Stranka ZaAB se je na današnjem kongresu preimenovala v Zavezništvo socialno-liberalnih demokratov. Predsednica zavezništva Alenka Bratušek se je na kongresu dotaknila veliko tematik, kritična je bila predvsem do premierja Mira Cerarja, vladajoče SMC in nekdanjih sodelavcev.
Na današnjem kongresu so sprejeli tudi resolucijo, v kateri so določene programske prioritete, dotikajo se gospodarstva, javnih financ, enakih možnosti in varnosti ter človekovih pravic.
Bratuškova je zadovoljna, da so na kongresu, na katerem se je zbralo okoli 150 delegatov, pokazali, da so še vedno pomemben politični akter in da so enotni. Pogreša pa več pozornosti medijev pri temah, ki jih v DZ zagovarjata s kolegico Mirjam Bon Klanjšček. To bi bil prvi korak za dvig javnomnenjske podpore stranki, meni.
Je pa prepričana, da znajo ljudje na volitvah oceniti, kdo dela pošteno in prav. Zato si želi, da bi se čim več ljudi udeleževalo volitev, saj takrat odločamo o svoji prihodnosti.
Bratuškova se ni izognila pestremu dogajanju v stranki in odhodih iz nje. Poudarila je, da so v stranki ostali tisti, ki vanjo verjamejo, tisti, ki so za svoje osebne interese, kaj drugega, kot biti v opoziciji, pa so se poslovili. Komenski župan Marko Bandelli jo je dopolnil, da sta odšla samo "dva oportunista".

Ne spreminjajo politične usmeritve
Dejstvo, da se je stranka danes preimenovala, pa po besedah Bratuškove ne pomeni, da spreminjajo politične usmeritev, temveč bodo z novim imenom še bolj jasno povedali, kakšna je ta usmeritev.
Spomnila se je dinamične poti, ki jo je ta stranka, ustanovljena pred dvema letoma, prehodila. Takoj so jih čakale volitve, na katerih jim je kljub drugačnim napovedim uspelo dobiti štiri poslanska mesta v DZ. V vladno koalicijo se sicer niso vključili, vendar sta bila med tistimi, "ki so tako ali drugače želeli v vladno koalicijo", tudi Peter Vilfan in Jani Möderndorfer, je spomnila. Lahko pa bi se ob tem po njenem vprašali, "ali je etično in moralno, da prideš v parlament z glasovi ene stranke in si potem premisliš in presedeš drugam".
Še manj etično in moralno se ji zdi pozivati poslance, naj vrnejo mandat, če ne želijo sodelovati s stranko, s katero so šli na volitve, v svoje vrste pa sprejmejo poslanca druge stranke. Največja parlamentarna stranka SMC je od dveh poslancev, ki sta zapustila poslansko skupino, pozivala, naj vrneta svoja mandata, v svoje vrste pa sprejela Möderndorferja.
Bratuškova pa obljublja, da bosta s poslansko kolegico Mirjam Bon Klajnšček še naprej zagovarjali njihova skupna stališča in si prizadevali za boljšo Slovenijo.
Omenila je izsledke revizije računskega sodišča o poslovanju političnih strank, v kateri je ZaAB kot edina parlamentarna stranka dobila pozitivno mnenje. "Velikokrat so me spraševali o financah in poslovanju. Češ, pri vas gre pa veliko stvari narobe. Ta teden so vsi dobili odgovor," je dejala.
Kritična do Cerarja
Nadaljevala je z izzivi, s katerimi se danes sooča Evropa, in menila, da je bilo v preteklosti narejenih nekaj napak. Zato tako Slovenija kot Evropa po njenem potrebujeta odgovorne politike. Sama je kot predsednica vlade sprejemala tudi težke odločitve. Če veš, da so to prave odločitve, se ni težko odločati, pravi Bratuškova, ki ima občutek, da nam v zadnjih dveh letih manjka prav tega. "Manjka nekdo, ki bi bil pripravljen sprejemati težke odločitve za boljšo prihodnost," je bila kritična do aktualnega predsednika vlade.
Slovenija po njenem potrebuje spremembe na področju zdravstva, javne uprave in lokalne samouprave, nova delovna mesta z visoko dodano vrednostjo, mladi potrebujejo vizijo in prihodnost. "Ob triodstotni gospodarski rasti, ko ima vlada 700 milijonov evrov več, kot jih je imela naša, se jim zdi, da spremembe niso potrebne," je ocenila ravnanje vlade.
Zavezništvo se bo zato zavzemalo za svobodno, varno pravično in bolj enako družbo. Prepričana je, da je edina prava pot slovenske levice, da združijo sile.
O združevanju sil je govoril tudi gost kongresa, poslanec SD Jan Škoberne. Meni, da so gospodarska rast, višja zaposlenost in stabilnost države plod tudi njihovega skupnega dela v koaliciji pod vodstvom Bratuškove. Zato upa, da takratna koalicija ni bila tudi zadnja.
KOMENTARJI (506)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.