Premierka Alenka Bratušek, ki opravlja tekoče posle, danes v Bruslju ni izključila možnosti, da bi jo lahko vlada predlagala za kandidatko za evropsko komisarko.
Na vprašanje, ali na komisarskem položaju vidi sebe, je odgovorila, da to ne bo tema današnjega vrha in da se o tem za zdaj ni pogovarjala še z nikomer, tudi doma ne. Ob tem je opozorila na dejstvo, da bo Slovenija do konca julija morala predlagati kandidata in da bo to morala storiti vlada, ki opravlja tekoče posle.
Izpostavila je tudi, da mora Slovenija predlagati človeka, ki bo kompetenten ter bo z izkušnjami in znanjem dobro zastopal državo v komisiji. Spomnila je še, da se že vseskozi zavzema, da bi bilo na vodilnih položajih v uniji čim več žensk, tudi na komisarskih.
Kot resorje, ki zanimajo Slovenijo, je izpostavila regionalno politiko, proračun in promet. Vlada o kandidatu za evropskega komisarja po njenih besedah v četrtek še ne bo razpravljala, ker še ni pripravljenega gradiva.
Cerar z odločitvijo vlade ni bil zadovoljen
Najverjetnejši mandatar Miro Cerar se je odzval na odločitev predsednice vlade, ki opravlja tekoče posle, da bo imenovala evropskega komisarja. Cerar meni, da se mora vlada v odhodu o postopkih imenovanja evropskega komisarja posvetovati tudi s SMC in drugimi strankami, ki so bile na predčasnih volitvah izvoljene v DZ. "Vlada ne bi smela arbitrarno odločati, potrebno je širše soglasje," je dejal.
Kot je dejal, v SMC razumejo, da je imenovanje komisarja ta hip pristojnost še te vlade in da se dolgo s temi postopki ne more odlašati. Vendar ob tem najverjetnejšega novega mandatarja "zelo moti", da vse dosedanje vlade niso izdelale nekega zakonsko oprijemljivega postopka za imenovanje evropskega komisarja. Tako Cerar upa, da bo vlada o tem, kar je povedal, temeljito razmislila.
Bratuškova Cerarju odgovarja, da je postopek imenovanja ustaljen
Glede Cerarjevega stališča je Bratuškova dejala, da jih ne pozna natančno, a da je Cerar, kot ve, predlagal, da bi spremenili postopek in sprejeli zakon, ki bi določal potek imenovanja komisarja.
"Kar se tiče sprejetja zakona, gospod Cerar ve, da ta državni zbor ne more sprejemati zakona. Na enem volilnih soočenj me je celo sam opozoril, da ne bi bilo najbolj higienično, da bi še ta sestava sprejemala zakon, ki se je nanašal na to, da politik, ki je pravnomočno obsojen, ne more voditi vlade," je dejala.
Ob tem je dodala, da naj bi bila ustanovna seja novega državnega zbora 1. avgusta, tako da odpade tudi ta možnost. "V Sloveniji je ustaljen postopek imenovanja komisarja in mislim, ni prav nobenega razloga, da to obračamo na glavo," je še poudarila premierka.
Ob tem je zatrdila, da se brez težav posvetuje s komer koli, a poudarila, da bo odločitev o slovenskem kandidatu za evropskega komisarja sprejela njena vlada.
Na vprašanje, ali je ne skrbi, da bi se lahko zapletlo, če kandidat ne bi imel široke, čezstrankarske podpore, je odgovorila, da ne ve, kako široko podporo lahko zagotovi. Kaj bodo naredili tisti, ki pridejo za nami, je njihova stvar. Mi pa bomo kot vse odločitve doslej tudi to sprejeli s polno odgovornostjo, je še dodala.
KOMENTARJI (407)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.