Morebitni novi koalicijski partnerji te dni z mandatarko Alenko Bratušek iz Pozitivne Slovenije (PS) sestavljajo novo vlado. Po poročanju oddaje 24UR se še niso uskladili glede ključnih projektov, ministrska ekipa pa naj bi bila večinoma že sestavljena.
Največ ministrstev naj bi dobila PS (5), po tri SD in Državljanska lista, stranka DeSUS pa bo zadovoljna z dvema. Šolstvo naj bi prevzel Igor Lukšič, kmetijstvo Dejan Židan, obrambo pa Ljubica Jelušič. DeSUS naj bi ohranil zunanje ministrstvo in ministrstvo za zdravstvo, ki naj bi ga vodil Tomaž Gantar, zunanjega pa bi prevzel Karl Erjavec.
Prvak DL Gregor Virant naj bi imel znova v rokah javno upravo, Senko Pličanič bi dobil pravosodje s tožilstvom, ministrstvo za infrastrukturo in prostor naj bi vodil za zdaj še neznani kandidat, ki naj bi ga predlagal DL.
Večja neznanka so ministri Pozitivne Slovenije. Govori se, da naj bi nestrankarski pisatelj Vlado Žabot prevzel ministrstvo za kulturo, poslanec Stanko Stepišnik pa se omenja za gospodarskega ministra. A ključno ministrstvo, ki bo pogojevalo odločitev, ali bo v vlado vstopila Virantova stranka, je finančno ministrstvo.
Boštjan Jazbec in Mojmir Mrak sta ponudbo že zavrnila, Dušan Mramor pa je še sploh ni prejel. Najtrši oreh je tako za Bratuškovo koalicijski dogovor o reševanju bank in upravljanju državnega premoženja, saj sta SD in DL povsem na nasprotnih bregovih. SD zagovarja dokapitalizacijo bank oziroma nekakšno oblikovanje slabih bank znotraj posameznih bank, kot jo je že oblikovala NLB, DL pa zagovarja rešitev, ki jo poskuša uresničiti vlada Janeza Janše.
DeSUS ne vidi težav za sodelovanje v novi vladi
Bratuškova se je danes ločeno sestala še s tretjo potencialno koalicijsko partnerico DeSUS. Predsednik stranke Karl Erjavec je po sestanku pojasnil, da glede sodelovanja v koaliciji s strani DeSUS ni težav. Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer pa je pojasnil, da je bilo to zadnje usklajevanje s potencialnimi partnericami, sledila pa bodo skupna pogajanja. Časa je po njegovem mnenju še dovolj, ob čemer zagotavlja, da "bo vse narejeno v roku".
Erjavec je povedal, da še ne gredo proti čistopisu koalicijske pogodbe, ker so nekatere zadeve še dodali, ob tem pa napoveduje nove sestanke za torek. Ti bodo potekali brez predsednikov strank, saj gre za ekspertne zadeve. Po Erjavčevih besedah je treba določene stvari bolj natančno doreči na področju zdravstva, prav tako v zvezi s slabo banko. Za DeSUS je primeren kompromis, ki "očitno bo med SD in DL v zvezi s tem".
Minister za zdravje v vladi Janeza Janše, ki opravlja tekoče posle, in član pogajalske ekipe DeSUS za sestavo nove vlade Tomaž Gantar je na vprašanje, ali se pogovarjajo tudi o predlogu za delno privatizacijo zdravstva, odgovoril le z besedami, da ni na mizi še nobenega predloga. Pojasnil je, da se bodo v torek pogovarjali o vsebini in odločali o tem, kaj je za koga sprejemljivo. Zato je danes prehitro o čemer koli govoriti, je dejal in dodal, da pa je njegovo stališče o tem znano.
Erjavec je spomnil, da se morajo natančneje dogovoriti tudi v zvezi s slabo banko. Za DeSUS je primeren kompromis, ki "očitno bo med SD in DL v zvezi s tem", je pojasnil. Če so v DL in SD "dobri politiki", se bodo po Erjavčevih besedah znali dogovoriti tudi glede teh vprašanj, med drugim slabe banke. "Če pa niso, bodo šli na predčasne volitve in bodo ljudje povedali, kakšni politiki so bili," je dodal.
Bratuškova, ki se je minuli teden že ločeno sestala z DL in SD, pa po današnjih pogovorih ni dajala izjav medijem.
Vrača se kulturno ministrstvo, ministrstva za Slovence po svetu pa ne bodo ukinili
Odbor DZ za pravosodje je danes pripravil predlog novele zakona o vladi za obravnavo na izredni seji DZ, ki bo v torek. Predlog vrača samostojno ministrstvo za kulturo, tožilstvo znova vključuje pod pristojnost pravosodnega ministrstva, po sprejetem dopolnilu pa ostaja minister brez listnice, pristojen za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Möderndorfer je v imenu poslancev PS, ki so predlog novele vložili v zakonodajni postopek, dejal, da se po predlogu področje kulture izloča iz dozdajšnjega ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, tako da bo ministrstvo za kulturo znova samostojno ministrstvo.
Pač pa z vloženim dopolnilom PS, SD, DL in DeSUS, ki so ga na seji tudi sprejeli, ostaja minister brez listnice, zadolžen za Slovence v zamejstvu in po svetu. Urada za Slovence v zamejstvu in po svetu tako ne bodo pripojili ministrstvu za kulturo, kot je bilo predvideno sprva.
Ministrstvo za notranje zadeve se bo po sprejetem dopolnilu imenovalo ministrstvo za notranje zadeve in javno upravo, dozdajšnje ministrstvo za pravosodje in javno upravo pa bo le ministrstvo za pravosodje. Pač pa bo pod pristojnost pravosodnega ministrstva znova sodilo tožilstvo, je pojasnil Möderndorfer.
"Smiselno je, da tožilstvo sodi pod ministrstvo za pravosodje. Tudi iz dolgoletne prakse se je to pokazalo kot pozitivno," je dejal. "Če je tožilstvo na ministrstvu za notranje zadeve, se po nepotrebnem odpirajo nekatera vprašanja," je menil.
Dozdajšnje ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve bo po novem ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Gre le za novo poimenovanje, medtem ko ministrstvo že zdaj pokriva tudi področje enakih možnosti, je dejal Möderndorfer.
Jožef Jerovšek iz SDS je v razpravi ocenil, da gre pri slednjem za odpiranje možnosti za financiranje nekaterih skupin. "Bojim se, da bodo to skupine, ki bodo pripravljene blatiti bodočo opozicijo," je dejal. "Domnevam, da si puščate odprto, kako bi z državnim denarjem uničevali opozicijo, kar je naša stranka v preteklosti že izdatno izkusila," je dodal. Sicer pa je bilo na seji slišati odobravanje, ker bo ostal minister brez listnice, pristojen za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Potrdili mandat Branetu Goluboviću
Državni zbor je sicer danes ob začetku seje potrdil mandat nadomestnemu poslancu Branetu Goluboviću, ki je v poslanskih klopeh nadomestil Bratuškovo. Slednja je bila namreč v sredo izvoljena za mandatarko za sestavo nove vlade, zato dela poslanke ne more več opravljati. Golubović je že zasedel svoj poslanski sedež.
Golubović, rojen leta 1969, je magister upravnih ved. Leta 2011 je magistriral na podiplomskem študiju na fakulteti za upravo na temo socialnega podjetništva, je navedeno na njegovem predstavitvenem spletnem mestu. Od julija lani je podsekretar v državnem zboru. V času od februarja 2007 do februarja 2011 je bil podžupan občine Kamnik, nato pa je bil še tri mesece zaposlen na občini.
KOMENTARJI (1447)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.