Strokovna služba Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je pripravila nabor mogočih 14 interventnih ukrepov, s katerimi bi lahko letno privarčevali 361 milijonov evrov.
Strokovna služba ZZZS tako predlaga, da zdravstvena blagajna ne bi več krila obdelave receptov in vročitve zdravil, ampak bi ta strošek prešel na pleča posameznika. Tako bi ZZZS letno prišel do 14,7 milijona evrov prihranka. Posameznik bi za dvig zdravil na običajni recept plačal med 1,4 in 1,88 evra, za dvig zdravil na obnovljivi recept pa med 1,55 in 1,73 evra.
Eden izmed predlaganih ukrepov predvideva tudi linearno zniževanje bolniškega nadomestila za 10 odstotnih točk. S takšnim ukrepom bi letno prišli predvidoma do 23,8 milijona evrov prihranka.
Strokovna služba ZZZS tudi predlaga, da se iz obveznega zdravstvenega zavarovanja ne krijejo več tiste storitve, ki niso neposredno povezane z zdravljenjem bolnikom oz. zdravstvenim varstvom. Tako predlagajo, da se iz košarice pravic črtajo financiranje nadomestil za brezposelne med boleznijo, s čimer bi letno privarčevali 3,9 milijona evrov. Prav tako predlagajo, da se iz košarice pravic črtajo pogrebnine in posmrtnine, saj da so to socialne pravice, s čimer bi letno prihranili do 9,5 milijona evrov.
Poleg tega predlagajo, da se iz zdravstvene blagajne več ne financirajo pripravništva in specializacije zdravnikov ter tudi del terciarne dejavnosti v zdravstvu. Na račun specializacij in pripravništev bi tako letno iz zdravstvene blagajne steklo za 56,1 milijona evrov manj, za terciar pa 37,2 milijona evrov manj.
Fakin: Zavod je pripravil ukrepe na zalogo
Generalni direktor ZZZS Samo Fakin je poudaril, da je zavod pripravil ukrepe "na zalogo, v večji količini, kot je potrebno za pokritje letošnjega leta". Tako se bodo lahko v usklajevanjih dogovorili tudi za vmesne rešitve oz. nižje odstotke oz. bodo izluščili tiste ukrepe, ki bodo sprejemljivi za vse.
Upravni odbor zavoda je danes začel razpravo o teh ukrepih, zaradi odsotnosti dveh članov pa bodo razpravo nadaljevali 7. marca. Ukrepe mora potem obravnavati še skupščina, da bi začeli veljati, pa morajo tudi skozi vladno in parlamentarno proceduro. Sicer je predvideno, da bi ukrepi veljali začasno, letos in v prihodnjem letu.
Po zadnjih projekcijah se zavodu v letošnjem letu obeta 117,6 milijona evrov visok primanjkljaj. Če bo podaljšano izvajanje interventnega zakona tudi v drugi polovici leta, bo ta primanjkljaj za približno 10 milijonov evrov nižji. Konec prihodnjega leta pa bi primanjkljaj lahko narasel na 270 milijonov evrov, če ne bo sprejetih ukrepov, pojasnjuje Fakin.
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.