Poslanci zakona, ki je predvideval preimenovanje praznika vrnitve Primorske v praznik priključitve Primorske k matični domovini, niso potrdil z zadostno večino. Za je glasovalo 42 poslancev, proti pa 32. A po vetu državnih svetnikov bi moralo predlog potrditi najmanj 46 poslancev, zato ime praznika ostaja.
DZ je sicer z novelo 16. aprila izglasoval preimenovanje državnega praznika vrnitve Primorske k matični domovini v praznik priključitve Primorske k matični domovini. Državni svet pa je nato 23. aprila izglasoval odložilni veto na novelo.

Prvopodpisani pod predlog veta, državni svetnik Branko Tomažič, je tedaj pojasnil, da sta besedi priključitev in vrnitev pomensko različni. Beseda vrnitev namreč nakazuje, da je bila Primorska prej del slovenskega ozemlja, medtem ko beseda priključitev dopušča razumevanje, da ni bila, je opozoril.
Predlog spremembe zakona o praznikih in dela prostih dnevih je v DZ vložila skupina poslank in poslancev koalicije in Levice s prvopodpisanim Matjažem Nemcem (SD). V obrazložitvi so navedli, da je omenjeni praznik globoko zasidran v zavest ljudi in da se je na Primorskem vedno praznovalo priključitev in nikoli vrnitve Primorske.
V večinskem delu opozicije so predlogu spremembe imena nasprotovali že v razpravi pred prvim odločanjem v DZ. Izpostavljali so, da je "priključitev" neprimeren in škodljiv izraz, saj nakazuje, da Primorska nikoli ni bila del matične domovine. Povsem enotnega stališča tedaj niso imeli niti v koaliciji, a so predlagatelji nazadnje zbrali 38 poslanskih glasov podpore, medtem ko je proti glasovalo 32 poslank in poslancev.
Tik pred glasovanjem o preimenovanju praznika vrnitve Primorske k matični domovini se je oglasil tudi tržaški pisatelj Boris Pahor in poslance državnega zbora pozval, naj ne spreminjajo imena.

"Velik slovenski domoljub, tržaški pisatelj Boris Pahor, je tik pred odločanjem v DZ o poimenovanju praznika vrnitve Primorske k matični domovini izjavil, da je po njegovem osebnem prepričanju treba upoštevati argumentacijo Državnega sveta RS in tako v poimenovanju praznika ohraniti dikcijo 'vrnitev'," so zapisali na spletni strani državnega sveta.
Pahor se je ob tem zahvalil poslankam in poslancem, ki so leta 2005 razglasili ta praznik kot državni praznik. Zanj kot Primorca je to tudi največji praznik Primorske in Slovenije in s tem velik razlog za praznovanje. Izrazil je upanje, da bodo tokrat poslanke in poslanci pri odločitvi prisluhnili argumentom in njegovemu osebnemu pozivu ter večinsko izglasovali staro poimenovanje praznika kot vrnitev Primorske matični domovini.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.