
Branko Marinič je vrnil poslanski mandat. S tem so zadovoljni tudi v SDS, v katerem so po pravnomočnosti obsodbe zoper njega napovedali ukrepe, če črte pod afero ne bo potegnil sam.
"V tem tednu sem sprejel težko odločitev," je povedal Marinič. "Vsi so mi svetovali, naj ne vrnem mandata. O svoji zgodbi sem vedno govoril jasno in glasno," je še dodal in se zahvalil svojim volivcem. "Vem, da sem po svojih najboljših močeh pomagal pri razvoju podravske regije. Na svoj prispevek sem ponosen. Čeprav se ne strinjam z odločitvijo sodišča, jo spoštujem in sprejemam. Zato bom mandat vrnil. Breme, ki mi je naloženo s pravnomočno odločitvijo, je preveliko."
Marinič bo uradno odstopil 31. januarja 2013. Do takrat namerava izpolniti vse obveznosti, potem pa se bo vrnil na delo, ki ga je opravljal pred izvolitvijo v DZ. "Moj odstop ne bo davkoplačevalcev stal niti centa, saj se bom odrekel vsem privilegijem," je povedal za konec.
Ob tem je spomnil, da je v DZ vse večje število nepovezanih poslancev, ki kljub očitanim nepravilnostim ne odstopijo. "Volivci so ob moji izvolitvi vedeli, da zoper mene teče postopek na sodišču. Tega nikoli nisem skrival," je dejal. Ob tem je dejal, da je za razliko od njega Mitja Meršol pred "volivci skrival svoje aktivno sodelovanje z nekdanjo politično policijo SDV". Po mnenju Mariniča bi bilo prav, da tak poslanec nemudoma vrne poslanski mandat.
Kranjsko okrajno sodišče je Mariniča zaradi goljufanja pri izpitu iz nemščine že aprila letos spoznalo za krivega napeljevanja h kaznivemu dejanju ponarejanja listin. Prisodilo mu je pet mesecev pogojne kazni s preizkusno dobo enega leta, kar je pred tedni potrdilo še višje sodišče. Marinič je ocenil, da je sodba krivična, saj da ni kriv očitanega kaznivega dejanja.
Da bi moral Marinič po dveh "nedvoumnih sodbah sodišč na dveh stopnjah" odstopiti, je takoj po sodbi ljubljanskega višjega sodišča dejal tudi predsednik državnega zbora Gregor Virant. To bi bila za Mariniča edina častna poteza, hkrati pa nujna za zavarovanje ugleda državnega zbora, je ocenil. Poudaril je še, da je sodba višjega sodišča glede Mariniča še eden od kamenčkov v mozaiku slabega ugleda državnega zbora.
Kot je znano, je tožilstvo poslancu SDS očitalo, da je izpit iz nemščine namesto njega opravljal nekdo drug, a je Marinič vztrajal, da je tako pisni kot ustni del izpita opravljal sam. Pripomnil je, da je izpit iz gospodarskega prava doslej že štirikrat neuspešno opravljal in če bi imel namen storiti to, kar mu očita tožilstvo, bi to verjetno naredil za ta predmet.
Dejal je tudi, da gre za politični konstrukt, saj da je mož Marjete Ekar, profesorice, pri kateri je bil izpit, nekdanji višji član LDS. A profesorica je prav tako odločena: na drugem sojenju je povedala, da Mariniča pravzaprav vidi drugič v življenju, prvič ga je videla na sojenju v Kranju. Po njenem zatrjevanju na izpitu ni bilo Mariniča, ampak je bil neki drug moški, ki je bil videti mlajši.
KOMENTARJI (326)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.