Specializirano državno tožilstvo je maja 2021 na ljubljansko sodišče vložilo zahtevo za preiskavo dogodkov, ki segajo deset let in več nazaj, ko je bila aktualna zgodba o poskusu prodaje delnic, s katero bi več milijonov evrov zaslužili nekdanji prvi mož Pivovarne Laško Boško Šrot, finančnik Bogdan Pušnik in nekdanja državna sekretarka Andrijana Starina Kosem.
Tožilstvo jim očita napeljevanje h kaznivemu dejanju zlorabe položaja pri gospodarski dejavnosti, ker naj bi takratne direktorje HSE napeljevali, da jim omogočijo odkup delnic premogovnika po ceni, ki so jo želeli osumljenci, kar pa sicer vsi zanikajo in očitkov ne priznavajo.
Nekdanje direktorje HSE naj bi po mnenju tožilstva napeljevali v nepotreben, negospodaren in za podjetje škodljiv posel ter na vse možne načine in preko različnih ljudi pritiskali na njih. Neuspešno, saj na predlagano kupčijo nihče od direktorjev HSE ni pristal. Zato je ostalo zgolj pri poskusu. Ali je zahteva tožilstva za sodno preiskavo utemeljena ali ne, bo sodišče odločilo v maju.
Spomnimo, hišne preiskave so bile pri osumljencih že leta 2013, dve leti kasneje tudi kazenska ovadba. Zahteva tožilstva za sodno preiskavo pa čez šest let. Odločitev o tem, ali bo sodišče dopustilo preiskavo, bo znana po dveh letih. Če bo uvedena sodna preiskava, se bo tako začela šele deset let po hišnih preiskavah.
Kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), ki ga je takrat vodil Darko Majhenič, so s preiskavo začeli februarja 2013, zoper osumljence pa uporabili tudi prikrite preiskovalne ukrepe, posneli tudi nekatere telefonske pogovore. Novembra so bile že hišne preiskave, zasegli so pomembne dokaze o njihovem finančnem poslovanju in transakcijah različnih družb. Vzporedno so namreč preverjali še eno drugo zgodbo, neuradno preprodajo 390 tisoč delnic družbe Iskra Avtoelektrika.
Kot je po hišnih preiskavah razkril Majhenič, so bile delnice v tem drugem primeru, ki so ga prav tako vzeli pod drobnogled, pred leti večkrat preprodane, tudi preko luksemburške družbe, ki naj bi s tem poslom pridobila najmanj osem milijonov evrov protipravne premoženjske koristi. In zakaj sta zgodbi povezani? Ker naj bi imela po neuradnih informacijah Šrot in Kosmova prav iz teh poslov neporavnane račune.
Namreč, delnice Iskre Avtoelektrike naj bi bile med drugim prodane tudi družbi v Luksemburg, za katero pa naj bi se po podatkih preiskovalcev skrival Boško Šrot in zaslužil več milijonov evrov. Denar naj bi kasneje preusmeril nazaj v Slovenijo, družba naj bi kupila delnice velenjskega premogovnika in jih nato prodala družbi MP Naložbe, ki naj bi jo obvladoval Bogdan Pušnik.
Tako so vsi trije pristali v isti zgodbi tudi v tem projektu in bili zainteresirani, da skušajo ničvredne delnice premogovnika drago prodati, da bodo lahko prišli do zaslužkov. Pušnik je bil zastopnik manjšinskih delničarjev Premogovnika Velenje, Šrot naj bi bil neuradno skriti lastnik delnic, ki so bile sicer v formalni lasti družbe MP Naložbe. Adrijana Starina Kosem pa zastavna upnica na 50 tisoč delnicah, ki naj bi jih obremenila za dva milijona evrov, ker naj bi imel Šrot še dolg do nje.
Po podatkih Specializiranega državnega tožilstva so bile delnice od leta 2011 praktično že brez vrednosti. Če bi torej prišlo do odkupa delnic po cenah, za katere so si prizadevali osumljenci, bi jim HSE na škodo družbe omogočil večmilijonsko protipravno premoženjsko korist.
KOMENTARJI (134)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.