Klemen Boštjančič, finančni minister in podpredsednik v vladi Roberta Goloba, je dejal, da ne vidi problema v potencialnem oblikovanju francoske vladne koalicije okrog stranke Nacionalni zbor Marine le Pen ter da se odnosi finančni ministrov evropskih držav vrtijo bolj okrog osebnosti in ne toliko okrog njihove politične usmeritve.
"Z večino finančnih ministrov, ne glede na to, ali so socialistični ali konservativni, se bolje razumem kot s kolegi v lastni vladi," je za Politico dejal Boštjančič.
Časnik piše, da so svetovni trgi "vznemirjeni" zaradi možnosti oblikovanja skrajno desne vlade v Franciji, potem ko je predsednik Emmanuel Macron razpisal predčasne volitve po porazu njegove stranke na volitvah v EU v začetku tega meseca. Francoski finančni minister Bruno Le Maire je v torek opozoril, da bi Francija lahko padla v dolžniško krizo, če bi zmagala skrajna desnica ali levičarsko zavezništvo.
Boštjančič pa meni, da rezultati skrajne desnice na volitvah v Evropski parlament v začetku tega meseca ne bodo imeli negativnega vpliva. "Ne verjamem, da bodo volitve in obračanje politične plošče v desno imeli negativen učinek," je dejal.
Boštjančič je bil podobno odklonilen glede izida volitev v ZDA, saj meni, da novembrske volitve "niso tako pomembne" v primerjavi z evropskim dogajanjem. "Vsi v Evropi so tako zelo osredotočeni na Združene države. Morali bi se osredotočiti nase in na to, kako narediti naš proces odločanja učinkovitejši," je dejal.
Ne glede na to, kdo bo predsednik, je ameriška administracija "izjemno učinkovita", zato "ni tako pomembno, kdo bo zmagal", je še dejal Boštjančič.
Ministrstvo ponovno: Intervju ni bil avtoriziran
"Politico je objavil le izseke, celoten intervju naj bi bil objavljen v naslednjih dneh. Ob tem velja omeniti, da intervju ni bil avtoriziran," so sporočili iz službe za odnose z javnostmi ministrstva.
"Del vprašanj se je nanašal na to, kako minister komentira zadnje politične premike v Evropi v desno ter kako vidi svojo vlogo v tem kontekstu. Minister je ob tem dejal, da njegova vloga ni, da sodi odločitve volivcev posameznih držav, in da meni, da je treba vedno spoštovati voljo volivcev. V tem kontekstu tudi meni, da mora kot minister za finance znotraj EU sodelovati s katerimkoli drugim ministrom ali vlado. Minister Boštjančič je prepričan, da mora kot minister predvsem zasledovati interese Slovenije in to je mogoče samo tako, da sodeluje z vsemi kolegi – ministri drugih držav. To tako ali tako počne že sedaj, saj se odlično razume z večino kolegov, ne glede na njihovo politično pripadnost. V tem kontekstu je bila tudi njegova izjava glede francoske desnice".
Kot navajajo, se minister ni opredeljeval do spremljivnosti politike in vrednot Marine Le Pen. "Kot liberalec takšnih vrednot ne deli."
Dodali so še, da minister nikoli ni skrival, da v politiki zagovarja politiko sodelovanja. "Ljudi ne ocenjuje po politični pripadnosti, pri čemer se je v intervjuju naslanjal predvsem na odnose z drugimi ministri, ki jih vsak mesec srečuje na zasedanjih ECOFIN."
Han: Izjava je podcenjujoča do ministrov v slovenski vladi
Kot je sporočil Han, noben odmik v skrajnost ni ustrezen. "Tudi vzpon skrajne desnice v Evropski uniji je nevarnost, ki je ne smemo podcenjevati. Njihova ideologija razdvajanja, nestrpnosti in sovraštva je v popolnem nasprotju z vrednotami, ki jih zagovarjamo - enakost, solidarnost in spoštovanje človekovih pravic," je dodal.
Skrbi pa ga izjava Boštjančiča, da se bolje razume s finančnimi ministri EU z različnih političnih polov kot s kolegi v vladi, in meni, da je podcenjujoča do ministrov v slovenski vladi. "Za napredek Slovenije je nujno, da ministri znotraj vlade sodelujemo, se spoštujemo in delujemo kot tim," je dodal.
Da jo zelo skrbi vzpon skrajne desnice v Evropi, je v odzivu zatrdila tudi zunanja ministrica Tanja Fajon in podpredsednica vlade. Kot je še menila, je vzpon skrajne desnice zaušnica demokraciji, grožnja stabilnosti, in negotovost za spopadanje s podnebnimi spremembami.
Podobno zaskrbljenost zaradi skrajne desnice so poudarili tudi v drugi koalicijski partnerici Gibanja Svoboda, ki mu pripada Boštjančič.
"Vzpon skrajne desnice ni samo zaskrbljujoč, gre za resno grožnjo povojni ureditvi Evrope, utemeljeni na socialni pravičnosti in demokraciji," je na omrežju X zapisal vodja poslanske skupine Levice Matej Tašner Vatovec. Menil je, da gre pri navedbah Boštjančiča za zelo ponesrečeno izjavo, "ne glede na to, kako korektno sodeluje s finančnimi ministri z vseh političnih spektrov".
V stranki pa so na Facebooku zapisali, da bi se na njegovem mestu "manj ukvarjali s tem, kako se evropski finančni ministri (tudi s skrajne desnice) odlično medsebojno razumejo - in bolj ukvarjali s tem, kako slabo se bodo finančni ministri razumeli z državljani in volivci EU, če bodo zagovarjali varčevalne ukrepe na račun pokojnin, plač in storitev".
KOMENTARJI (302)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.