Društvo Svet staršev je namreč objavilo Peticijo za spremembo šolskega sistema, v kateri med drugim poziva, da ukinemo način ocenjevanja, kot ga imamo zdaj, da se zmanjša obseg snovi in domačih nalog, pa tudi, da ukinemo zdajšnjo obliko mature. Peticija je nastala, ker šole čedalje bolj okupirajo kar cele družine, pravijo v Društvu.
Pobudnica peticije pravi, da je šola obveznost otroka, trenutno pa naloge delajo starši in stari starši. Sistem, dodaja, bi moral biti tak, da bi se otroci lahko učili sami, ideja peticije pa je med drugim tudi – ukinitev mature v obstoječi obliki in obuditev sprejemnih izpitov za vstop na srednjo šolo oziroma fakulteto.
Pa ocene? Nadomesti naj jih opisno ocenjevanje. Cilj upora proti obstoječemu sistemu s peticijo pa je,"da imajo družine več časa zase in za svoje otroke," pravi Nataša Šram.
Minister pozdravlja peticijo, "ker je šolstvo prepogosto zapostavljeno, tiče pa se vsakega od nas". In dodaja, da bo s pobudniki sicer sedel za skupno mizo, a hkrati napoveduje nekakšno belo knjigo sprememb v šolskem sistemu. "V 14 dneh do treh tednih lahko pričakujete napoved sprememb v šolskem sistemu," pravi minister Pikalo.
Vendar bela knjiga ne predvideva tako velikih sprememb, kot je ukinitev mature ali ocenjevanja, predvideva pa vrnitev ocen zelo uspešno, uspešno in manj uspešno za nekatere predmete. Besedilo reforme sicer za zdaj ostaja neznanka. Tako še ne vemo, kako blizu je idejam iz peticije, ki jo je od danes mogoče podpisati na spletu.
Da je šolski sistem že zdavnaj povozil čas, pa so prepričani tudi učitelji, ki pa se pod peticijo ne bodo podpisali. "Starši odpirajo težka vprašanja, ki pa jih ne moremo preko medijev in peticije razreševati," pravi Matija Horvat iz Učiteljskega združenja Slovenije.
Učitelji si želijo predvsem, da ministrstvo ne bi reagiralo le na peticije staršev, ampak tudi na strokovne pozive pedagogov. Minister pa pravi – za vse predloge so zdaj naša vrata široko odprta.
KOMENTARJI (296)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.