Slovenija

Božično voščilo nadškofov

Ljubljana/Vatikan/Betlehem, 24. 12. 2006 08.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ljubljanski in mariborski nadškof sta v božičnih poslanicah vsem vernikom voščila blagoslovljene praznike.

Ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran bo mašo daroval v stolni cerkvi sv. Nikolaja v Ljubljani
Ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran bo mašo daroval v stolni cerkvi sv. Nikolaja v Ljubljani FOTO: POP TV
V teh dneh obhajamo rojstvo božje ljubezni. Če ne bi bilo to res božje delo, bi ljudje na božič že zdavnaj pozabili. Toda niso in nismo, kajti zavedamo se, da brez božiča ne gre, pravi v božični poslanici škof Evangeličanske cerkve na Slovenskem Geza Erniša in nadaljuje, da se "zavedamo, da je le tam, kjer so otroci veseli, kjer odrasli prekujejo meče v lemeže, kjer so sivi starci srečni in kjer golob miru ustavi vojake sredi boja, srečno in lepo življenje. In to kliče tudi vse nas k dejavni ljubezni."

Bog nas namreč v teh dneh še posebej uči, nadaljuje Erniša, da vsak izmed nas lahko postane za nekoga žarek upanja in da vsak lahko prižge svetilko, ki bo razsvetlila pot domačinu in tujcu, tako kot je nekoč svetloba iz višav razsvetlila betlehemske poljane. Tudi med nami, čeprav bi lahko bilo marsikaj drugače, je namreč še vedno veliko nesrečnih, osamljenih, bolnih in revnih ljudi. Vsi ti si zaslužijo našo iskreno pomoč in pozornost.

Krščanski svet 25. decembra praznuje božič, za veliko nočjo največji praznik krščanstva in najbolj priljubljen cerkveni praznik, sicer pa zlasti simbol družinskega praznika z obdarovanjem.

Ljubljanski nadškof metropolit Alojz Uran je v božični poslanici poudaril, da je božična skrivnost namenjena vsem, ki v srcu dobro mislijo. Dodal je, da se v teh dneh posebej "spominjamo bolnih, ostarelih, invalidov, vseh obupanih in zapuščenih, brezdomcev in jetnikov". Poudaril je tudi, da je kljub napredku na mnogih področjih sodobnega življenja veliko osebnih kriz ljudi, a tem Uran napoveduje novo upanje.

Mariborski nadškof metropolit Franc Kramberger pa je v božični poslanici zapisal, da noben krščanski praznik ni tako domač in ljudem tako blizu, kot božič. Kramberger je dodal, da božič nosi tri vsebine, in sicer, da je bog postal človek in se rodil kot človek; pobožanstvenje človeka in sveta, kot tretja vsebina pa Kramberger navaja človekovo srečo in veselje.

Škof Evangeličanske cerkve na Slovenskem Geza Erniša
Škof Evangeličanske cerkve na Slovenskem Geza Erniša FOTO: POP TV

Polnočne maše

Predsednik države Janez Drnovšek je v božični voščilnici vsem zaželel veliko miru in zadovoljstva ter prijazne praznike, so sporočili iz njegovega urada. "Božični praznik je presegel okvire formalne pripadnosti veri in je dobil vsečloveški pomen. Zato želim, da se ta večer in v naslednjih dneh vsi združimo v dobri misli in v dobrem dejanju. Naj božični mir in dobrota presežeta vse zlo tega sveta," je zapisal Drnovšek.

Ob božičnem prazniku bodo slovenski škofje že tradicionalno darovali več maš. Ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran bo na sveti večer v stolni cerkvi sv. Nikolaja v Ljubljani daroval slovesno polnočno mašo. Sveto mašo v stolni cerkvi bo vodil tudi na božični dan, v ponedeljek. Mariborski nadškof in metropolit Franc Kramberger pa bo praznično sveto mašo daroval v mariborski stolnici sv. Janeza Krstnika na sveti večer, 24. decembra in na božični dan. Celjski škof Anton Stres bo na sveti večer daroval polnočno sveto mašo v celjski stolnici sv. Daniela, v stolni cerkvi pa bo prav tako maševal dan kasneje, torej na božič.

Božične jaslice prikazujejo prizore Kristusovega rojstva, poklonitve pastirjev in treh kraljev
Božične jaslice prikazujejo prizore Kristusovega rojstva, poklonitve pastirjev in treh kraljev FOTO: POP TV
Mnogi ljudje se božiča veselijo tudi zaradi obdarovanja. V večini katoliških in protestantskih dežel namreč božiček na sveti večer, 24. decembra, še vedno nosi darila, pri pravoslavcih pa 5. januarja, na predvečer praznika epifanije.

Koprski škof Metod Pirih bo na sveti večer daroval polnočno sveto mašo v cerkvi Kristusa Odrešenika v Novi Gorici, na božič pa bo maševal v koprski stopnici Marijinega vnebovzetja. Murskosoboški škof Marjan Turnšek bo na sveti večer daroval polnočno sveto mašo v stolni cerkvi sv. Nikolaja v Murski Soboti, prav tako pa bo sveta maša v stolnici na božični dan. Novomeški škof Andrej Glavan bo polnočno sveto mašo daroval v stolni cerkvi sv. Nikolaja v Novem mestu, maševal pa bo tudi na božič.

Cerkev Kristusovega rojstva v Betlehemu
Cerkev Kristusovega rojstva v Betlehemu FOTO: Reuters

Kaj simbolizira božič?

Božič v krščanstvu pomeni malega Jezusa (otroka, tudi malega Boga); na ta dan se je namreč rodil Jezus Kristus in tako učlovečil božjega sina in Odrešenika, ki je s svojim naukom in kasnejšim žrtvovanjem odrešil človeka. Rojstvo malega Boga so sicer verniki sprva praznovali ob različnih datumih, dandanes pa je 25. december zlasti simbol družinskega praznika z obdarovanjem.

Božič v Betlehemu
Božič v Betlehemu FOTO: Reuters
V Betlehemu, ki ga krščansko Sveto pismo označuje kot rojstni kraj Jezusa Kristusa, letos za božič ne pričakujejo veliko obiskovalcev. Pred začetkom palestinske vstaje ozirom intifade je v božičnem času v to mesto na Zahodnem bregu priromalo tudi do 100.000 ljudi, od leta 2000 naprej pa prebivalci Betlehema zaradi izraelske cestne blokade in t.i. zaščitnega zidu, ki naj bi Izrael varoval pred terorističnimi napadi, ne morejo več računati na tako množičen obisk.

Kdaj natančno se je rodil Kristus, ni znano. Skoraj gotovo je, da se je rodil vsaj šest let pred našim štetjem. Okrog leta 200 so božič praznovali 20. maja, kasneje, ko so se kristjani začeli zanimati za datum njegovega rojstva, pa so si izbrali 25. december in 6. januar za tista dneva, ko se je Jezus prvič pokazal. Tako je imela cerkvena občina v Rimu 25. december za praznik Jezusovega rojstva že leta 336, leta 354 pa je bilo po ohranjenih podatkih praznovanje božiča ustaljeno.

Božični čas se začenja na predvečer praznika Gospodovega rojstva in traja do nedelje po prazniku Gospodovega razglašenja (6. januarja), torej do nedelje Jezusovega krsta.

V skladu s prastarim običajem na sveti večer v mnogih slovenskih krajih tudi pokropijo in s kadilom pokadijo domačo hišo, med kropljenjem pa molijo rožni venec ali pojejo božične pesmi. Vrh praznovanja svete noči je polnočna maša ali polnočnica.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hinko.murovec@siol.net
25. 12. 2006 06.06
Hinko MUROVEC, Sam Božič zame ni nič slabega, je v bstvu tradicionalen družinski praznik in njegova simbolika ni če imaš malo pameti v nadsprotju z nobeno kulturo, ki spoštuje družino. Je pa ves cerkveni pomp in tozadevno posiljevanje res odveč. Božič bi moral simbolizirati mir in sožitje v družinskem krogu in razumevanje med dobrimi ljudmi. Kje pa piše, da ne more biti dober tudi tisti, ki ni ravno " tercijalka"?. Pretirana nestrpnost je očitno postala bolezen Slovencev. Prej so po meni udrihali, da sem " komunist in oznovc" ali bom sedaj postal " osovražen klerikalc" ?. Vesel Božič in Srečno Novo Leto. Res pa bi lahko malo manj zvončkljali, okrog " božjih hramov"živi tudi nekaj otrok, ostarelih in bolnih, ki rabijo svoj mir, to nabijanje, pa ni nič boljše od petard.Hinko MUROVEC
ziveti@email.si
25. 12. 2006 00.31
Hot-shot69, ti kar praznuj, a ti kdo kaj hoče, zdaj si verjetno v cerkvi med tistimi, ki so bili v preteklem času precej na TV-Frantar in podobni. Ne jemlji osebno komentarjev...meni še zmeraj grejo na jetra, pa božič tudi, ker ena sama gluma!
hot-shot69
24. 12. 2006 21.04
Evo jest praznujem božič, pa nimam nobenih problemov da ga vi ne, ne mi pa kle zj take nabijat, če vas moti božič ga ignorirajte ne pa, da glele nabijate take stvari...jest vam pa ne bom pamet solil kako lep praznik je božič pa je stvar rešena...
ziveti@email.si
24. 12. 2006 20.42
Joj, kako smo nori. Cerkev bo kaj darovala, ja. A mašo-ja zdej pa že moram nekam it. Samo grabijo in samo sranje delajo, med drugim pa še hrup s tem nesprestanim zvonenjem. Zame je današnji dan navadna nedelja, le da je še več tega blesavega zvonenj. Vse kar je povezano s cerkvijo mi gre ful na jetra....mene že ne bojo šponal. Ja, jkaz sem bedak, verniki pa vsi enkratni-halo!!!!!!
Neron
24. 12. 2006 19.31
Kak božič neki? Kua je sploh to. Fajmoštri neki nabijajo sam. Novo leto! Ognjemet! To je šele neki..
jaka37
24. 12. 2006 19.25
bozicek. Gre za idiotizem gledalca. Pa doživet božič
bozicek_
24. 12. 2006 19.08
A to da za bozicni vecer pri dnevniku fasemo versko vzgojo je bonboncek nove vlade ali idiotizem urednika?
Tonček Balonček
24. 12. 2006 12.56
Več kot ene polnočnice posamezni škof pač ne bo mogel "darovati", ker to tudi v božjem okolju ni možno! Teoretično je sicer možno, če bi se vsedel kako nadszvočno letalo, po polnočnici odhitel na Brnik in odletev v npr. Cleveland in tam ponovno "daroval".
ziveti@email.si
24. 12. 2006 12.25
Meni ne darujejo NIČ, ker jih ne marama, saj so sami bleferji!