Novi predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker in predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy sta vse voditelje članic EU pozvala, naj čim prej - v prihodnjem tednu ali vsaj do konca julija - predlagajo kandidate oziroma kandidatke za komisarske položaje, je po vrhu poudarila premierka Alenka Bratušek, ki opravlja tekoče posle.
Tako Van Rompuy in Juncker kot predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz so po besedah Bratuškove tudi pozvali, naj voditelji najdejo čim več žensk, saj bo imel sicer Juncker v Evropskem parlamentu težave s potrditvijo komisarske ekipe.
Koga bi lahko vlada poslala v Bruselj?
Bratuškova sicer v Bruslju ni izključila možnosti, da bi jo lahko vlada predlagala za kandidatko za evropsko komisarko. Vendar pa dodala, da pogovori o imenu kandidata ali kandidatke še niso stekli. Gregor Virant je danes odločno dejal, da bi bilo to, da bi Bratuškova predlagala samo sebe, povsem "neprimerno" in "nehigienično". Ne le Virant, tudi Dejan Židan dodaja, da si ne moremo privoščiti, da v Bruselj pošljemo nekoga, ki je izgubil volitve.
Najverjetnejši mandatar Miro Cerar pa se je odzval na odločitev Bratuškove, da bo evropskega komisarja imenovala njena vlada. Cerar meni, da se mora vlada v odhodu o postopkih imenovanja evropskega komisarja posvetovati tudi s SMC in drugimi strankami, ki so bile na predčasnih volitvah izvoljene v DZ. "Vlada ne bi smela arbitrarno odločati, potrebno je širše soglasje," je dejal.
Poleg Alenke Bratušek naj bi po poročanju 24UR v aktualni odhajajoči vladi za ta položaj lobirala še Anja Kopač Mrak in Karl Erjavec. Poleg dosedanjega komisarja Janeza Potočnika, ki bi bil komisar še v tretje, računa pa tudi na podpredsedniško mesto v komisiji, se med možnimi kandidati omenjajo še Mojmir Mrak, pa zmagovalec evropskih volitev Milan Zver.
Tudi nekdanji premier in podpredsednik evropske investicijske banke Tone Rop, ki na tem mestu že sedaj služi krepko čez 20 tisočakov mesečno, ravno avgusta pa se mu izteče mandat, bi na tak način še najraje obdržal ugleden položaj z visoko plačo. Slovenski ministri ne skrivajo, da za položaj komisarja že dlje časa intenzivno lobira tudi bruseljski veleposlanik Rado Genorio, so še poročali v oddaji 24UR.
Bratuškova sicer meni, da bi lahko Slovenija v komisiji zelo dobro zastopala področja, kot so regionalna politika, proračun in promet. Juncker je po navedbah Bratuškove vzel na znanje njene besede, a povedal, da vnaprej resorjev ne bodo delili. Prav tako je nato tudi na vrhu še enkrat povedal, da delitve resorjev ne bo, dokler ne bo vseh imen.
Premierka je pojasnila, da se bo sedaj o tem najprej pogovorila s koalicijskimi partnerji, ter znova izpostavila dejstvo, da bo odločitev morala sprejeti še ta vlada. Na vprašanje, kdaj bo sprejeta odločitev, je odgovorila, da se bo držala predlaganih rokov.
Vrh minil brez kadrovskih rešitev
Premierka je sicer razočarana, ker na vrhu sploh ni bil podan predlog za nobeno funkcijo, o kateri naj bi govorili. O imenih tako po njenih besedah sploh niso govorili, saj je Van Rompuy takoj na začetku predlagal, da se o tem pogovarjajo konec avgusta.
"Naš edini dogovor je bil, da se konec avgusta na to temo še enkrat dobimo," je povedala. K temu je dodala, da so se dogovorili tudi, da avgusta ne gredo narazen, dokler ni dogovora, in da se pričakuje, da bo konec avgusta dogovorjeno praktično vse.
Izpostavila je tudi dogovor, dosežen ob glasovanju o Junckerju, da o naslednjih položajih ne bodo odločali s preglasovanjem. "Vsi za mizo si želimo soglasne odločitve. Verjetno je tudi to razlog, da ni bilo dokončnega predloga na mizi," je še dejala.
Premierka je sicer v razpravi zastopala tri stališča: da bi morali pri imenovanjih na vodilne položaje zagotoviti uravnoteženost spolov, da bi moral kakšen položaj pripasti vzhodno- ali srednjeevropski članici ter da je treba upoštevati politična razmerja.
Visoke službe, ki so v Bruslju še na voljo
Po imenovanju predsednika Evropskega parlamenta in predsednika Evropske komisije sicer ostanejo prosti še trije visoki položaji v EU.
To so dvoklobučniški položaj visokega zunanjepolitičnega predstavnika in podpredsednika komisije, ki ga sedaj zaseda Britanka Catherine Ashton, položaj predsednika Evropskega sveta, na katerem je Belgijec Herman Van Rompuy, in položaj šefa evroskupine, ki ga zaseda Nizozemec Jeroen Dijsselbloem. Del kadrovske kombinatorike so tudi ključni položaji v novi komisarski ekipi.
KOMENTARJI (1042)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.