LDS in DeSUS se do Ruplove kandidature še niso opredelili, v največji vladni stranki pa so tudi pojasnili, da bodo počakali na uradno vložitev kandidature.

Brejcu in Pahorju bo njuna funkcija prenehala šele po tem, ko se bo z njunima odstopoma seznanil državni zbor, šele nato pa bodo lahko stekli kandidacijski postopki za prosti mesti. V ZLSD so tako že napovedali, da bodo za predsednika predlagali Ferija Horvata, v SDS pa, kot že omenjeno, Dimitrija Rupla. Kandidata bosta izvoljena, če ju bo na tajnem glasovanju podprlo najmanj 46 poslank in poslancev.

Janša: Forum 21 kot centralni komite komunistov

Janez Podobnik (SLS)
Janez Podobnik (SLS) FOTO: POP TV

V pogovoru za tednik Mag je prvak SDS Janez Janša dejal, da se z Dimitrijem Ruplom o članstvu v SDS niso pogovarjali, tako da je Rupel formalno še član LDS. Janša je glede zadnjih potez vladajoče koalicije ocenil, da želi biti Forum 21 trajni politični dejavnik, ki bi za "nedoločen čas nadomestil centralni komite oziroma nekdanjo vlogo nekdanjega predsednika republike z njegovim dvorom in okolico". Prepričan pa je, da je v liberalni demokraciji kot celoti več skepse do predsednika stranke in vlade Ropa kot do Dimitrija Rupla.

Tako Janša ne izključuje niti prestrukturiranja tranzicijske levice in poskusov igranja na Igorja Bavčarja ali Boruta Pahorja. Pri čemer je glede svojih stališč "Bavčar za Forum 21 najbrž sprejemljivejši kot Pahor".

Sicer Janša ocenjuje, da če je nastop Pahorja iskren, je njegov strukturni problem podoben Ruplovemu. "Tako kot je bil ta osamljen v vodstvu LDS, je Pahor s svojimi stališči in ravnanjem zelo osamljen v ZLSD," meni Janša.

SLS: Ruplov prestop bo poživil alternativni blok

Miha Brejc
Miha Brejc FOTO: POP TV

Predsednik SLS Janez Podobnik je komentiral odločitev nekdanjega zunanjega ministra Dimitrija Rupla, da se pridruži poslanski skupini SDS. "Njegovo odločitev spoštujemo," je dejal prvak SLS. Ob tem je dodal, da je prepričan, da bo Rupel s svojim delom poživil programsko politični alternativni blok, ki se oblikuje v Sloveniji, tudi v okviru Zbora za republiko.

Glede podpore napovedani kandidaturi Rupla za mesto podpredsednik državnega zbora, ki jo bo po besedah predsednika SDS Janeza Janše vložila SDS, pa je Podobnik povedal, da se bo poslanska skupina SLS sestala, ko bo kandidatura tudi formalno vložena, najverjetneje sicer že v petek, in se bo tudi opredelila.

Usoda Rupla negotova?

Rupel za mesto podpredsednika DZ na ponedeljkovem tajnem glasovanju potrebuje 46 glasov. Njegova izvolitev, kot kaže razpoloženje v strankah, naj še ne bil bila zagotovljena. Vodja poslanske skupine LDS Anton Anderlič je povedal, da v stranki o podpori Ruplu še niso razpravljali, saj je Rupel še v sredo zatrjeval, da bo nastopal kot samostojni poslanec, nato pa je prestopil v SDS.

Miran Potrč vodja poslanske skupine ZLSD je dejal, da bodo v stranki skušali poslance prepričati, naj podprejo Rupla. Valentin Pahorec poslanec DeSUSa se ni hotel izreči o stališču stranke. Poudaril je le, da so volitve tajne in da se bo vsak odločal zase.

Marko Diaci iz SMS je dejal, da bo stranka, če bo takšen predlog podan, le-tega tudi podprla, saj to mesto pripada največji opozicijski stranki.

Zmago Jelinčič iz SNS je jaso zanikal, da nacionalna stranke ne bo podprla Rupla, saj da ta ni nikoli zagovarjal interesov Slovenije.

Marjan Podobnik iz LDS ni hotel izdati stališča stranke in je dejal, da bodo v stranki o podpori razpravljali šele, ko bodo odprte uradno vložene kandidature. Janez Janša po novem Ruplov kolega je dejal, da ne pričakuje zapletov pri izvolitvi Rupla na mesto podpredsednika parlamenta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8