Raziskava odraža povsem subjektivna stališča; koliko pa je dejansko korupcije v Sloveniji, kje je je največ?

Korupcije je v Sloveniji, kljub temu, da je raziskava subjektivna, dovolj. Oziroma preveč, korupcije je vedno preveč. Raziskava potrjuje ostale naše vire oziroma načine dela na področju boja proti korupciji in govori o tem, da je v Sloveniji problem korupcija na najvišjem nivoju. Torej ekonomsko – politična korupcija na državni in lokalni ravni, kjer so praviloma navadni državljani izključeni. Približno 95 odstotkov vseh vprašanih je povedalo, da se v vsakdanjem življenju ni srečalo s korupcijo. Omejena je torej na relativno ozek krog sodelujočih.
Pravite, da korupcija v vseh pogledih zavira potenciale Slovenije. Ste lahko bolj konkretni?
Korupcija ima učinke tako na socialnem, kot na političnem in ekonomskem področju. Korupcija delegitimizira oblast, če se ji ne zoperstavimo dovolj učinkovito.
Raziskava ugotavlja, da je problem predvsem velika korupcija, javna naročila, na primer. Kako jo je mogoče zajeziti, če sega v same vrhove države? Je to sploh mogoče?
Seveda jo je mogoče zajeziti, na nek način tudi odpraviti vzroke zanjo. Pristojne institucije bi lahko že sedaj, na podlagi obstoječe zakonodaje, delovale dosti bolj usklajeno in učinkovito.
Tudi mednarodne raziskave kažejo, da smo po učinkovitosti javnih institucij izjemno nazadovali, tudi do 10 mest. Je to po vašem realna ocena?
Res je. Po raziskavi Svetovnega ekonomskega foruma je Slovenija na področju korupcije nazadovala za 10 mest. To pa vpliva tudi na mednarodni rating Slovenije, ki se je znižal za tri mesta.
Raziskava pravi, da ni prave volje za zajezitev korupcije; Kje bi moralo biti več volje? V policiji, na tožilstvu?
V boju proti korupciji je pomembno predvsem, da ljudje korupcijo prepoznajo kot problem in da je ne jemljejo kot nekaj vsakdanjega, neizogibnega. Da se ji uprejo. In da obstaja trajna politična volja za odpravo korupcije, ki se ne spremeni ob spremembi oblasti. To nam lahko nato omogoči neke učinkovite institucionalne in zakonske ukrepe za boj proti korupciji.
Če boste postali generalni direktor policije, bo te volje več?
Če bom na policiji, se bom potrudil, da bo te volje kar največ.