Premierka Alenka Bratušek se mudi na delovnem obisku v Berlinu, kjer jo je sprejela nemška kanclerka Angela Merkel. "Nemčija ni le prijateljica Slovenije, ampak tudi njena najpomembnejša gospodarska partnerica," je po njunem skupnem delovnem kosilu dejala Merklova. Pozdravila je odločitev slovenske vlade za privatizacijo in povedala, da je Nemčija zainteresirana za sodelovanje svojih podjetij v tem procesu. Od Bratuškove je prejela zagotovila, da so tudi nemška podjetja pri privatizaciji dobrodošla, in dodala, da je tudi Nemčija odprta za slovenska podjetja.
O konkretnih poslih predsednici vlad nista mogli govoriti, je pojasnila Bratuškova. Premierka je sicer sogovornici predstavila paket privatizacije in pojasnila, da Slovenija išče strateške partnerje, ki bi za naša podjetja ponudili primerno kupnino. Slovenija ob tem, kot je zagotovila Bratuškova, stavi predvsem na transparentnost postopkov, kar je Merklova izrecno pozdravila.
Beseda pa je tekla tudi o gospodarskem položaju v Sloveniji. Bratuškova je kanclerko seznanila s težavami, s katerimi se sooča naša država, in predstavila tudi proces sanacije bank. Merklova je ob tem po lastnih navedbah dobila vtis, da Slovenija "stavi vse na to, da pride na pot stabilnosti in premaga nezaupanje finančnih trgov". Iz zaupanja lahko nastane rast, ta pa je predpogoj za nova delovna mesta, še posebej za mlade ljudi, je spomnila kanclerka v izjavi po srečanju.
Sicer pa Merklova očitno zaupa slovenski vladi. "Verjamem, da slovenska vlada ve, kar mora narediti," je odgovorila na novinarsko vprašanje, kaj bi po njenem mnenju morala storiti Slovenija. Med bistvenimi nalogami pa je izpostavila povrnitev zaupanja v slovenske banke, zato so po njenem mnenju nujni stresni testi, ki bodo mednarodno sprejeti.
Bistvena pa je tudi odločitev za smer privatizacije, ne le zato, ker bo na ta način v državno blagajno prišel denar, ampak "ker je to tudi pogoj za dinamični razvoj gospodarstva, čemur smo bili priča tudi v Nemčiji".
Obisk začela na forumu start-up podjetij
Premierka, ki je z delegacijo na obisk odpotovala s falconom, je obisk v Nemčiji sicer začela na poslovnem forumu, posvečenem potencialu start-up podjetij, še posebej možnostim za slovenske start-upe v Nemčiji.
Kot so sporočili s slovenskega veleposlaništva v Berlinu, ki je v sodelovanju z združenjem nemških start-up podjetij organiziralo današnji dogodek, je njegov namen spodbujanje internacionalizacije in povezovanje slovenskih start-up podjetij z nemško start-up infrastrukturo, izmenjava dobrih praks ter pregled možnosti za iskanje potencialnih investitorjev.
Na njem sodelujejo slovenska in nemška visokotehnološka start-up podjetja, predstavniki nemških poslovnih angelov ter tveganega kapitala.
Bratuškova je v kratkem nagovoru udeležencem forum označila kot pomembno priložnost za krepitev sodelovanja med Slovenijo in Nemčijo. "Inovacije so v na znanju utemeljeni družbi motor gospodarstva," je poudarila. Obenem je izpostavila pomembno vlogo mladih za zagon gospodarske rasti in izhod iz sedanje krize, ki je, kot je priznala, Slovenijo hudo prizadela.
Možnosti financiranja start-up podjetij so v Nemčiji, še posebej v Berlinu, precej dobre, so pojasnili udeleženci. V Nemčiji smo priča evoluciji zelo močne start-up mreže, katere potencial so prepoznali tudi politiki. V Sloveniji je bila v zadnjih letih ustvarjena infrastruktura za start-upe in zrasla je že vrsta uspešnih podjetij, ki so se dokazala tudi v tujini. Slovenci zdaj iščejo predvsem kapital in možnosti za rast, pri čemer je zelo pomembna tujina.
Dogodek sicer poteka v prostorih enega najuspešnejših nemških start-up podjetij Tirendo. Svojo poslovno pot je podjetje začelo leta 2011 s spletno prodajo vseh vrst pnevmatik, že naslednje leto pa je svojo dejavnost razširilo na trge Avstrije, Francije, Nizozemske, Poljske in Švice.
KOMENTARJI (1635)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.