Vlada bi morala na današnji seji odločati o podražitvah vinjet in cestnin za tovorna vozila, a se to ni zgodilo. Odločitev je preložila na naslednjo sejo, do takrat pa bo opravila dodatne izračune in usklajevanja, so zapisali na družbenem omrežju Twitter.
A sprememba cene naj bi bila občutna. Kot smo neuradno izvedeli, naj bi za letno vinjeto za osebne avtomobile po novem odšteli 110 evrov. S 1. decembrom naj bi uvedli tudi novo vrsto vinjet za kombinirana vozila.
Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel je po seji vlade povedal, da je o predlogu dviga vinjet tekla "resna debata", da pa ni še nič dokončno odločeno. Kot je dejal, bo podrobnosti in morebitne sprejete odločitve ministrstvo pojasnilo v prihodnjih dneh, ker danes "ni pravi čas za to".
Odločitev vlade, da preloži odločanje, pa po mnenju Družbe za avtoceste v RS (Dars) ni dobra. Vsako odlašanje namreč povečuje tveganje, da bo treba unovčiti državna poroštva za celotni dolg v trenutni višini 3,4 milijarde evrov, opozarjajo. Kot so sporočili, bodo morali do konca letošnjega leta in v prihodnjih petih letih odplačati skupno skoraj 1,6 milijarde evrov finančnih obveznosti.
Preverite, koliko je treba odšteti za vinjeto v drugih evropskih državah.
Spremenjene tudi cestnine za tovorna vozila?
Spremembe naj bi doletele tudi cestnine za tovorna vozila za posamezne odseke avtocest in hitrih cest. Eden od predlogov je, da tovornjakarjem za 25 odstotkov zvišajo cene cestnin in dvignejo mejo popustov za emisijske razrede. Slovenija je pomembna tranzitna država, tovorni promet po slovenskih cestah pa je zelo gost. S tem bi dobili med 53 in 58 milijonov evrov letno, so poročali v oddaji 24UR.
V preteklosti so se večkrat pojavljala opozorila, da sorazmerno nizke cestnine v primerjavi s sosednjimi državami Sloveniji ne omogočajo ustreznih prihodkov s tega naslova in povečujejo privlačnost prevoza tovora po cestah v primerjavi z železnicami. To prispeva tudi k večjemu onesnaževanju.
Reševanje Darsa
Spremembe cestnin gre razumeti v sklopu reševanja problematike visoke zadolženosti Darsa. Ta kljub nadpovprečnemu številu dnevnega tranzita tovornjakov po avtocestah v Sloveniji glede na primerljive operaterje v Evropi trenutno dosega tudi dvakrat nižje prihodke iz cestnine, pravijo na Darsu in dodajajo, da poslujejo stroškovno učinkovito, saj da imajo v primerjavi s sosednjimi tovrstnimi družbami tudi do trikrat manj stroškov storitev, materiala in dela na kilometer avtoceste. "Nadaljnja racionalizacija stroškov poslovanja skorajda ni več mogoča, ne da bi ogrožali varnost v prometu in kakovost vozišč," opozarjajo.
Edina rešitev za vzpostavitev dolgoročno stabilnega modela poslovanja družbe je po njihovem mnenju sprememba cenovne politike. Nadaljnje odlašanje s spremembo cenovne politike namreč posredno ogroža finančno stabilnost države.
Dodajajo, da sta možnosti le dve: ali bodo za vožnjo po avtocestah plačevali le njihovi uporabniki, za kar se s predlagano spremembo cenovne politike zavzema Dars, ali pa bodo bremena odplačila dolgov padla na ramena vseh slovenskih davkoplačevalcev, kar bi bila posledica unovčitve državnih poroštev.
Predlagajo spremembo cestninjenja tako tovornih kot vinjetnih vozil, da bi breme porazdelili med vinjetna in tovorna vozila. Trenutno vinjetna vozila predstavljajo 47-odstotni delež v skupnih cestninskih prihodkih, tovorna pa 53-odstotnega. Dars cilja na večjo obremenitev ekološko najbolj spornih težkih tovornih vozil v tranzitu čez Slovenijo in spodbuja uporabo ekološko čistejših tovornjakov. Zato največje povečanje cestnin predlaga za prve tri EURO emisijske razrede vozil.
80 mio. evrov prihodka od prodaje vinjet
Prihodek od prodaje vinjet je sicer v prvih petih mesecih letos znašal 80 milijonov evrov. Prodaja vinjet za osebne avtomobile je bila letos nekoliko večja kot lani. V prvih petih mesecih je bilo prodanih odstotek več letnih (784.645) in mesečnih vinjet (166.075) kot v enakem obdobju lani, tedenskih pa pet odstotkov več (1,01 milijona). Podatki za prvo polletje bodo znani prihodnji teden, so povedali na Darsu.
Letno prodajo skupno okoli 5,5 milijona vinjet, v začetku leta predvsem letne, v poletni turistični sezoni pa tedenske in mesečne vinjete.
Cena vinjet je nespremenjena od leta 2009. Ob uvedbi vinjet, 1. julija 2008, so bile na voljo polletne vinjete, po 35 evrov, za leto 2009 poleg polletnih tudi letne za 55 evrov, nato pa so bile s 1. julijem 2009 po uvedbi mesečnih (30 evrov) in tedenskih vinjet (15 evrov) na voljo le še letne vinjete za osebna vozila po 95 evrov. Ta cena je veljala od 1. julija 2009, pri čemer je po navedbah Darsa večina takrat že imela letno vinjeto po 55 evrov, s tem datumom pa so bile ukinjene polletne vinjete za osebna vozila.
Ministrstvo: Razmere so katastrofalne
Iz ministrstva za infrastrukturo in prostor pa so sporočili, da se je minister Omerzel seznanil s "podedovanimi, katastrofalnimi razmerami, v katerih se nahaja Dars".
Nacionalni program izgradnje avtocest se je v zadnjih 12 letih financiral večinoma iz najetih kreditov, ki so za družbo in poroštva države še posebej neugodni, pravi ministrstvo. Letos se zaradi prve zapadle glavnice že močno povečujejo obveznosti.
Darsu je treba po njihovih navedbah nemudoma zagotoviti dodatne finančne prilive, saj da je le tako mogoče zagotoviti finančno vzdržnost družbe. Največje obveznosti zapadejo v letu 2014, za skupno 365,3 milijona evrov (od tega nekaj manj kot 317 milijonov evrov glavnice). To za 70 milijonov evrov presega celotne prihodke Darsa v letu 2012. Dars je lani s prodajo vinjet ustvaril 138,5 milijona evrov, s cestninami za tovorna vozila pa 156,4 milijona evrov.
KOMENTARJI (1181)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.