Predsednica vlade Alenka Bratušek se je ob mednarodnem dnevu gluhih in naglušnih udeležila slavnostne akademije v Novi Gorici, na kateri so obeleževali tudi 60-letnico Društva gluhih in naglušnih Severne Primorske.
Kot slavnostna govornica je poudarila, da so bili v zadnjem obdobju sprejeti že trije zakoni, ki urejajo problematiko ljudi z okvaro sluha, vendar je kljub temu treba še veliko narediti na tem področju. "Zato smo se danes tukaj zbrali, da pregledamo dosežke in si zastavimo nove razvojne cilje. Prizadevala si bom, da se bo še v tem mandatu kljub reševanju izjemno zapletene gospodarske in finančne situacije v državi tudi na področju gluhih in naglušnih premaknilo na bolje," je dejala.

Menila je, da bomo s politiko enakih možnosti in s sodelovanjem tako države in strokovnjakov na eni strani, kot tudi Zveze gluhih in naglušnih Slovenije kot krovne organizacije, preprečili diskriminatorni položaj gluhih in naglušnih ter dosegli izboljšanje.
Hkrati pa je kot pomemben vidik izpostavila tudi opozorila in sodelovanje gluhih in gluhonemih, kar je ocenila kot pravilno, saj le oni najbolje vedo, kako je možno stvari še izboljšati in izpopolniti, da bo njihovo življenje lažje.
V življenju gluhih in naglušnih kljub nekaterim izboljšavam ostaja še vrsta nerešenih vprašanj, od pravice do uporabe tehničnih pripomočkov do pravice do osebne asistence, je povzela. "Strinjam se z vami, ko pravite, da je zvok srca pri vseh ljudeh enak," je dejala. "Vaše misli imajo enako težo in moč, le način, kako pridejo do drugih, je svojstven, a zato ne smejo ostati neslišane," je poudarila premierka, ki je gluhim in naglušnim zatem voščila v znakovnem jeziku.
Predsednik Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije Mladen Veršič pa je v nagovoru izpostavil pričakovanje, da bo čim prej zaživel zakon o izenačevanju možnosti invalidov in da bo gluhim priznan tehnični pripomoček, kot je priznan vsem drugim invalidom.
Čim prej je treba sprejeti tudi zakon o osebni asistenci invalidov, poleg tega pa v zvezi pričakujejo, da bo zaživel zakon o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami, ki omogoča izobraževanje gluhih otrok v znakovnem jeziku. Izobraževanje je gluhim še vedno nedostopno, je dejal.
Vodji poslanske skupine Pozitivne Slovenije Janiju Möderndorferju je po slovesnosti izročil peticijo, s katero zveza poudarja nujnost sprejetja pravilnika o tehničnih pripomočkih.
KOMENTARJI (235)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.