Slovenija

Tožilec za Kaničevo predlaga zapor

Maribor, 21. 10. 2011 14.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Tožilec za zdravnico Zlatko Kanič predlaga leto in pol zapora, za soobtoženega Roberta Pogorevca pa pogojno kazen. Na potezi je sodišče, razsodba naj bi bila v ponedeljek. Bor Nekrep je umrl pred tremi leti in pol.

Starša umrlega Bora Nekrepa, v ozadju direktor Univerzitetnega kliničnega centra Maribor Gregor Pivec
Starša umrlega Bora Nekrepa, v ozadju direktor Univerzitetnega kliničnega centra Maribor Gregor Pivec FOTO: Mia Media

Tri leta in pol po smrti 12-letnega Bora Nekrepa bo najverjetneje v ponedeljek, 24. oktobra, razsodba o domnevni odgovornosti mariborskih zdravnikov Zlatke Kanič in Roberta Pogorevca za njegovo tragično usodo. Obtožena sta povzročitve smrti iz malomarnosti, za kar je zagrožena kazen od šestih mesecev do petih let zapora. Obtožena zanikata krivdo in trdita, da sta za dečka naredila vse, kar je bilo v njuni moči.

Na sojenju je na Okrožnem sodišču v Mariboru kot zadnja priča danes nastopil direktor Kliničnega centra Maribor Gregor Pivec. Na vprašanje zagovornice Kaničeve Nine Zidar Klemenčič, ali je bil to noč na voljo zdravnik, ki bi lahko pacienta spremljal na nujnem prevozu v Ljubljano, ni jasno odgovoril. Skliceval se je na pravilnike, po katerih je bila takrat organizirana dežurna služba.

Tožilec Darko Simonič je v zaključnem govoru ponovil, da je odgovornost Pogorevca manjša od odgovornosti Kaničeve, zato zanj predlaga nižjo kazen. Za zdravnico predlaga leto in šest mesecev zapora, za drugoobtoženega, za katerega meni, da je le gasil požar, ki ga je za seboj pustila Kaničeva, pa je predlagal dva meseca pogojne zaporne kazni. Sicer je dopustil možnost, da se kaznivo dejanje povzročitve smrti iz malomarnosti prekvalificira v malomarno zdravljenje s posledico smrti, česar prejšnji kazenski zakonik ni poznal. V tem primeru je za zdravnico predlagal 11 mesecev zapora.

Je pa tu en pravni problem, ki je vedno problem na področju tovrstne kriminalitete. To je, da moramo dokazati vzročno zvezo med opustitvijo dolžnosti zdravnika in smrtjo, kar je zelo težko, saj je vsak organizem fiziološko individualen. Razen če se ne zgodi kaj res zelo ekstremnega, noben izvedenec ne bo rekel, da je to povzročilo smrt. Tako je tudi v tem primeru. Tožilec Darko Simonič

Prepričan je tudi, da bi imel Bor Nekrep ob primernem zdravljenju v Mariboru mnogo večjo možnost za preživetje. "Zaradi opustitve nujnih ukrepov pa ni imel nobene možnosti za to," je dejal. Še posebej to po njegovih besedah velja za Kaničevo, ki kljub povišani ravni amoniaka v dečkovi krvi ni ukrepala. "Bor je imel redko bolezen, a to ne opravičuje dejstva, da ni ničesar storila." Imela naj bi malomarni odnos tako do otroka kot do njegovih staršev, diagnoze Reyevega sindroma, s katero se zagovarja, pa naj bi se domislila šele nekaj mesecev po dogodku.

"Borova smrt je bila posledica izrazite malomarnosti, oholega obnašanja in neupoštevanja medicinske etike," je dodal odvetnik Andrej Pitako, ki zastopa Borove starše. "V tem postopku se je pogosto pojavila beseda 'običajno', da se je nekaj delalo po običajnem postopku. Dolžnost sodišča je, da zagotovi, da takšni primeri ne bodo nekaj običajnega, da smrt nedolžnega otroka ne bo nekaj običajnega," pa je dejal oče pokojnega Matjaž Nekrep.

Obramba: Primerna je le oprostilna sodba

Obramba je poudarila, da si tudi medicinska stroka ni enotna, kakšno naj bi bilo zdravljenje v Borovem primeru, prav tako so si nasprotna mnenja, kakšna je bila možnost njegovega preživetja.

Bor Nekrep je umrl marca 2008 zaradi možganskega edema.
Bor Nekrep je umrl marca 2008 zaradi možganskega edema. FOTO: POP TV

Odvetnica prvoobtožene Nina Zidar Klemenčič je njihove trditve zanikala in ponovila, da je zdravnica za otroka naredila vse, kar je bilo v tistem trenutku možno. Zato bi bila po njenem mnenju primerna le oprostilna sodba. "Kazenski postopek ni mesto za sojenje slovenskemu zdravstvenemu sistemu," je poudarila. Po njenih besedah nikakor ni mogoče najti vzročne zveze med domnevno opustitvijo ukrepov in nastalo posledico, kar sta med drugim zatrdila tudi sodna izvedenca. "Če smo sposobni iz postopka izločiti čustvene in javnomnenjske sodbe, obsodba ni mogoča."

Za Pogorevca, ki je Bora prevzel naslednje jutro po nočni obravnavi pri Kaničevi, je tožilec po drugi strani zahteval le dva meseca zaporne pogojne kazni s poskusno dobo enega leta, saj naj bi bila največja škoda za Borovo zdravje narejena že pred njegovih prihodom. Tožilec je prav tako izpostavil drugačen odnos tega zdravnika do družine Nekrep. Njegov odvetnik Rok Petrič se je s tožilcem strinjal in poudaril, da v ravnanju Pogorevca ni moč najti vzroka za posledico, ki je predmet obtožbe. Tako kot Zidar Klemenčičeva je poudaril, da je o sodbi treba presojati na podlagi prava, ne pa "čustvenosti, odmevnosti ali celo razvpitosti tega primera".

Medtem ko Kaničeva danes na sodišču ni želela ničesar dodati, se je Pogorevc oglasil in poudaril, da imata zdravnik in bolnik vedno isti cilj - ozdravitev. "Zdravnik mora bolnika obravnavati kot sebi enakega, bolnik pa v njem ne sme videti vsemogočnega," je dejal.

Neukrepanje in aroganten odnos?

Čeprav sta na zatožni klopi dva, se je proces vrtel predvsem okoli prvoobtožene Kaničeve, ki ji Borovi starši očitajo predvsem neukrepanje spričo očitno previsoke stopnje amoniaka v dečkovi krvi in aroganten odnos.

Bora Nekrepa je na intenzivni terapiji prevzela 12. marca 2008 zvečer. Nekaj po polnoči je naročila še zadnje izvide, ki so pokazali močno povišano stopnjo amoniaka, a se ni odločila za terapijo. Na jutranjem sestanku je bolnika prevzel Pogorevc in se odločil za prevoz v Ljubljano, ki pa je bil izvršen šele okoli poldneva. Po osmih dneh je Bor v Ljubljani umrl zaradi možganskega edema.

Kaničeva, ki ima v pediatriji dolgoletne izkušnje, se zagovarja, da je pri Boru, ki je imel prirojeno presnovno motnjo, sklepala na Reyev sindrom, kjer terapija z glukozo ni potrebna. V zagovoru na prejšnjih obravnavah je zatrdila, da prevzema odgovornost za napačno diagnozo, nikakor pa naj ne bi bila malomarna pri svojem delu. Glede arogantnega odnosa pravi, da bi se starša lahko pogovorila z njo, "če bi vztrajala".

'Da se nikomur drugemu ne bi zgodilo kaj takega'

Zlatka Kanič in Robert Pogorevc
Zlatka Kanič in Robert Pogorevc FOTO: Mia Media

Sodna praksa je na tem področju v Sloveniji še razmeroma šibka. Vsekakor pa nobeden od primerov ni tako odmeval v javnosti, kar je predvsem zasluga Borovih staršev, ki sta s pritiskanjem na pristojne institucije in podrobno seznanitvijo medijev s to zadevo porinila stvari naprej. Za to sta Matjaž in Tatjana Nekrep po eni strani deležna kritik, češ da jim ta "medijski cirkus" ne bo povrnil otroka, po drugi strani pa pohval za vztrajnost in pogum, s katerim sta se postavila po robu zdravnikom, ki so v Sloveniji dolgo časa veljali za "bogove v belem".

"Naš edini namen je, da se nikomur drugemu ne bi zgodilo kaj takega, kot se je zgodilo našemu Boru," je vseskozi poudarjal Matjaž Nekrep. "Vse, kar smo mi povedali, se je izkazalo za resnico. Okoli te suhoparne resnice, da v 19 urah Boru ni nihče pomagal, da ni dobil nobenega zdravila, se ustvarja velik šum zgodb in zgodbic, ampak to so zgodbe in zgodbice," je dodal. "Nam kazen ni pomembna v absolutnem smislu, važno pa je, da je tako dejanje označeno kot nedopustno."

Primer je med drugim razkril razmere, ki vladajo v mariborskem kliničnem centru, ki je očitno kadrovsko podhranjen. Družina Nekrep je zoper zavod vložila odškodninsko tožbo, ki se je tik pred začetkom sodnega procesa končala z mediacijo in poravnalnim dogovorom. Še vedno traja postopek na Zdravniški zbornici Slovenije, katere postopki ugotavljanja krivde zdravnikov so po mnenju zakoncev Nekrep prepočasni in pristranski.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (47)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Dejan Zajebancije
23. 10. 2011 11.53
Zdaj je pravi čas, da sodišče pokaže, da ni le podrepnik slovenske elite (zdravniki, politiki, odvetniki,...) ampak res v službi ljudstva!!!
Kunar
22. 10. 2011 18.27
Zdravniki delajo napake, ampak v Sloveniji zdravniki delajo PREVEČ napak!! Poznam primer ko je kolegica dobila neki trebušni virus na morju in vse kar je pojedla je pač izbljuvala in namesto da bi oni testirali keri virus ma so jo dali psihologu ker so ji rekli da to dela namenoma. Mislim kak so lahko tak zabiti?
cirenij
22. 10. 2011 08.24
Če gremo po tej logiki. Koliko politikov in parlamentarcev pa odgovarja za dejanja, ki so Slovenijo pripeljala v popolni kolaps?
cirenij
22. 10. 2011 08.22
Koliko drugih življenj pa je rešila Kaničeva? In bi jih še lahko. Zakaj ste starši tiho. Ubogi Bor, ki ne najdeš miru. Imel si eno redkih bolezni. Tvoja duša pa jo odplačuje zaradi rivalstva staršev in starih staršev. In...bom raje tiho, ker mi je situacija približno znana.
Erin Straus
21. 10. 2011 22.49
oba v zapor , doktorci cca.15 let, zahotu pa 9let! za koga sta se šolala pol življenja in hodila na medicinski fax, kaj sta pri urah amoniaka špricala in šla po kafičih!?! nemudoma za švedske žaluzije lol!
Tonček Balonček
21. 10. 2011 19.52
Ta primitivizem in maščevalnost do zdravnikov je že prav patološka! Obiskujte pač padarje in si pojačajte auro, če ne bo pomagalo, pa poiščite homeopata! Nihče nikogar ne sili iti k zdravniku, če vas boli zob pojdite h kovaču, če imate raka pa stradajte. Pa kdo razen nekaterih zdravnikov je sploh že slišal za Reyev sindrom? Po logiki, ki jo zastopata odvetnik in tožilec bi v Sloveniji in povsod po svetu pozaprli in odvzeli licece že vsem zdravnikom, kis e ukvarjajo s pacienti in bi imeli le še profesorje, svetnike in izvedence, ti ap s eitak ne ukvarjajo s kliniko, le druge podučujejo, kaj bi morali in česa niso....
Buena Vita
21. 10. 2011 19.45
kakšno šibko,,,1100 SODNIKOV NA DVA MILIJONA PREBIVALCEV V AVSTRIJI JIH IMAJO VEČ KOT POL MANJ PRI TEH IZRAČUNIH IMAMO KREPKO IN PREVEČ NASIČENO SODSTVO,PREVEČ SKORUMPIRANCEV,PREVEČ LENUHOV,PREVEČ NESPOSOBNIH,PREVEĆ POKVARJENIH SODNIKOV NIKAKOR PA NIMAMO ŠIBKIH SODNIKOV
terralex
21. 10. 2011 19.15
B23 21.10.2011, 17:46 Ti nisi normalen, EDINO PRAVILNO, DA SVOJO KAZEN DOBIJO TUDI BOGOVI V BELEM. Njihovo šlamparijo sem občitil tudi na sebi, poleg te kazni bi jim morali tudi odvzeti licenco PA PIKA!!!
Tonček Balonček
21. 10. 2011 19.13
Najbolj smešno je, da noben sodnik ali tožilec ne more kazensko odgovarjati zaradi napake, spreglea ali malomarnosti, saj se vsakdo alhko vedno in kadarkoli pritoži, če le ne zamudi roka! Ali ap vs eskupaj azstara!Pozabi na odločbo napisati pravni poduk! Pa akj potem, motiti se je človeško, saj ni zdravnik, pa še doživljenski amndat ima, d aje zaščiten... Bogovi v črnem! Kot fajmoštri, no slednji so le božji namestniki!
Tonček Balonček
21. 10. 2011 19.09
franceljnovak, zakaj bi ga omenjal, njegova žena je spec. družinske medicine (kaj je to, nikoli nisem razumel, če se ločiš, zamenjaj zdravnika-bodo zrdravili tudi istospolne zakonce in otroke, to pač ni družina!?), njej se kaj takšnega ne more zgoditi niti teoretično, četudi bo kdaj slučajno delala z bolniki, jih pač pošlje v bolnišnico, pa naj se tam gredo spreglede, napake in malomarnosti... prekleti bogovi v belem!
HIPOKRATKA
21. 10. 2011 18.35
V članku je zapisano: "Sodna praksa je na tem področju v Sloveniji še razmeroma šibka. Vsekakor pa nobeden od primerov ni tako odmeval v javnosti, kar je predvsem zasluga Borovih staršev.........." Naj spomnim, da je na "šibko sodno prakso na tem področju" opozorilo že v sodbi Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu, v primeru smrti Gregorja Šilih pred 19 leti in staršem tudi prisodilo odškodnino, pa slovenska sodišča temu še do danes niso sledila. Pred 19 leti, ko sta se ta starša spustila v boj z zdravniki, menda še "ni bila prava klima" za to, pa vendar jima gre priklon za pionirsko delo. Veliko sta naredila dobrega za druge, zase nič, oziroma samo slabo.
B23
21. 10. 2011 18.00
Kdo mi daje pluse??!! A ste nori,saj vendar ne zagovarjam linča.
B23
21. 10. 2011 17.56
Danes sem se odločil ,da bom zbiral minuse
B23
21. 10. 2011 17.48
periot22 Provociram take bu..ale kot ti ,a nisi opazil.Se strinjam ,da si zaslužita kazen,ampak linčati pa jih vseeno ni treba.
B23
21. 10. 2011 17.46
+1
Se spomnite neke Iranke ,ki ji je mož uničil obraz s kislino.Sodišče ji je prisodilo ,da mu povrne enakovredno,torej ,da ga polije s kislino po obrazu.Ženska se je temu odrekla.Marsikaj bi se iz tega lahko naučili tudi Nekrepovi.
periot22
21. 10. 2011 17.44
B23 popravljam če bi tebi umrl otrok zaradi malomarnosti zdravnikov ne bi tule takšne bolane pisal!!!!!!
periot22
21. 10. 2011 17.42
B23 če bi bil umrl zaradi malomarnosti zdravnikov bi tule tudi takšne pravljice pisal????? VSloveniji imamo gnilo sodstvo, da se zadeva tako dolgo vleče nimam besed!!!!!!
drago štubljar
21. 10. 2011 17.41
za smrt je to premila kazen najmanj 10 let in direktorica zbornice barem 5 let
pehtateta
21. 10. 2011 17.35
Velikokrat pomislim, hvalabogu, da imamo sodstva. Le kaj bi bilo, če bi sodili ljudje. Ljudje so še vedno žejni krvi, kot v vsej zgodovini. Nikamor se ne premaknemo, mislim v glavi. Tehnologija da, vse ostalo ne.
B23
21. 10. 2011 17.33
Otrok je imel zelo redko bolezen ,pa kaj vam je ljudje samo sovraštvo .Po drugi strani ,pa je Slovenija v samem vrhu po odsotnosti z dela zaradi bolezni, torej zelo radi hodimo k zdravnikom;ampak tu je paradoks.Zakaj hodimo k zdravnikom ,če so popolnoma nesposobni,preplačani,arogantni,morilci......?