"Sam ocenjujem, da je to pravilna poteza predsednika vlade," je po napovedih, da bo vodenje zdravstvene reforme prevzel premier Robert Golob, dejal zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. In to le slab teden po tem, ko se je v spremstvu premierja javno opravičil ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviču. Zaupanje med ministrom in premierjem naj bi bilo obojestransko, zatrjujejo tako v kabinetu predsednika vlade kot zdtravstveni minister. Kirurg in poznavalec razmer Erik Brecelj pa opozarja, da je kriza v zdravstvu vsak dan hujša.
"Tega se zavedajo skoraj vsi. Mislim, da ta vlada lahko zaradi zdravstva pade," je komentiral ter dodal, da bomo lahko ob koncu leta zdravstva, v stanju, kot je danes, še veseli.
Menjava Bešiča Loredana naj ne bi prišla v poštev
Tudi iz kabineta predsednika vlade je slišati, da bi menjava Bešiča Loredana v letu, ko je napovedana zdravstvena reforma, pomenila politični harakiri, zato ne pride v poštev.
Vsebinsko bo spremembe še vedno pripravil minister, pojasnjujejo vladni viri. Premier pa bo vodil proces in narekoval strateške usmeritve. "Predsednik vlade Robert Golob povsem zaupa zdravstvenemu ministru /.../ Aktualna priložnost za korenito spremembo ni idealna, je pa verjetno edina, ki je ostala," so v kabinetu dejali ob petkovi napovedi Golobovega vodenja reforme.
Veljavna koalicijska pogodba zdravstvo obravnava na 15 straneh. Zelo splošnim zavezam pa naj bi na koalicijskem vrhu, ki bo v sredo, lahko dodali bolj konkretne rešitve. "Ta vrh je naslednji teden, tako da s tega vidika ne bo nič zamujeno. Imamo pred seboj celotno leto. In v tem letu bomo to reformo ne samo začrtali, ampak tudi izpeljali," je v petek napovedal Golob.
V medresorsko skupino za zdravstveno reformo je sicer premier postavil le ministre svoje stranke. Eden ključnih očitkov koalicijskih partnerjev pa je, da jih Golob prepogosto izključuje iz soodločanja in skupnega vladanja.
Med prej omenjenimi konkretnejšimi rešitvami bi bili lahko tudi usoda dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, podeljevanje javnih koncesij ter kadrovanje v bolnišnicah in zdravstvenih domovih.
Brecelj tu opozarja, da bi bilo najnujneje reorganizirati ZZZS. "Zakaj ZZZS deluje tako, kot deluje? Ali bi lahko deloval boljše?" Izpostavlja, da bi moral ZZZS nuditi 'celotno košarico', in ne zasebne zavarovalnice. "Kaj bodo počele zasebne zavarovalnice, je njihova stvar."
KOMENTARJI (996)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.