Pred natanko enim letom je vlada Janeza Janše doživela nezaupnico, naloga, da sestavi novo ministrsko ekipo, pa je pripadla Alenki Bratušek. "Danes je za Slovenijo prelomen dan. Konec je s politiko delitev, zaničevanja, žalitev in strahu. Obljubljam vam dialog, povezovanje in spoštljivost do naših ljudi. Pred mano in nami so težke naloge, a verjamem, da bo za mano in nami boljša Slovenija. Spoštljiva, preudarna in mirna," je Bratuškova dejala takrat.
Leto dni kasneje je Slovenija še vedno boleče razdeljena, kriza še traja, naša država se je na tujih trgih enormno zadolžila, vlada, ki je po mukotrpnem sestavljanju in iskanju predvsem nekoga, ki bi bil pripravljen prevzeti finančni resor, prisegla 20. marca, pa je doživela kar nekaj sprememb. Glavni nalogi – spodbuditi gospodarsko rast in reformirati zdravstveni sistem – še nista uresničeni. Je torej Bratuškova lahko zadovoljna z delom in dosežki svoje vlade? O tem se je z njo pogovarjal urednik oddaje SVET Gregor Trebušak.
Prvo vprašanje se je ponudilo kar samo. Vlada je namreč ravno danes izenačila rezidenčne in nerezidenčne nepremičnine, tako da bo za ene in druge treba plačevati 0,15-odstotni davek. Kritiki trdijo, da je to usluga najbogatejšim. Je vlada – oziroma Bratuškova – s tem snedla lastno besedo? "Po naši oceni je pač predlog zakona pravičen. Tisti, ki imajo več, bodo pač plačali več davkov," je junija lani dejala v parlamentu, novembra pa je isto povedala z drugimi besedami: "Kdor ima eno stanovanje, v katerem prebiva, bo plačal manj kot tisti, ki ima dve stanovanji, in tisti, ki ima prazno stanovanje, se pravi, ne koristi ga nihče, ne uporablja se za nič, bo plačal še več. Jaz mislim, da to absolutno je pravično."
V današnjem pogovoru je Bratuškova dejala, da nas v uvedbo davka, zaradi katerega nastaja predvsem zmeda, ni silil nihče, a alternativa je bila "krčenje pravic, ukinjanje socialne države". "Zato se naši vladi ni bilo težko odločiti. Izbirali smo na eni strani med ukinjanjem pravic in na drugi strani med, po mojem mnenju, še vedno pravičnim davkom. Tisti, ki nekaj imajo, bodo ta davek plačali, tisti, ki nimajo nič, davka ne bodo plačali," je dejala premierka.
Sicer pa so se za spremembe po njenih besedah odločili, ker rezidenčnost oziroma nerezidenčnost vpliva na vse, ne zgolj na bogate. "Pokazalo se je, da rezidenčnost oziroma nerezidenčnost ne vpliva samo na tiste, ki imajo vikende, ki imajo več stanovanj, vpliva na marsikoga drugega. Jaz nekako nimam občutka, da na geodetskih upravah stojijo sami bogati ljudje, ki želijo urediti podatke, ki so napačni," je ocenila.
Ob tem je dodala, da zaradi urejanja rezidenčnosti v Sloveniji tako ali tako praktično ne bo več praznih stanovanj. Kljub temu pravi, da se za spremembe niso odločili, ker bi obupali.
"Takrat so nas strokovnjaki opozarjali, da je to (ločevanje rezidenčnih in nerezidenčnih stanovanj, op. a.) napačna odločitev. Šli smo v to, ker je ena koalicijska stranka vztrajala, da želi imeti za nerezidenčna stanovanja višjo stopnjo," je pojasnila premierka. In dodala: "Če je bila napaka na naši strani takrat narejena, jo bomo pač zdaj popravili."
KOMENTARJI (872)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.