Prelaganje odgovornosti v aferi maketa med ministrom za okolje in prostor Juretom Lebnom in ministrico za infrastrukturo Alenko Bratušek se nadaljuje. Leben ve bistveno več o tem projektu, pravi Bratuškova. Leben pa še naprej zanika svojo odgovornost. Čeprav na dan prihajajo novi dokumenti in elektronska sporočila, ki kažejo na to, da bi lahko bil posel dogovorjen vnaprej, še pred razpisom.
Vrnimo se na začetek zgodbe o maketi. Konec julija 2017 je Direkcija za infrastrukturo objavila javni razpis, na katerega sta se prijavila dva ponudnika. Izbran je bil dražji. Sledilo je slavnostno odprtje s celotnim političnim vrhom. Nato pa fiasko za fiaskom. Pogodbo so na koncu enostransko prekinili, maketo odpeljali neznano kam. Odgovarjal ni nihče.
"Vodil sem projekt drugi tir. Ukvarjal sem se z vsebino, nisem pa povedal, kako naj se postopek spelje, kako naj bo neka stvar ocenjena," je dejal okoljski minister in nekdanji državni sekretar Leben po vseh razkritjih v zadnjih dneh.
A najnovejši dokumenti, ki so jih danes pridobili v uredništvu oddaje 24UR, razkrivajo, da so se vpleteni dogovarjali že mesec dni pred objavo razpisa. Točneje, agencija Futura in tiskovna predstavnica ministrstva za infrastrukturo Nataša Pelko, ki je bila v kabinetu takratnega infrastrukturnega ministra Petra Gašperšiča in državnega sekretarja Jureta Lebna.
"Predlagam delitev na dva razpisa. Enega za komunikacijske storitve, vrednost do 135 tisoč evrov. Izdelava makete naj gre na svoj razpis," piše v dopisovanju. In še: "Glede makete, gospod, ki jih izdeluje, pride v Ljubljano jutri dopoldne in nam bo spisal tehnično dokumentacijo." O vsem tem so se torej dogovarjali mesec dni pred razpisom. Takrat naj bi Futura tudi že ocenila, da bodo produkcijski stroški med 25.000 in 35.000 evri, na koncu so bili dobrih 31.000 evrov. Skupaj za drugi tir dobrih 280.000 evrov.
"Midva z ministrico Bratuškovo delava dobro in ona je tista, ki lahko pove, kaj se bo naprej odvilo na samem ministrstvu in na direkciji," je dejal Leben, še preden so v uredništvu prejeli omenjene dokumente. Bratuškova pa je sedla za mizo z direktorjem Direkcije za infrastrukturo Damirjem Topolkom. Dejala je, da ji je Topolko zagotovil: "Da nikoli ni bil na sestanku s temi podizvajalci, in še več, da so se vse vsebinske stvari povezane z maketo sprejemale v kabinetu ministra."
So pa bili na sestanku s podizvajalci predstavniki ministrstva – Nataša Pelko in Rok Jeram – kot je razvidno iz dopisovanja. Prav Jermana je Leben na koncu osebno pooblastil pri maketi, so še spomnili v oddaji 24UR.
'Odkar sem ministrica, namesto maket delamo drugi tir v naravi'
Ministrstvo za infrastrukturo v mandatu te vlade projekt drugega tira Divača–Koper izvaja transparentno in učinkovito, je v izjavi za medije na temo sporne makete drugega tira danes povedala ministrica Alenka Bratušek. "Namesto maket delamo drugi tir v naravi," je dodala in zavrnila odgovornost za postopke, ki jih je vodilo prejšnje vodstvo ministrstva.
"Pri mojem delu sta vedno vodili transparentnost in učinkovitost," je zatrdila Bratuškova in zagotovila, da je tako tudi pri njenem vodenju infrastrukturnega ministrstva. "Projekt drugega tira je dokaz, da smo stvari začeli delati drugače," je pristavila.
Omenila je nedavno predstavljeni investicijski program za največji infrastrukturni projekt v državi, razkritje prej tajnih podatkov o pogajanjih z Madžarsko glede sodelovanja pri projektu ter to, da so dosegli umika zahtevka po aneksu k pogodbi za pripravljalna dela, ki sta ga vložila izbrana izvajalca Kolektor CPG in Euroasfalt.
"Mislim, da smo projekt, odkar vodim ministrstvo, zastavili tako, kot je treba," je ugotavljala Bratuškova in pri tem zavrnila odgovornost za odločitve prejšnjega vodstva, ko je bil minister Peter Gašperšič, državni sekretar, zadolžen za projekt drugega tira, pa sedanji okoljski minister Jure Leben.
"Nikakor nimamo nobene odgovornosti za to, kaj se je dogajalo pod prejšnjim vodstvom. Morda ste torej na napačnem ministrstvu," je dejala. "Akterje, ki so bili vključeni v to, bo treba povprašati o konkretnih zadevah," je dodala.
Zatrdila je, da je vnovič opravila pogovor z direktorjem direkcije za infrastrukturo Damirjem Topolkom, ki ji je še enkrat zatrdil, da ni vedel, da bo pri projektu izdelave makete, za katero je bilo izbrano podjetje Art Rebel 9, sodeloval podizvajalec RPS, da se s temi podizvajalci ni srečal in da so se vse vsebinske stvari sprejemale v kabinetu tedanjega ministra za infrastrukturo.
'Minister Leben ve več od mene in bo moral še kaj pojasniti'
Glede sporne makete, za katero je direkcija nato razveljavila pogodbo, poteka tudi kriminalistična preiskava. "Ko bo znan rezultat preiskave kriminalistov in bo kdorkoli od zaposlenih osumljen kaznivih dejanj oziroma v kazenskem postopku, bom ukrepala tako, kot je prav, in se od mene pričakuje," je zagotovila ministrica.
Družba Art Rebel 9 bo sicer, kot so poročali kolegi oddaje 24UR, tožila državo zaradi razdrtja pogodbe, minister Leben (očitke, ki letijo nanj v povezavi z maketo, zavrača) pa je v torek zatrdil, da je glede vseh pojasnil v zvezi s pravnimi postopki pristojen naročnik makete direkcija za infrastrukturo.
"Tožba še ni vložena, sem preverila, minister Leben pa ve bistveno več od mene o projektu in bo moral še kaj pojasniti, tudi v morebitnih pravnih postopkih," je povedala Bratuškova in se vprašala, kje je bil izvajalec leto dni, odkar je bila pogodba zavrnjena.
"Dajem besedo, da odkar sem ministrica, projekt vodimo popolnoma transparentno in namesto maket delamo drugi tir v naravi," je izjavo sklenila ministrica.
KOMENTARJI (288)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.