"Dan Policije je priložnost, da kritično ovrednotimo delo v preteklih dveh letih in iskreno priznamo, da ni bilo vse tako, ko bi moralo biti. Več kot osem tisoč nas je in verjamem, da bomo storili vse, da povrnemo zaupanje v Policijo in da bo Policija ponovno postala zaveznica naroda. Morda bosta povezanost in sodelovanje Policije in državljanov še močnejša kot prej. Vsi imamo namreč skupen interes. To je varnost, od katere je odvisna kakovost naših življenj," je zbrane na Kongresnem trgu ob prazniku mož v modrem nagovoril Boštjan Lindav.
Ob tem pa je opozoril še na epidemijo in z njo povezane preizkušnje, tudi za uslužbence Policije. "Policistke in policisti smo morali ob velikih obremenitvah, velikokrat na robu lastnih zmogljivosti, izvrševati tudi ukrepe, s katerimi se marsikdaj nismo strinjali. Postali smo na eni strani strelovod za jezo ljudi, na drugi pa tarča kritik, diskreditacij in sankcij, če smo si upali izraziti dvom v smiselnost svojega početja. Nekateri ukrepi niso bili sorazmerni, za nekatere pa se je že izkazalo, da niso bili niti zakoniti niti v skladu z ustavo. Neodvisnost Policije je bila resno ogrožena. To je vodilo v stopnjevanje nezadovoljstva in posledično do padca zaupanja v Policijo."
Politika je prevečkrat in načrtno teptala stroko
Naše sporočilo državljanom je, da je slovenska Policija tu zanje in zaradi njih, zato Policijo vračamo ljudem, je na prireditvi dejala notranja ministrica Tatjana Bobnar in ponovno opozorila, da nikoli več ne sme priti do vodenja postopkov po pričakovanjih in ukazih politike na podlagi odlokov, ki ne bi smeli biti napisani. In da se ne ponovi dve leti trajajoča normalnost, ki ni bila normalna, ker ni temeljila na ustavi in zakonih.
"Politika je prevečkrat in načrtno teptala stroko, profesionalnost in policijsko znanje. To se ne sme več zgoditi, politika ne sme nikoli več nadvladati Policije ali je zlorabiti kot orodje za dosego svojih ozkoglednih ciljev," državljanom in uslužbencem Policije sporoča ministrica za notranje zadeve. Zahvalila se je tudi vsem institucijam in posameznikom, ki so se v tem času javno izpostavili in pogumno opozarjali na sporne prakse ali odločitve. Tudi za ceno groženj s tožbami ter za ceno javnega sramotenja in blatenja.
Službe generalnega direktorja Policije ne bo več vodil Lamberger, zamenjal ga bo Lepoša
Po sinočnji slavnostni prireditvi sredi Ljubljane pa danes na Policiji nova realnost in tudi nove kadrovske menjave, ki jih je napovedal prvi mož Boštjan Lindav. Na funkcije se počasi vračajo vsi, ki so pod prejšnjim vodstvom kazensko pristali v tacenskih pisarnah. Po naših informacijah pa v Tacen zdaj odhaja vodja Službe generalnega direktorja Policije (SGDP) Igor Lamberger, premestili ga bodo v vodstvo Generalne policijske uprave, zamenjal ga bo Uroš Lepoša, ki pa se tako vrača iz Tacna.
Lamberger je vodil Nacionalni preiskovalni urad v času, ko so bile hišne preiskave zaradi sporne nabave zaščitne opreme in ko so kriminalisti obiskali tudi takratnega gospodarskega ministra Zdravka Počivalška. Prav zaradi odtekanja informacij iz te preiskave je bil odrejen notranji nadzor, ki pa ni prinesel rezultatov.
Nazaj v službo pa se po naših informacijah vrača tudi Mitja Gregorc, ki je bil glavni preiskovalec v preiskavi sporne nabave zaščitne opreme, kjer je kaznivih dejanj osumljen tudi bivši minister Počivalšek. Kriminalist Nacionalnega preiskovalnega urada Gregorc je prav tako padel v nemilost prejšnjega vodstva Policije, najprej dobil opozorilo pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi, nato pa so zoper njega uvedli še postopek redne odpovedi ter mu prepovedali opravljati delo za čas trajanja postopka. Doletele so ga tudi kazenske ovadbe. Neuradno naj bi jih tožilstvo že zavrglo.
Boštjan Lindav pa je po naših informacijah že ustavil in razveljavil vse postopke zoper Gregorca, tako da se zdaj lahko vrne v službo. Zaradi postopkov zoper Gregorca pa se menda že pripravljajo kazenske ovadbe in tožbe zoper nekdanje vodilne na Policiji in Nacionalnem preiskovalnem uradu, tako zoper Grah Lazarjevo kot zoper njenega pomočnika, pa tudi zoper dosedanjega vodjo Službe generalnega direktorja Lambergerja.
Kdo vse se je že vrnil iz Tacna in kakšne položaje so zasedli?
Iz "kazenskega oddelka" v Tacnu se je na ministrsko mesto povzpela Tatjana Bobnar, prav tako je prvi mož Policije postal Boštjan Lindav, mesto direktorja Uprave kriminalistične policije je zasedel David Antolovič, vrača se Uroš Lepoša kot vodja Službe generalnega direktorja Policije. V Tacnu je bil tudi nekdanji prvi mož Policijski uprave Koper Igor Ciperle, ki je zdaj namestnik Lindava. V tacenskih pisarnah je bil tudi njegov drugi namestnik Robert Ferenc. Prav tako Gregor Novak, ki je bil izbran za vršilca dolžnosti generalnega sekretarja na notranjem ministrstvu. Tam je še Vesna Drole, ki je bila razrešena kot dolgoletna vodja Sektorja za odnose z javnostmi, zdaj pa je vodja kabineta notranje ministrice.
V Tacnu tako zaenkrat ostaja le še peščica tistih, s katerimi je obračunalo prejšnje vodstvo Policije. Nezakonito razrešeni direktor NPU Darko Muženič, ki naj bi se po neuradnih podatkih že kmalu vrnil. Pa vodja preiskave na NPU Igor Kekec, ki je bdel tudi nad preiskavama zoper Roka Snežiča in nekdanjega ministra Počivalška. Pa še dva kriminalista Marko Košir in Tanja Dužnik. Že v kratkem naj bi se vsi vrnili na svoja delovna mesta.
KOMENTARJI (319)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.