"Če državni svet ne bo izglasoval veta na zakonsko novelo in vlada ne bo resno razmislila o tem, da dela veliko neumnost, bomo mi resno razmislili, da vprašamo državljane, ali se s tem strinjajo," pravi prvak SDS Janez Janša.
Janša je na novinarski konferenci povedal, da je vlada zakon pripravila z argumentom, da denarja za avtoceste ne bo dovolj, ob tem pa sprejela besedilo, ki ji bo prinesel še manj denarja.
Po Janševem mnenju pa srž problema tiči še globlje. Pravi, da zakon še bolj obremenjuje slovenske voznike, prekomernega tranzita čez Slovenijo pa ne rešuje. "Zakon vsebuje tudi neumno določilo, ki v bistvu ceno polletne vinjete določa za ceno mesečne. Če bo v direktoratu za promet Evropske komisije kdo želel iskati argumente za obtožbo Slovenije, da je diskriminatorna, bo uporabil prav to primerjavo. Taka rešitev ne zdrži nobene realne presoje. Vlada se s tem samo zapleta v zanko, v katero je stopila brez potrebe," še pravi Janša.
Prvak SDS je še povedal, da evropske direktive zahtevajo nediskriminatornost. Po njegovem prepričanju to pomeni, da mora v konkretnem primeru enaka cena vinjet veljati tako za domače kot tuje voznike. In pri nas vsi plačujejo enako. "Slovenija tako ni v ničemer uvedla diskriminatornega sistema za tujce," meni Janša.
Janša in resorni minister Vlačič sta se soočila v studiu
Če se mi ne vmešavamo v ureditve drugih držav, naj se tudi Italija prek komisarja Tajanija ne vtika v naše odločitve, pravi minister Patrick Vlačič. V studiu 24ur pa je na vprašanje, ali popuščamo Bruslju, dejal, da je že Janševa vlada s samo uvedbo vinjet povzročila veliko težav, Janša pa je že takrat napovedal, da bo treba uvesti spremembe sistema.
Janša je ministru odvrnil, da bi bilo takrat morda edino treba uvesti vinjeto za krajši čas, medtem ko je cena vinjet popolnoma v naši pristojnosti. Vinjeto za krajši čas pa bi morali uvesti le pod pogojem, če bi sistem ostal dolgoročen, mi pa smo ga uvedli za prehoden čas pred uvedbo cestinjenja v prostem teku. Problem je v tem, da je Slovenija tukaj popustila pritisku Italije, ne pa pritisku Evropske komisije, saj Italija svoj pritisk vrši preko svojega komisarja Tajanija.
Minister Vlačič pravi, da sistem še vedno velja za začasnega, da pa ukvarjanje z diskriminatornostjo in nediskriminatornostjo pobere preveč energije tej vladi, ki bi se lahko bolj ukvarjala z uvedbo elektronskega cestninjenja.
Več v videu.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.