Končni rok za pritožbe na informativni izračun vrednosti nepremičnin ostaja torek, 25. januar. Do septembra bodo predvidoma obdelali pripombe, novembra bo sprejem vladne uredbe za določitev uradne vrednosti, decembra naj bi objavili register nepremičnin, v katerem bo vrednost na stanje trga 1. julij 2010. Prva posodobitev naj bi bila februarja 2012 z vrednostmi glede na 1. januar 2012. Če se bodo cene prej spremenile za vsaj 10 odstotkov, bodo vrednost nepremičnin prilagodili novim razmeram in o spremembi obvestili javnost.
Vrednostne cone so določili po Pravilniku o kriterijih in merilih množičnega vrednotenja nepremičnin. Večino pripomb bodo obravnavali ravno zaradi vrednostnih con, je povedal direktor urada za množično vrednotenje nepremičnin Dušan Mitrović. Predvideva, da se bodo zmanjšale vrednosti kmetijskih in gozdnih površin ter gradbenih zemljišč, predvsem na višinskih, strmih in slabše poseljenih območjih. Nižje bodo tudi vrednosti zemljišč z nepomembnimi objekti, kot so kozolci in podobno, ki so bila ovrednotena kot pozidana.
Največ spremembe navzdol pričakujejo pri hišah, predvsem zaradi razdrobljenosti, saj so bile vrednostne cone ponekod preširoke. Omenil je primer Gorenjske, ko so bile nepremičnine in zemljišča v turistični Kranjski Gori in "spalnih" Ratečah enako ovrednotene. Po njegovih predvidevanjih bosta po novem kraja v različnih conah. Opozoril je tudi, da so nekateri lastniki kot garaže prijavljali objekte, ki to dejansko niso, zato je bila njihova vrednost absolutno previsoka.
Bohinj: Gurs naj cone čim prej popravi
Na skupnem sestanku med župani zgornje Gorenjske in predstavniki Gursa 17. decembra lani so se župani pritožili predvsem glede določanja con in vrednostnih ravni za posamezne modele vrednotenja. Kot so za 24ur.com sporočili z Občine Bohinj, so se pritožili, "ker so modeli HIS, STA, ZGS precenjeni in si občani na te izračunane vrednosti ne bodo mogli privoščiti plačila davka.“
Kot pojasnjujejo, so "vrednostne ravni najvišje ravno tam, kjer je tudi območje Triglavskega narodnega parka. Tako so prebivalci kaznovani z višjimi davki in vsemi omejitvami, ki izhajajo iz zakona o Triglavskem narodnem parku.“ Prav zato od Gursa pričakujejo, da cone v Bohinju ustrezno popravi – spremeni obseg pri določenih modelih in zniža določene vrednostne ravni. Gurs so pozvali, naj upoštevajo omejitve pri izrabi gozdov, ki ne omogočajo ekonomskega izkoriščanja ter upoštevajo nadmorsko višino.
Register bo uporaben tudi pri določanju socialne pomoči
Vrednotenje nepremičnin bo služilo tudi drugim uporabnikom, pri čemer je Seliškar izpostavil e-socialo, kjer bodo na tej podlagi ugotavljali upravičenost do socialne pomoči. Koliko bodo nepremičnine obdavčene, tudi še ni znano. "To bodo povedali drugi resorji," je dejal Mitrović.
Na finančnem ministrstvu so pojasnili, da končno besedilo predloga Zakona o davku na nepremične še ni pripravljeno. Z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve so sporočili, da Zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, ki se začne uporabljati 1. junija, ureja 13 pravic iz javnih sredstev, pri katerih se pri ugotavljanju materialnega položaja posameznika ali družine upoštevajo dohodki, prejemki in premoženje.
Pri denarni socialni pomoči, varstvenem dodatku, pravici do kritja osnovnega zdravstvenega zavarovanja, pravici do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev in pri subvenciji najemnine se šteje le vrednost stanovanja ali stanovanjske hiše nad vrednostjo primernega stanovanja. Če ima posameznik ali družina stanovanje, katerega vrednost je višja od 48 zneskov minimalnega dohodka, kar je 48 krat 288,81 evra (13.862,88 evra) in je v zadnjih 18 mesecih več kot 12-krat prejel denarno socialno pomoč, mu pripadajo pravice, če dovoli vpis prepovedi odtujitve in obremenitve nepremičnine v zemljiško knjigo.
Pri vseh drugih pravicah in subvencijah pa se premoženje upošteva tako, da se dohodki oseb povečajo za fiktivno določen dohodek, in sicer v višini letnega zneska obresti, izračunanih od vrednosti premoženja na dan vložitve vloge. Pri tem se upošteva povprečna letna obrestna mera za gospodinjstva za vezane vloge nad enim letom do dve leti za leto pred letom vložitve vloge po podatkih Banke Slovenije. Če med vložitvijo vloge podatek o tej obrestni meri še ni na voljo, se upošteva podatek za predpreteklo leto.
Bodo zasegli nepremičnine z neznanim lastnikom?
Težave so tudi z nepremičninami brez lastnika. Po pojasnilih Mitrovića ni njihova uradna dolžnost, da iščejo neznane lastnike, temveč se mora javiti uporabnik nepremičnine. "Ne gre za 70.000 lastnikov, ampak za 70.000 nepremičnin, za katere imamo vpisanega neznanega lastnika. Všteti so tudi skupni deli stavb, kjer ni jasno, kateremu delu stavbe pripadajo skupni deli," je dejal. Dodal je: "Prepričan sem, da smo nekaj neznanih lastnikov spremenili v znane."
O natančni številki nepremičnin brez lastnika bodo lahko govorili po končni analizi. Neznani lastnik pa seveda ne bo obdavčen. V osnutku zakona o kmetijskih zemljiščih je sicer predvideno, da bi tovrstna zemljišča dobil v upravljanje Sklad kmetijskih zemljišč, ki bi postal tudi davčni zavezanec.
Zadovoljni s številom pripomb, saj so pridobili prave podatke
Namen poskusnega izračuna vrednosti nepremičnin je bil pridobitev čim več informacij o napačnosti podatkov. Po besedah generalnega direktorja Geodetske uprave Aleša Seliškarja so si želeli pripombe, ki jim bodo služile za izboljšanje podatkov za kakovostni model vrednotenja.
Glede števila pripomb je zadovoljen. Bali so se velikih težav pri lastništvu nepremičnin in zemljišč, vendar so dobili "le" nekaj več kot tri odstotke pripomb, kar je 190.000. Ista številka pripomb je bila na vrednost, manj pa o namenski in dejanski rabi. Zaradi namenske se je pritožilo 6000, zaradi dejanske rabe pa 17.000 lastnikov.
Pripombe lahko oddate tudi po pošti in spletu
Trenutno je čakalna doba za pritožbe v ljubljanskih pisarnah okoli pet ur. Kljub temu je Seliškar zadovoljen z delom svojih uslužbencev, "ki so podaljševali delovni čas brez doplačil k plači". Opozoril je, da so lastniki, kljub možnosti pritožb po spletu in po pošti, večinoma prihajali v pisarne, zato je vse skupaj trajalo dlje časa. Za primerjavo: 156.000 lastnikov je zadeve urejalo osebno, 37.000 pa po spletu. Največ obiska je bilo v Ljubljani in drugih večjih mestih, druge geodetske pisarne niso bile tako zelo obremenjene. V zadnjih dneh – končni rok za pripombe ostaja 25. januar – je obiska več.
Bo konec špekulacij?
Register nepremičnin bo javno dostopen vsem. Čeprav bodo vsi lahko videli vrednost določene nepremičnine, ni nujno, da se bodo znižale cene nepremičnin. Po pojasnilih Seliškarja so cene odvisne od trga, torej ponudbe in povpraševanja, v registru pa bodo tržne in ne realne cene. Register pa bi mogoče omejil špekulacije, s katerimi lahko zvišujejo cene. Tudi cenitve nekaterih objektov ne bodo več poslovna skrivnost, saj bodo vse vrednosti nepremičnin javne.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.