Hrvaški premier Zoran Milanović je danes na delovnem obisku v Opatiji sprejel predsednico slovenske vlade Alenko Bratušek. Po uro trajajočih pogovorih je hrvaški voditelj dejal, da postopki v zvezi z Ljubljansko banko na hrvaških sodiščih ne bodo ustavljeni.
"V memorandumu je omenjeno, da bodo procesi ustavljeni, da bo zastoj, in ne da bodo tudi prekinjeni, da jih več ne bo. Mi v dobri veri spoštujemo svoje obveznosti in bomo to tudi nadaljevali. Upam, da bo problem rešen. Spoštovali bomo napisano in podpisano, tudi več kot to", je odgovoril Milanović.
Memorandum je bil predpogoj Slovenije za ratifikacijo hrvaške pristopne z Evropsko unijo. Memorandum še predvideva, da bosta državi vprašanje Ljubljanske banke reševali v sklopu dogovora o sukcesiji. Milanović je danes izrazil upanje, da se bo našla rešitev za to vprašanje.
V nakup Mercatorja se ne želita vpletati
Bratuškova je v odgovoru na novinarsko vprašanje o kritikah zaradi prodaje Mercatorja hrvaškem koncernu Agrokor dejala, da je hrvaškega kolega Milanovića seznanila s slovenskimi odzivi in težavami, s katerimi se srečuje. Ponovila je, da ni njena vlada tista, ki je prodala Mercator, temveč gospodarske družbe. Ponovila je, da "noče, ne želi in niti sme vplivati" na odločitve lastnikov Mercatorja.
"Upam, da so se lastniki izpogajali za dobre pogoje za zaposlene in dobavitelje ter da bo to konec koncev dobro tudi za Slovenijo. Če bo posel uspešen in bomo zadovoljni vsi, Hrvati in Slovenci, bo to dobro za obe državi. Kot predsednica vlade se v ta posel ne vpletam", je izjavila slovenska premierka.
"Niti jaz", je nadaljeval Milanović. Gre za gospodarsko transakcijo, ki je javnost v Sloveniji vidi na en, javnost na Hrvaškem pa na drug način.
"Pomembno je, da s združujemo na neki način, imamo podoben trg, danes je v prednosti ena stran, jutro druga, potem pa nekdo tretji. Pomembno je, da tega ne doživljamo z nacionalnimi strastmi. Gre za posel, denar, promet, dobiček, tudi izdelke in delovna mesta", je še dejal predsednik hrvaške vlade.
To, da je Slovenija za Mercator dobila dvakrat manj denarja, kot bi lahko pred letom dni, je lekcija za vse nas, je še dejal Milanović.
EU edina in prava pot
Bratuškova je danes dejala, da je Evropska unija priložnost za nadaljevanje političnega in gospodarskega sodelovanje ter dialoga med državama. Poudarila je, da sta sodelovanje in dialog "absolutno edina in prava pot". Milanović pa je napovedal, da je današnje srečanje le eno od rednih podobnih delovnih srečanj.
Predsednica slovenske vlade je ob tej priložnosti Hrvaški ponovno čestitala za vstop v EU ter Hrvaški, ki bo 1. julija postala nova članica EU, zaželela dobrodošlico. Izrazila je tudi pripravljenost, da Slovenija, če bo potrebno, še naprej pomaga Hrvaški.
Hrvaški premier je poudaril, da je treba sodelovati pri skupnih ciljih in interesih, in izpostavil gospodarsko sodelovanje.
Današnje srečanje v Opatiji je prvo srečanje Bratuškove in Milanovića na Hrvaškem. Hrvaški premier je bil prvi tuji gost Bratuškove, potem ko je marca prevzela položaj predsednice vlade. Takrat sta ocenila, da so odnosi med državama dobri, ter poudarila pomembnost sodelovanja. Hrvaški premier se je na povabilo slovenske kolegice 2. aprila v državnem zboru udeležil ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe z EU. Po današnjem srečanju je Milanović dejal, da gre za redno srečanje.
Bratuškova je tudi povedala, da ni nobenega posebnega razloga, da sta se danes sešla v Opatiji in ne 30. junija na slovesnosti v Zagrebu ob vstopu Hrvaške v EU. "Je pa res, da imamo danes nekaj več časa za pogovor, kot bi ga imeli v nedeljo", je dodala.
KOMENTARJI (422)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.