Ivo Boscarol je na vprašanje, kolikšna je bila kupnina za prodajo Pipistrela, o kateri govori vsa Slovenija, povedal, da je informacija, ki se pojavlja v medijih, 218 milijonov evrov, delno blizu resnice: "Te informacije vam ne morem zaupati, kajti kot je praksa v današnjem svetu, so kupnine sestavljene iz začetne kupnine in v nadaljevanju še iz uspešnosti podjetja." Kot je pojasnil, tisti del kupnine, ki prihaja v naslednjih letih – to je v letalstvu navadno daljše obdobje, med deset in 15 let – ni znan, zato je ne more napovedati oziroma izračunati.
Pipistrela ne bi nikoli prodal banki ali skladu
Vse življenje je posvetil ohranjanju atmosfere in razvijanju brezemisijskega letalstva: "Ljudje lahko preživimo tedne brez hrane, dneve brez vode, a le minute brez zraka."
Prodaja Pipistrela zanj ni bila lahka odločitev, vendar bi bilo težje breme vsakodnevno ukvarjanje s tem, kaj počnejo tvoji konkurenti, ki imajo stokrat več denarja in motivacijo, da te vržejo s prestola. In morda izguba podjetja in zaposlenih naslednji dan, pripoveduje. Ta dilema se je že kar nekaj časa pojavljala, je izdal. Kot je pojasnil, s sedanjim poslovanjem ne bi mogli ohraniti vodilne pozicije, ki jo imajo danes.
Tega, da bo prodal večinski delež podjetja, si ni nikdar predstavljal, in če se ne bi situacija na trgih v zadnjih časih spremenila tako, da so bistveno ranljivejši kot prej, ne bi nikoli prodal Pipistrela. Kot je povedal, so se s kupcem, ki jih je našel sam, konkretno pogovarjali o ceni. Podjetja ni nikoli želel prodati skladu ali banki: "Če že moram prodati, ga bom dal v roke nekomu, ki je partner iz industrije, ki ve, da ima letalo krilo in rep, da bomo lahko skupaj močnejši, in ki nas lahko ob morebitni tehnični nesreči zaščiti."
Boscarol še vedno ohranja manjšinski delež v podjetjih Pipistrel, s hčerjo pa sta v Sloveniji med drugim solastnika inovativnega startupa, ki razvija zaščito proti dronom.
Zakaj najvišja donacija v zgodovini Slovenije, ki jo je prejela Občina Ajdovščina?
"Danes ne morete delati zgodbe sami. Brez vaših zaposlenih, brez okolja ni velike zgodbe," je poudaril Boscarol. Ta donacija je prva v seriji donacij, za katere bo šla kupnina, je razkril. Z donacijo Ajdovščini so večkrat povrnili subvencije, ki jim jih je občina namenila v vsem tem času.
Najprej pa se bo oddolžil svojim zaposlenim, saj ti niso imeli takšnih plač, kot bi jih lahko za takšno delo dobili drugje, je povedal. Pri tako veliki kupnini pa bo nekaj zaposlenih, ki so v tem času pridobili delež podjetja, postalo tudi milijonarjev, je povedal.
Spregovoril je tudi o odnosu do zaposlenih. Pri njih so nadure prepovedane, saj Boscarol poudarja, da želi, da so zaposleni zadovoljni in da imajo kaj od življenja. Zato želi, da gredo ob treh domov. Ob sobotah in nedeljah ne hodijo na delo, a ko so v službi, resno delajo. Če v osmih urah ne opravijo vsega, kar bi morali, to ni problem zaposlenih, ampak slabega upravljanja, pravi. Poudaril je, da v ljudi zelo dolgo vlagajo in da lahko na prste prešteje ljudi, ki so jih v 30 letih zapustili, s tem da se jih je kar nekaj kasneje tudi vrnilo, je izpostavil.
Kot je povedal, je bil blag šef, ki je vedno poslušal svoje zaposlene. Sam je bil zadolžen za vizijo in strategijo, izvedbo pa je prepuščal svojim zaposlenim, pravi. Čeprav stvari niso pod ključem, v podjetju v 30 letih niso zabeležili kraje: "Če zaposleni vidijo, da ne izčrpavaš podjetja, ga tudi oni ne."
S kupnino bi rad naredil Fructal spet ajdovski in Elan spet slovenski
"To dolgujem tudi Slovencem. A polovica bi mi postavila spomenik in polovica bi me utopila v žlici vode. In tem bi se rad vsaj malo oddolžil in kakšnega paradnega konja, ki je pred leti zapustil Slovenijo, pripeljal nazaj."
Na Kordiševo izjavo, da je oligarh in kapitalizem v eni zgodbi, odgovarja, da je definicija oligarha, da ima politično moč in denar naložen varno v tujini: "Po tej definiciji je to prej gospod Kordiš kot jaz. Sam nimam niti politične moči niti denarja v tujini. Verjetno bi bil srečen, če bi Pipistrel prodal za en evro in sledil njegovi viziji 'Vsi enaki, vsi revni'. Mislim, da bo ta denar, ki prihaja v Slovenijo ... da bo vsa Slovenija imela nekaj od tega, saj je s subvencijami vsak pripomogel k Pipistrelovi zgodbi."
O Janezu Janši
Boscarol ni bil nikoli član nobene politične stranke, bil pa je član strateškega sveta, v katerem je sodeloval z Janezom Janšo. Pri njem mu je bilo všeč, da je, čeprav je obramboslovec, državo vodil podjetniško, pravi: "Če hočete podjetje peljati dobro, morate vse poslušati in potem, ko je odločitev sprejeta, se morate te odločitve držati. On to zna. Znal se je tudi odločiti za boljšo od slabih rešitev." "Na off" pri sedanjem premierju bi dal zgolj zamerljivost, saj ta v politiki nima mesta, meni Boscarol. A po njegovem mnenju ima Janša ogromno drugih sposobnosti, med drugim ga opiše kot zelo pametnega.
Razkril je tudi, da je bil v mladosti fotograf. Deset zelo lepih let, pravi, se je preživljal s fotografijo, med drugim je razstavljal akte: "Vse, kar počnem, počnem z dušo, in tudi fotografija je bila taka."
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.