Koalicijski partnerji so se na kolegiju pri premierki Alenki Bratušek očitno uskladili glede kandidatov za izpraznjeni ministrski mesti – za gospodarstvo in zdravje.
Prvak DL Gregor Virant je pojasnil, da bi njuna imena po njegovem mnenju lahko dobili še danes ali v sredo. DL t. i. bianco podpore kandidatom ne daje, pač pa pričakuje, da se bosta predstavila poslanski skupini. Po Virantovih besedah je ključen program, saj gre za dve zelo pomembni področji. Če bosta kandidata prepričala poslance DL, bosta dobila podporo, zagotavlja predsednik stranke.
Tudi predsednik SD Igor Lukšič upa, da bomo nova ministra dobili kmalu. Po njegovem mnenju je že vse pri koncu in bo premierka lahko zelo v kratkem predlagala nove ministre. V SD bodo glede kandidatov postopali v skladu s postopkom. Pred zaslišanji kandidatov v DZ se bodo poslanci z njimi sestali, je pojasnil Lukšič. Povedal je še, da je za petek predviden podpis koalicijske pogodbe, ki je že usklajena.
Nova pereča tema: Jakičev položaj
Se je pa med strankami danes vnela nova pereča tema, to je položaj ministra iz vrst PS Romana Jakiča, ki je kazensko ovaden.
Virant se sicer ne želi konkretno izreči, ali bi moral Jakič, ki je napovedal odstop v primeru pravnomočne obtožnice, že sedaj odstopiti. Prvak DL priznava, da je to težava, s katero pa se morata soočiti oz. jo rešiti predsednica vlade in Jakič sam. A kot minister za notranje zadeve poudarja, ima ta ovadba gotovo veliko težo, sam pa zaupa NPU in ga v celoti podpira. Na to je opozoril tudi predsednico vlade, a bodo po Virantovih besedah pogovor nadaljevali predvidoma v petek. "O tem, kakšne so posledice, je treba resno razmisliti," je pristavil.
Tudi po Lukšičevem mnenju bi bilo prav, da Jakič na tej točki premisli in pove, kakšno je njegovo stališče. Gotovo je on sam prvi na potezi, za njim premierka in PS, zatem koalicijski partnerji, je dejal Lukšič. Prepričan je, da se bo Jakič prav odločil in da mu "pri tem ne bo treba pomagati". Na vprašanje, ali bi torej bilo po njegovem mnenju prav, da bi odstopil, pa Lukšič ni neposredno odgovoril. "Sem povedal, kaj je prav," je dejal.
Politična trgovina
V oddaji SVET so v ponedeljek poročali, da naj bi Erjavec uspel z zahtevo, da zamenja politično tvegano zdravstveno ministrstvo z netveganim Uradom za zamejce. Ministrica Pozitivne Slovenije Tina Komel naj bi zato urad po slabem letu zapustila, saj Bratuškova v svoji poslanski skupini ne bi imela še enega človeka blizu Jankoviću. Sprva se je govorilo, da ji je Erjavec našel službo na veleposlaništvu v Rimu, a ker je predsednik države, ki jo tja lahko imenuje, že dal rdečo luč, zdaj razmišljajo, kako bi obšli odločanje Boruta Pahorja in jo imenovali na konzularno predstavništvo v Monoštru, kamor jo lahko vlada imenuje sama, so poročali v oddaji 24UR.
Komelovo naj bi zamenjal Gorazd Žmavc, član izvršnega odbora DeSUS. Na mesto zdravstvene ministrice naj bi sedla Alenka Trop Skaza, gospodarski resor pa naj bi vodil Metod Dragonja.
DeSUS bo vztrajal pri zdravstvenem resorju
Na današnji seji sveta in izvršnega odbora stranke DeSUS so tako sklenili, da bo stranka vztrajala pri zdravstvenem resorju, za kandidatko za ministrico pa predlagajo državno sekretarko na ministrstvu za zdravje Brigito Čokl, je povedal njen predsednik Karl Erjavec. Čoklova je po njegovi oceni na področju zdravstva bolj izkušena od Trop Skazove, kot državna sekretarka je na ministrstvu za zdravje že dve leti, ima pa tudi podporo v sistemu.
Dvom o podpori kandidaturi Trop Skazove je že pred sejami organov DeSUS izrazil vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša. Kandidatka z več referencami je zagotovo Čoklova, ki so jo predlagali tudi v DeSUS, je poudaril. Kot je pojasnil, slednja poleg tega ne bi potrebovala uvajanja v delo ministrstva. Erjavec pa je o pogovorih glede ministrskih kandidatov dejal, da je "zadeva kar zapletena, ampak rešljiva".
So pa organi DeSUS podprli kandidaturo Dragonje za ministra za gospodarstvo.
Predlog DeSUS je Erjavec že posredoval tudi predsednici vlade in zdaj pričakuje njen odgovor. Prav tako pričakuje, da bo njihova kandidatka, glede na to, da zdravstveni resor pripada DeSUS, imela prednost.
Erjavec je po sejah organov dejal, da glede morebitnih zamenjav "znotraj koalicije očitno ne pride do dogovora". Na vprašanje, ali Žmavc torej ni več v igri, da bi postal minister, pa je Erjavec odvrnil, da omenjeni ni bil nikoli kandidat za ministra za zdravje.
Je pa prvak DeSUS dejal, da ne ve, kako bodo pogovori potekali vnaprej. "Če bi prišlo do kakšnih zamenjav, se bomo morali tudi v stranki odločiti, s kakšnim kandidatom bomo pokrili kakšen resor," je pojasnil. Poudaril pa je, da sta zdaj na potezi predsednica vlade in stranka PS.
Potrdili predlog koalicijske pogodbe
Svet DeSUS je danes tudi potrdil predlog koalicijske pogodbe. Erjavec tako ne vidi ovir za petkov podpis pogodbe, razen če bi se kadrovske zadeve zapletle. "Potem je pa lahko tudi to ogroženo, da bi v petek podpisali koalicijsko pogodbo," je povedal prvak DeSUS. Po njegovem mnenju mora vlada namreč ob podpisu koalicijske pogodbe tudi vedeti, kdo bo zasedel določeni resor.
Seje sveta DeSUS se je udeležil tudi evropski poslanec Ivo Vajgl, katerega kandidaturo na volitvah v Evropski parlament so predstavniki sveta soglasno potrdili. Vajgl je pojasnil, da bo na njegovi Evropski listi Iva Vajgla, ki jo poleg DeSUS podpira tudi Zveza društev upokojencev Slovenije, osem kandidatov, a se o imenih preostalih še niso pogovarjali. Njegovo kandidaturo je sicer minuli teden že potrdil tudi izvršni odbor stranke DeSUS. Predsednik republike Borut Pahor bo odlok o razpisu volitev v Evropski parlament podpisal v sredo.
KOMENTARJI (164)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.