Gre v primeru spornega nakupa operacijskih miz, ki so jih, kot vemo v KC preplačali kar za 600 milijonov tolarjev, zgolj za sum oškodovanja javnih sredstev ali tudi za korupcijo? Se je že kdo obrnil na Vaš urad?
Naše ocene lahko temeljijo le na poročilu o upravnem nadzoru, ki smo ga dobili od ministra Kebra, ki nas je hkrati tudi zaprosil za strokovno pomoč pri ovrednotenju te zadeve. Zadevo smo preučili, ugotovili, da obstaja sum koruptivnih in drugih kaznivih dejanj in s tem tudi seznanili ministra.
Pa se bo delo urada v tem primeru še nadaljevalo?
Tukaj gre za kompleksno oceno celotne situacije korupcije v zdravstvu. Ta primer kaže, da dejansko gre za oblike korupcije, ki smo jih identificirali že pred približno letom dni. In sistemsko bomo na tem primeru delali naprej.
Precej vroča je tudi afera Zbiljski gaj. Gre lahko tudi v tem primeru za korupcijo, v zadevo naj bi bila v ozadju "vmešana" tudi politika, tako državna kot lokalna?
V tem primeru težje dajem izjave, ker nimamo praktično nobenih podatkov razen tega, kar smo izvedeli iz medijev. Lahko bi rekel načelno, da v vsakem primeru, ko se srečata javno in zasebno, ko bi lahko šlo za zlorabo oblasti, za to, da se pridobi neka zasebna korist, kot se nakazuje v tem primeru, bi lahko šlo tudi za korupcijo.
Se pravi, ko boste dobili kakšno prijavo, boste ukrepali?
Naše ukrepanje je takšno, da zadevo preučimo in jo obravnavamo sistemsko. Poskušamo ugotoviti, zakaj je do tega prišlo in kaj lahko storimo, da v bodoče do tega ne bo prihajalo. Bomo pa vse te zadeve še naprej predajali pristojnim institucijam in od njih pričakujemo seveda hitro in učinkovito ukrepanje.