Mineva 100 dni, odkar je premierski stolček prevzela Alenka Bratušek. Na današnji novinarski konferenci po seji vlade je zato predstavila dosežke in napovedi za delo vlade v prihodnje.
Bratuškova se je najprej zahvalila ministrski ekipi. Dejala je, da so predhodne vlade imele 100 dni za pripravo programa, medtem ko je njena vlada morala takoj poprijeti za delo.
"Ob prevzemu vlade je gorelo," je dejala premierka. Ponovila je, da je bil proračun, ki ga je zapustila vlada Janeza Janše, "katastrofalen in nerealno" pripravljen. Spomnila je, da je vlado prevzela v času, ko so bile oči svetovnih medijev uprte v Slovenijo. "Vloga, ki sem jo prevzela, je bila precej nehvaležna," je dejala. Dodala je, da sprejeti ukrepi niso prijetni, so pa nujno potrebni.
"Dokazali smo, da naša država ne potrebuje pomoči, ampak čas"
Bratuškova je v nadaljevanju naštela ukrepe, ki jih je sprejela njena vlada. Kot prva ukrepa je omenila program stabilnosti in nacionalni reformni program. "Večina je pričakovala, da Bruselj ne bo zadovoljen, a smo jim dokazali, da so se motili. Dokazali smo, da naša država ne potrebuje pomoči, ampak čas," je poudarila.
Kot velik uspeh je omenila dogovor s sindikati javnega sektorja. Bratuškova je omenila tudi sprejetje fiskalnega pravila in referendumske zakonodaje. "Pokazali smo, da je treba sprejemati kompromise, če ocenimo, da je to dobro za državo. Treba stopiti korak nazaj, da greš lahko več korakov naprej," je dejala premierka.
Poudarila je, da moramo v Sloveniji nujno vzpostaviti pravno in pravično državo. Prvi korak k temu so po njenem mnenju spremembe v sodstvu. Vlada tudi pripravlja oziroma uvaja program, ki bo onemogočil brisanje računov. Drug velik problem pa je siva ekonomija.
Premierka se je dotaknila tudi problematike mladih, ki zapuščajo Slovenijo. "Mladi so naša prioriteta," je poudarila in dodala, da je vlada sprejela zakon, ki delodajalce oprošča plačila prispevkov. Gospodarstveniki so ukrep ocenili kot pozitiven.
Gradili bodo na dialogu in sodelovanju
Bratuškova je kot pomemben uspeh omenila, da je njena vlada uspela umiriti strasti v državi. "To je vredno več kot kateri koli finančni ukrep," je poudarila.
Naslednjih 100 dni vlade bodo gradili na dialogu in sodelovanju ob tem pa je prvih 100 dni ocenila kot uspešne. Dodala pa je, da so pred njeno vlado še velike naloge. Ključne teme v prihodnje bodo: mladi, zdravstvo, pravna in pravična država in gospodarstvo. "Našo vlado bodo zaznamovala dejanja, ne besede," je še poudarila.
Bratuškova tudi o težavah v zdravstvu
Bratuškova se je odzvala tudi na torkov shod, na katerem je več tisoč ljudi zahtevalo ohranitev javnega in socialno pravičnega zdravstvenega sistema. Pravi, da se zaveda težav in da jih je treba takoj začeti reševati. Meni, da bi lahko nekatere težave rešili v kratkem času, do 1. septembra, kot so zahtevali protestniki, za nekatere stvari pa je potrebnega več časa. Pričakuje, da se bodo na sestanku, ki ga je napovedala za začetek julija, dogovorili za časovnico sprejemanja ukrepov.
Kako delo vlade ocenjuje koalicija?
V največji vladni stranki PS ocenjujejo, da so se z izvolitvijo nove vlade razmere v Sloveniji umirile. Med dosežki navajajo spremembe ustave, čeprav so morali tudi v PS v tem pogledu popustiti in preprečiti propadanje delovnih mest in podjetij, na primer v podjetjih SVEA in Cimos. Pomembno simbolno sporočilo je vrnitev samostojnosti kulturnemu resorju, ocenjujejo.
Predsednik SD Igor Lukšič ocenjuje, da je glavni uspeh te vlade, da je Sloveniji pridobila kredibilnost na mednarodnih finančnih trgih in uspela prepričati ključne akterje v EU in finančnih institucijah, da je Slovenija sposobna sama rešiti svoje težave. Glavni neuspeh vlade pa Lukšič vidi v tem, da ji za zdaj ni uspelo zagotoviti "spremembe filozofije".
V DL so po besedah vodje njene poslanske skupine Riharda Branislja z do zdaj opravljenim delom vlade zadovoljni. Po njegovih besedah je vlada dokazala, da lahko zagotovi stabilno financiranje države, tik pred sprejetjem je sodna reforma, uspel ji je tudi dogovor s sindikati javnega sektorja ter oblikovanje programa stabilnosti in nacionalnega reformnega programa.
Prvak DeSUS Karl Erjavec šteje za uspeh, da je zaradi drugačne retorike vlade prišlo do pomiritve demonstracij. Ocenjuje pa, da je glede na pričakovanja mednarodne in domače javnosti zdajšnja vlada v prvih 100 dneh naredila veliko.
Kaj pravi opozicija?
Po mnenju predsednika SLS Franca Bogoviča je prvih 100 dni vlade zaznamovalo predvsem pomanjkanje koncepta, ki ga vlada po njegovi oceni ne premore niti danes.
Tudi vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin pravi, da se je morala vlada "po začetnih lepih besedah in velikih napovedih spopasti s kruto realnostjo". Po 100 dneh njenega dela ocenjuje, da nadaljuje ključne ukrepe prejšnje vlade.
V SDS prav tako ocenjujejo, da je vlada v prvih treh mesecih predvsem končala številne projekte, ki jih je zastavila vlada Janeza Janše. To ji je uspelo tudi zato, ker se je SDS obnašal drugače kot prej PS, ki je leto dni oviral sprejetje najpomembnejših ukrepov, je ob 100 dneh dela vlade ocenil poslanec SDS Zvone Černač.
Na te kritike se je Bratuškova odzvala z besedami, da je bila v preteklosti marsikdaj napaka, da so se podirale stvari, ki so bile nastavljene, in da se je "odkrivala topla voda". Po njenem mnenju bi bilo mogoče sanacijo bank izvesti tudi kako drugače, a da v takratnem položaju časa za iskanje alternativne rešitve ni bilo.
KOMENTARJI (1476)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.