Potem ko kandidatka za ministrico brez resorja, pristojnega za razvoj in kohezijsko politiko, Angelika Mlinar, včeraj ni prepričala članov parlamentarnih odborov EU za gospodarstvo, so v SAB, ki je Mlinarjevo predlagala, prepričani, da bo jutri v državnem zboru drugače.
Prva dama SAB Alenka Bratušek je danes sicer dejala, da bi, če Mlinarjeva jutri ne bo dobila podpore poslancev, sama odstopila, če bi bila na mestu predsednika vlade Marjana Šarca. Mlinarjeva namreč za nastop funkcije potrebuje navadno večino v DZ, odgovornost, da zagotovi večino, pa je Bratuškova pripisala predsedniku sicer manjšinske vlade. To je v ponedeljek potrdil tudi Šarec, ki sicer verjame, da bo Mlinarjeva jutri prejela ustrezno podporo in bo potrjena na funkcijo.
Šarec je tako predsednika DZ Dejana Židana tudi že obvestil, da se odpoveduje pravici predlagati drugega kandidata za ministra. Šarec je imel po obvestilih odborov skladno s poslovnikom DZ tri dni časa za možnost umika kandidature Mlinarjeve, a vztraja pri kandidaturi kandidatke SAB. Poslanci bodo zdaj o kandidaturi Mlinarjeve glasovali že v četrtek v okviru redne seje DZ, je v današnji izjavi za medije napovedal Židan.
Bratuškova je povedala, da so v SAB razočarani nad razpravo na zaslišanjih. "Celo življenje se Mlinarjeva bori, da lahko govori slovensko, celo življenje posluša očitke na Koroškem, ker se bori za Slovenijo in za slovenski jezik. In potem ji nekdo upa v slovenskem DZ oporekati narodnost ter državljanstvo. Tukaj pa mislim, da so kolegi, ki se sicer razglašajo za ne vem kako velike domoljube, presegli vse normalne meje," je dejala.
Kot je dodala, je stranka dobila veliko odzivov ljudi, ki pravijo, da kaj tako nespodobnega v Sloveniji še niso videli in slišali. Bratuškova se je, kot predsednica stranke in ministrica, opravičila "vsem Slovencem, ki živijo izven naših meja, za to kar so v torek morali poslušati".
SNS v ponedeljek še napovedoval podporo Mlinarjevi, zdaj mislijo drugače
Predsednik SNS Zmago Jelinčič je napovedal, da bodo poslanci SNS glasovali proti imenovanju Mlinarjeve za ministrico. "Zakaj bi morali podpirati novo ministrico, ki se ji ni zdelo vredno predstaviti v naši poslanski skupini in tudi šefici njene stranke se ni zdelo vredno poklicati in pojasniti, za kaj sploh gre," se je vprašal Jelinčič, ki je Mlinarjevi sicer v ponedeljek še napovedoval podporo, v torek na njenem zaslišanju pa je poslanci SNS niso podprli.
"Mi nismo v koaliciji. Ko se bodo naučili, kako se v parlamentarni demokraciji obnaša in deluje, potem bomo morda kaj podprli. A v tem primeru je že prepozno," je dejal prvak SNS in dodal, da je imela Mlinarjeva na voljo tri mesece ali še več in je svojo priložnost zamudila. Na vprašanje, ali bi lahko njihovo odločitev o nepodpori kandidatki spremenilo posredovanje premierja Šarca, pa je prvak SNS dejal: "Šarec ne bo prišel, ker ima verjetno že kakšnega pametnega kandidata."
Jelinčič je tudi komentiral izjavo Bratuškove, da bi na Šarčevem mestu odstopila v primeru neizvolitve Mlinarjeve. Predsednik SNS meni, da Bratuškova, če bi bila na Šarčevem mestu, ne bi nikoli odstopila in bi se "z vsemi štirimi oklepala tega položaja".
Jurša: Vem, da ne bomo glasovali enotno
Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović je sicer napovedal, da se bodo potrudili zagotoviti glasove za izvolitev Mlinarjeve in dodal, da od stranke DeSUS pričakujejo, da bodo kandidatko enotno podprli. Igor Zorčič, vodja poslancev SMC, pa meni, da je prezgodaj vleči zaključke, negativno oceno ob predstavitvi Mlinarjeve pa pripisuje več okoliščinam, med drugim temu, da je vlada manjšinska in da je SAB kandidatko predlagala tako pozno, s tem pa je zmanjkalo časa za pogovore.
Židan je poudaril, da bi to, da Mlinarjeva dobi zadostno podporo, bil pomemben signal za zamejske Slovence. Pozval je tudi k spoštovanju koalicijske pogodbe in dejal, da je "vsak, ki jo je podpisal, odgovoren" in da je "zastavil tudi ugled svoje stranke".
V stranki DeSUS pa pravega konsenza glede Mlinarjeve očitno ni, saj je vodja poslancev Franc Jurša napovedal, da najverjetneje ne bodo glasovali enotno. Poudaril je, da ne gre za vojno proti koaliciji, temveč s tem, da se ne strinjajo z načinom imenovanja. "Gre za postopek. Mi nismo zadovoljni s tem, na kakšen način se je peljala ta zgodba, da je to v zadnjem trenutku, ko bi že morali imenovati ministrico, se je še dodelilo državljanstvo. S tem se ne moremo strinjati. Tudi smo rekli, da je v Sloveniji toliko kadrov, da bi funkcijo ministra za kohezijo lahko nekdo prevzel," je pojasnil.
Spomnimo, da Mlinarjeva včeraj, kljub skoraj šesturni razpravi in odgovarjanju na vprašanja, članov parlamentarnih odborov ni prepričala. Odbor za zadeve EU je sklep o tem, da je bila predstavitev Mlinarjeve ustrezna, zavrnil z devetimi glasovi proti sedmim, odbor za gospodarstvo pa z osmimi proti osmim.
KOMENTARJI (952)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.