Vse kaže, da bo Alenki Bratušek vendarle uspelo zasesti položaj evropske komisarke. Včeraj je novi mandatar Miro Cerar bodočemu predsedniku evropske komisije Jean-Claudu Junckerju dal zeleno luč pri izbiri slovenskega komisarja, z Junckerjevim zagotovilom, da bo evropski komisar iz Slovenije vodil pomemben resor in imel vpliven položaj v komisiji.
V oddaji 24UR pa so danes poročali, da so neuradno izvedeli, da je šef evropske komisije, kljub Cerarjevemu nasprotovanju samokandidaturi Bratuškove, novemu slovenskemu predsedniku vlade dal vedeti, da si v svoji komisarski ekipi želi prav njo. In tako naj bi Cerar v svoji prvi komunikaciji z uradnim Brusljem popustil.
Po zanesljivih informacijah novinarjev 24UR naj bi v četrtek Cerar poklical Junkcerja in mu sporočil da nasprotuje samokandidaturi Bratuškove ter da podpira dva bodoča koalicijska partnerja (Tanjo Fajon in Karla Erjavca). Juncker je Cerarjevo mnenje vzel na znanje in o tem je bila obveščena tudi Bratuškova, ki jasno ni bila zadovoljna, zato je takoj kontaktirala Juncker.
Bratuškova pomembna zaradi ženske kvote?
Neuradno je namreč že pred najmanj dvema mesecema od šefa komisije, ki je vedel da bo težko zbral zadostno žensko kvoto, dobila zagotovila da ima njegovo podporo, zaradi česar je tudi tvegala sramoto v Sloveniji, kljub širšemu ogorčenju vztrajala in se kot predsednica vlade samokandidirala. Po vnovičnem pogovoru Bratuškove in Junckerja pa je dosegla, da je Juncker včeraj sam poklical Cerarja in mu pojasnil zakaj si želi prav Bratuškove, ter da jo namerava, kar da je bil poprejšen dogovor, imenovati na bodisi podpredsedniško mesto, bodisi na ugleden resor.
Služba komisarja je verjetno sicer zelo želena med številnimi evropskimi politiki, saj plača znaša prek 20 tisočakov mesečno, mandat pa je dolg pet let. Dobro plačano mesto utegne zasesti prav Bratuškova, ki je konec aprila po porazu z Zoranom Jankovićem povzročila politično krizo, padec vlade in predčasne volitve in že isti teden začela intenzivno iskati novo službo.
"Če bi predsednica vlade predlagala samo sebe za komisarko bi bilo to milo rečeno nehigienično," je komentiral Matej Tonin iz opozicijske stranke NSi.
Bratuškova je sicer tudi dosegla, da ji je desni Juncker v zameno za njeno podporo pri vodenju komisije, obljubil lastno podporo pri sestavi le te, kjer sta oba vedela da bo zastopanost žensk težava. Da bi komisarja še lahko predlagala njena vlada, je s svojim odstopom odlašala in tako vplivala na datum volitev. Gregor Virant, ki je bil takrat še član vlade, je možnost, da bi se Bratuškova kar sama ponudila za komisarski položaj komentiral z besedami, da pri tem ne bo sodeloval.
'Znala je izkoristiti svoj položaj'
Danes je predsednica NSi Ljudmila Novak to komentirala z besedami, da je očitno Bratuškova "znala izkoristiti svoj položaj predsednice vlade in dobre odnose Junckerjem". Prav ta naj bi ženskim kandidatkam v izvršni oblasti obljubil visoke položaje, neuradno Bratuškovi finančni resor ali podpredsedniško mesto. "Cerar je sicer za dobrobit Slovenije popustil, vendar ni najbolj higienično, da bo postala komisarka predsednica vlade, ki je vendarle povzročila politično krizo v Sloveniji," je še dejala.
Član stranke ZaAB in obrambni minister v odhodu Roman Jakič pa je to komentiral: "Žalostilo me bo, če bomo to notranjepolitično sesuli priložnost da bi Slovenija dobila eno od vidnejših mest v Evropski komisij".
Je Cerar popustil prehitro?
Prednost Bratuškove je tudi to, da je predsednica vlade, kar je v EU precej bolj ugledno kot pa položaj evropskega poslanca, imela je tudi ekskluziven položaj, da se je za podporo dogovorila še pred kandidaturo. Imela je tudi moč, da je lahko kandidirala kar samo sebe, v času predsedovanja vladi je več mesecev imela direkten stik z Junckerjem in predsedniki vlad, hkrati pa je predstavnica liberalcev, torej Alde, ki jih, tako kot žensk, med komisarji primanjkuje.
Če bi Cerar trdno vztrajal v svoji nepodpori Bratuškovi, ga Juncker najbrž ne bi ignoriral. A je pri prvem kontaktu z Brusljem, ko je uvidel, da so zadeve precej daleč dogovorjene, le pokimal in popustil. V njegovi stranki sicer pravijo, da že v začetku ni imel resne možnosti vplivanja na izbiro komisarja, in da je bil Cerar zavoljo zagotovila uglednega položaja zgolj državotvoren, oziroma da je položaj države v komisiji pomembnejši od tega, kdo je oseba, ki ga zasede. Cerar najbrž tudi ni hotel izkoristiti prvega aduta pri izbiri komisarja, saj se zaveda, da jih bo od Bruslja še slišal zaradi javnih financ, si je pa s tem tako doma, kot v Bruslju precej zmanjšal avtoriteto. Tudi zato, ker je o Fajonovi v javnosti že govoril kot o bodoči komisarki.
KOMENTARJI (2718)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.