Alenka Bratušek je po bruseljski katastrofi o svojem videnju dogodkov spregovorila za nemški časnik Die Welt. Po zelo slabem nastopu na zaslišanju in po negativni oceni pristojnega odbora je Bratuškova sama odstopila od kandidature za evropsko komisarko.
Dejala je, da je ponosna na svoje delo, ki ga je opravila kot predsednica vlade. Prav zato je bil Bruselj dober korak naprej v njeni karieri, a se je zalomilo, so zapisali.
Priznala je, da je jezna, hkrati pa tudi razočarana. ''Razočarana sem na del sebe. V ponedeljek nisem bila prava Alenka,'' je povedala in nadaljevala, da je bila zaslišana pred dvema odboroma - za okolje in energijo - ter da ni želela razočarati ne enega ne drugega. To je bila po njeni besedi napaka. ''Tako so mi svetovali,'' je dejala in dodala, da so bili njeni svetovalci iz Junckerjevega štaba, evropske komisije in njenega kroga. ''Poslušala sem jih. Neumno od mene.''
Njen nastop so parlamentarci, kot so zapisali pri Weltu, tako rekoč raztrgali, češ da je bil nejasen, nekorekten, brezbarven. Bratuškova je želela drugo priložnost, drugo zaslišanje, kot so ga imeli tudi nekateri drugi kandidati za komisarje - med temi tudi Britanec Jonathan Hill.
''Ni mi težko priznati napak. Ampak nisem bila edina, ki sem jih naredila. Ni bilo pošteno, da nisem dobila drugega zaslišanja,'' je dejala. Bratuškova je prepričana, da bi se izšlo drugače, če bi bila članica ljudske stranke (EPP) ali socialistov (S&D). Ti so namreč svoje kandidate, čeprav so bili sporni, spravili skozi zaslišanja.
''Jean-Claude (Juncker) je bil edini, ki me je podpiral od začetka do konca,'' je pojasnila za časnik, pri katerem so dodali, da Bratuškova nima podpore niti pri slovenski vladi. Bratuškova sicer meni, da bi bile stvari precej drugačne, če bi jo vlada Mira Cerarja podpirala. Ta je zdaj za komisarko predlagala Violeto Bulc, za katero Bratuškova upa, da bo imela boljše možnosti. ''Močno upam, da bo imela Violeta Bulc enake možnosti, kot so jih imeli vsi,'' je zaključila.
Kovačič in Magajna zaradi kandidatke za komisarko nad Cerarja
Vili Kovačič iz Društva Davkoplačevalci se ne damo in predsednik Krščanskih socialistov Slovenije Andrej Magajna sta na Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) prijavila premierja Mira Cerarja zaradi glasovanja o komisarski kandidatki Violeti Bulc. Upoštevati bi se moralo, da je sedem ministrskih glasov proti več kot šest glasov za, menita. Podobna zgodba o preglasovanju se je zgodila tudi pri kandidaturi Bratuškove.
V kabinetu predsednika vlade pa pravijo, da je glasovanje potekalo povsem v skladu s poslovnikom vlade. Pravijo, da sicer o prijavi na KPK niso bili obveščeni.
Na KPK pa so potrdili, da so prijavo prejeli in da jo bodo tudi obravnavali. Niso pa pojasnili, ali bodo upoštevali poziv Kovačiča in Magajne, naj prijavo obravnavajo prednostno zaradi postopkov, ki že tečejo v EU.
Vlada je na dopisni seji minuli teden po odstopu Bratuškove od kandidature za evropsko komisarko izbrala ministrico Bulčevo, na predlog predsednika vlade. Sedem ministrov je bilo proti sicer edinemu predlogu na mizi, in je predlagalo sklic redne seje vlade, a se je Cerar odločil za poslovniško možnost in podaljšal dopisno sejo do končne odločitve. Na njej je prav tako sedem ministrov (iz vrst DeSUS in SD) glasovalo proti Bulčevi, šest jih je bilo za, dva nista glasovala, medtem ko se je Bulčeva iz glasovanja izločila.
Kot je v petek po dopisni seji vlade pojasnil zunanji minister in predsednik DeSUS Karl Erjavec, se po poslovniku šteje, kot da odsotni ministri glasujejo za. Tako je Cerar na petkovi novinarski konferenci dejal, da je za njegov predlog glasovalo devet ministrov.
KOMENTARJI (1483)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.