Infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek se je osebno vmešala v odprt razpis za direktorja sistemskega operaterja distribucijskega električnega omrežja SODO, je včeraj poročal Planet TV.
Sredi odprtega razpisa je namreč predlagala spremembo statuta, na dopisni seji 14. avgusta pa je vlada v vlogi skupščine družbe potrdila spremembo akta o ustanovitvi, tako da mora po novem kandidata za mesto direktorja potrditi tudi ministrica. Soglasje k imenovanju in razrešitvi direktorja družbe tako daje vlada kot skupščina, in sicer na podlagi soglasja ministrstva, pristojnega za energijo, torej ministrstva za infrastrukturo. Dva dni po tej spremembi se je na razpis ob aktualnem direktorju Matjažu Vodušku prijavil še protikandidat.
Razpis za direktorja energetskega podjetja SODO v 100-odstotni državni lasti je bil objavljen 2. avgusta, ministrica pa naj bi želela najprej preklicati razpis, a je bila neuspešna, zato je predlagala spremembo statuta.
"Vsem, ki boste želeli ribariti v kalnem, sporočam, da bolj kot boste to počeli, bolj bom sekala lovke," je uvodoma v izjavi za javnost dejala Bratuškova. "Dokler sem jaz ministrica, energetika ne bo peskovnik, v katerem bodo fantje tekmovali, kdo si bo vzel večjo potičko."
Na postopek izbire direktorja pravi da ni vplivala, je pa predlagala spremembo akta družbe - v smislu, da vlada da na koncu soglasje direktorju. Ob tem je dodala primer univerzitetnega kliničnega centra, kjer vlada prav tako potrjuje direktorja. "Dokler sem odgovorna in kriva, si bom to odgovornost tudi dovolila vzeti." SODO po njenih besedah namreč ni navadna gospodarska služba, je podjetje, ki opravlja javno službo, je v državni lasti in upravlja z davkoplačevalskim denarjem, enako kot UKC. "Nadzorni svet bo moral in bo izpeljal postopek do konca in nov direktor bo moral dobiti soglasje vlade, tako kot direktor kliničnega centra," je še enkrat zatrdila.
"Kako si fantje v energetiki predstavljajo kadrovanje, predstavlja primer direktorja podjetja ELES-a, ki me je s pismom pozval, koga naj predlagam za prazno mesto. Stopili smo jim na prste, zaprli smo jim pipice in to jih boli," je izpostavila infrastrukturna ministrica. "Če bi to storil že kakšen minister pred mano, ne bi bilo primera Teš 6," je še dodala. "Vem, da bo težko, vem da me boste mediji napadali, vem da bodo udarci z leve in desne."
Se je pa Bratuškova dotaknila tudi vprašanja, kaj jo je tako zelo zmotilo na aktualnem direktorju Vodušku. "Na ministrstvo smo dobili anonimko, ki meče konkreten madež na direktorja in druge v tej družbi, poteka tudi revizija nekih naročil. Pričakujem odgovor nadzornega sveta glede te anonimke," je razložila.
Je pa jasno večkrat izpostavila, da zaradi te zgodbe ne bo "niti slučajno odstopila". "Jaz gospodov ne poznam, poznam jih po imenu. Zame kot ministrico je pomembno samo eno: da je predsednica nadzornega sveta SODO dejala, da se jaz nisem osebno vmešavala v izbor."
V družbi SODO nad spremembo postopka potrjevanja direktorja družbe začudeni
V družbi SODO so bili nad sklepom vlade, s katerim je ta postala pristojna za potrjevanje direktorjev družbe, začudeni. Presenetilo jih je, da je vlada sredi razpisa spremenila pravila, čeprav bi, kot so ocenil, to lahko storila prej.
"Vlada je imela vse možnosti, da to stori že prej, nenazadnje 18. julija, ko je potrdila letno poročilo in podelila razrešnico direktorju ter dokapitalizirala SODO. Z dokapitalizacijo je bila narejena tudi sprememba akta o ustanovitvi družbe SODO - vpis višine spremenjenega kapitala. Torej bi lahko takrat spremenila tudi način imenovanja direktorja, če bi šlo za povsem nepolitično odločitev," so danes zapisali v družbi.
Razpis za delovno mesto direktorja je bil sicer objavljen 2. avgusta, postopek za prijavo vlog pa je bil odprt do 19. avgusta letos. Nadzorni svet, kljub predvideni časovnici o izboru novega direktorja še ni odločal, saj je bil rok prestavljen na 10. september.
Ob tem so dodali, da družba, ki je sistemski operater distribucijskega električnega omrežja, posluje transparentno in zakonito, v skladu z naloženimi ji nalogami, energetsko zakonodajo, popravljanimi ukrepi računskega sodišča ter v skladu z usmeritvami države, ki je 100-odstotna lastnica družbe SODO.
"Seveda pa vsako takšno poročanje meče slabo luč na vse akterje v energetiki, najbolj pa na ministrstvo samo, ki je sistemsko odgovorno za delovanje tega področja. Upamo, da bodo nadaljnji postopki in odločitve sprejete v skladu s priporočili o korporativnem upravljanju, v dobro družbe in vseh uporabnikov električne energije," so dodali.
Soža navedbe ostro zavrnila
Mojca Soža, prva nadzornica družbe SODO, je medtem v sporočilu, ki so ga posredovali z ministrstva, navedbe o vplivanju Bratuškove na postopek izbire direktorja družbe SODO ostro zavrnila. "Ministrica v moje delo, odločitve in predloge ni nikoli posegala in pravzaprav sem zgrožena nad lažnimi informacijami, da naj bi se ravno to zgodilo," je zapisala v pisnem odzivu.
Spomnila je, da Vodušku sedanji mandat poteče konec marca 2020. Razpis je bil, kljub njenemu predlogu, da se na objavo razpisa za direktorja družbe počaka do konca poletja, na pritisk preostali dveh nadzornikov - Izidorja Polanca in Damirja Ivančića - objavljen na vrhuncu letnih dopustov, rok za oddajo prijav pa je bil 19. avgust.
Soža je zatrdila, da je predlagala podaljšanje roka do konca septembra, s čimer bi dali možnost za prijavo večjemu številu kandidatov, a ni dobila podpore preostalih dveh nadzornikov. Potrdila je, da se je na razpis poleg aktualnega direktorja prijavil le še en kandidat, kar se ji glede na po njenem neprimeren termin razpisa zdi pričakovano.
Še pred odprtjem prijav je Soža še enkrat predlagala, da se poskusi najti rešitev za podaljšanje roka ali ponovitev razpisa, saj da je pred njegovo objavo nadzorni svet izrazil željo po čimvečjem številu prijav. A nadzornik Ivančić naj bi ji povedal, da pravno to ni mogoče, delavski predstavnik Polanec pa naj bi že od sredine julija opozarjal, da je potreben čimprejšnji izbor direktorja, saj naj bi se v družbi pojavljal nemir, kar se Soži več kot pol leta pred potekom Voduškovega mandata zdi nenavadno.
Soža je predlagala, da se preveri nekatera področja poslovanja družbe. V teku je namreč po njenih besedah postopek pred Državno revizijsko komisijo, v katerem se trenutnemu poslovodstvu očitajo resne kršitve, na domnevne nepravilnosti pa so bili nadzorniki opozorjeni tudi z anonimnim pismom. A sta preostala nadzornika tudi ta predlog zavrnila, je še zapisala Soža.
Šarec glede domnevnega spornega ravnanja Bratuškove skromen s komentarji
Premier Marjan Šarec je bil medtem v odzivu na domnevno osebno vmešavanje Bratuškove v razpis za direktorja družbe SODO s komentarji skromen. Kot je pojasnil, še ni dovolj seznanjen s podatki, da bi zadevo lahko komentiral. Brez neposrednega odgovora je bil tudi na vprašanje, ali Bratuškova še uživa njegovo zaupanje.
Kot je novinarjem ob robu obiska na Kemijskem inštitutu dejal Šarec, zadevo težko komentira. Več bo lahko povedal, ko se seznani z informacijami. Z Bratuškovo sta danes o tej zadevi "na hitro rekla nekaj besed", pri čemer meni, da mu je povedala isto kot na novinarski konferenci.
Zanikal pa je očitke, da ravnanje, ki se očita Bratuškovi, postaja kadrovska praksa vlade. Na vprašanje, ali gre za sporno kadrovanje, ob tem ni želel odgovoriti, saj da nima vseh podatkov.
Na vprašanje, ali Bratuškova še uživa njegovo zaupanje, ni podal neposrednega odgovora. "Dokler vse kaže, da se dela, kot je treba, ima vsak mojo podporo. Če pa se izkaže, da je kaj narobe, takrat seveda podporo izgubi," je dejal.
Povedal je, da je bil v času dopisne seje, na kateri je vlada sprejela spremembo akta o ustanovitvi družbe SODO, na dopustu. Sejo je koordinirala Bratuškova kot podpredsednica vlade, pri čemer premier ni želel presojati, ali je bila sprememba akta na dnevni red uvrščena zaradi tega.
Vlada je akt o ustanovitvi po njegovih besedah spremenila na podlagi predloga ministrice. Na vprašanje, ali je sodeloval na dopisni seji, je odgovoril, da dopisne seje potekajo tako, da se šteje, kdo je proti. "Če nekdo ni proti, se šteje, da je za," je še dodal.
KOMENTARJI (600)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.