8. februarja se bodo na Kongresnem trgu v Ljubljani spet zbrali protestniki, saj je skupina Tudi jaz sem organizator protestov 3. vseslovensko vstajo na podlagi glasovanja datirala na dan obletnice smrti Franceta Prešerna. Na isti dan in na isto lokacijo, torej na Kongresni trg, vabi tudi Zbor za republiko, kar je potrdil njihov predsednik Lovro Šturm.
''Iz zanesljivih virov znotraj stranke SDS smo dobili informacijo, da vrh stranke SDS pod krinko Zbora za republiko organizira javni shod svojega članstva na dan, ko bo potekala 3. vseslovenska ljudska vstaja,'' so zapisali na Facebook strani Tudi jaz sem organizator protestov in dodali, da naj bi po njihovih informacijah ''SDS prek svoje strankarske mreže organiziral prihod svojih članov iz vse Slovenije. Organiziral in plačal bo avtobusne prevoze, zato da bi mobiliziral čim večje število privržencev.'' Takšno napoved interpretirajo kot ''namerno izzivanje konflikta med navadnimi državljani, ki niso vzrok politične in moralne krize.''
Šturm pravi, da gre za shod Zbora za republiko, da pa so pomladne stranke povabljene k sodelovanju, kot so vedno bile.
Shod je po njegovih besedah "dobronameren, miren in strpen". Kot je dejal, poskušajo konstruktivno prispevati k temu, da se v strpnem ozračju medsebojnega dialoga najde tista rešitev, ki je za Slovenijo najboljša.
Šturm je pojasnil, da bo njihov shod dopoldne – napovedan je ob 11. uri – da so ga tudi formalno prijavili ter že dobili zanj dovoljenje mestne občine. Shod, ki ga pripravljajo, bo imel kulturni program. Z njim pa želijo pokazati, kakšen naj bo miren shod, svoboda zbiranja brez nasilja in svobodna izmenjava mnenj.
Na očitke o tem, da s pripravo shoda izzivajo konflikt, pa odgovarja z vprašanjem, ali "smo res tako daleč, da bi se morali bati nasilja". Zaupajo v to, da so v Sloveniji varni in da lahko svoje ustavne pravice uresničujejo v skladu z zakonom. "Če pa kdo misli, da to ni mogoče, nas mora vse skupaj zelo skrbeti," dodaja Šturm.
V protestnem odboru Vseslovenske ljudske vstaje so sicer sporočili, da obstaja bojazen, da bi lahko prišlo zaradi dveh shodov v razmiku štirih ur do kakšnega nepotrebnega incidenta, saj bi lahko bile glave pristašev različnih političnih pogledov precej razgrete.
''Člane in privržence SDS protestni odbor (Vseslovenske ljudske vstaje) poziva, da s pritiskom na vrh svoje stranke prepreči napovedano državljansko vojno ter da svojo voljo in prepričanja izražajo na način, ki ne bo spodbujal fizičnega konflikta med ljudmi,'' so še zapisali na Facebook strani Tudi jaz sem organizator protestov in policijo pozvali, da ne dovoli ''shoda Janševe stranke na ta dan''.
Odzvali so se tudi v odboru za pravično in solidarno družbo. Menijo, da gre pri napovedanem shodu Zbora za republiko za "skrbno načrtovano provokacijo", saj bo na ta dan na istem mestu potekal že dolgo časa napovedovani protest, na katerem se med drugim pričakuje vnovično izražanje zahtev po sestopu predsednika vlade z oblasti.
"Ostro obsojamo tovrstno miloševičevsko maniro sklicevanja kontramitingov v času shodov opozicije," so zapisali in dodali, da naj "kontramitingi in jogurtne revolucije ostanejo grozljiva izkušnja iz preteklosti, iz katere smo se nekaj naučili."
Kot so še zapisali, Zbor za republiko s svojimi provokacijami prispeva k netenju državljanskega sovraštva in "daje potuho tisti politični oblasti, s katero je kot civilno združenje tudi povsem prepleten in instrumentaliziran".
KOMENTARJI (1518)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.