Predsednica vlade Alenka Bratušek je v intervjuju za sobotno prilogo Večera povedala, da vlada razmišlja o sprožitvi pravnih postopkov zoper bonitetno hišo Moody's, ker da je neupravičeno posegla v izdajo slovenskih obveznic. Še prej bodo sicer vodstvu pisali in ga vprašali, zakaj je bilo tako, sama pa se zelo nagiba k temu, da bi tožili.
Tožba bi bila po besedah Bratuškove smiselna, "saj si tega, kar so si dovolili, ne sme dovoliti nobena bonitetna agencija". Finančno ministrstvo je bilo namreč po besedah Bratuškove z Moody's v stiku, še preden so šli v prodajo obveznic, v bonitetni hiši pa niso "niti z besedo omenili", da bodo med prodajo obveznic objavili novo bonitetno oceno o Sloveniji. "Če bi bili to omenili, bi namreč finančni minister Uroš Čufer, ki zelo dobro pozna prodajo obveznic še iz službe v NLB, ne šel v prodajo," je dejala.
'Gre za špekulacije'
Neuradne ocene medijev, da Bruselj ni zadovoljen z nacionalnim reformnim programom, ki ga je morala v Bruselj predložiti vlada, premierka označuje kot špekulacije in poudarja, da bo treba na uradne ocene počakati do konca meseca. Dokument so po njenih besedah usklajevali tudi z Brusljem in ta je zdaj rekel, "da je dokument bistveno boljši od osnutka, ki smo jim ga poslali kak teden pred oddajo programa".
Kam nas privede zadolževanje na zadolževanje?
Glede pritiska, ki naj bi ga na Slovenijo vršila EU, premierka odgovarja, da ne gre za EU, pač pa za nas same, ki "moramo določene stvari doma le spraviti v red". Zadolževanje na zadolževanje se namreč "res ne izide", je dejala.
Odlog roka za proračunski primanjkljaj pod tri odstotke BPD z Brusljem po besedah Bratuškove še ni bil dogovorjen, a ker so ga dobile tudi druge države, težav ne pričakuje.
Kako jo je Čufer prepričal, da je dvig DDV dober ukrep?
K temu, da je vlada kljub prvotnim načrtom v predal začasno pospravila krizni davek, je Bratuškovo prepričal finančni minister z argumentom, da dvig DDV ne bo vplival na izvoznike in da je bolj dolgoročen ukrep kot krizni davek. Vlada sicer po besedah premierke razmišlja, da bi cene po zvišanju DDV nekaj časa spremljala in podražitve objavljala.
Kako bomo plačali sanacijo bank?
Glede sanacije bank je premierka povedala, da jo bomo poplačali skozi leta, ko bomo prodajali terjatve, ki jih bomo prenesli na slabo banko, pri čemer je pet let po njeni oceni premalo, saj si terjatev ne želi prodajati pod pritiskom. Slabo banko bodo sicer po njenih besedah vodili izvršni direktorji.
Za NKBM je Bratuškova prepričana, da bi država zanjo lahko našla kupca, medtem ko za NLB ocenjuje, da v stanju, v kakršnem je danes, kupca ne moremo najti. Sama sicer meni, da za zamenjavo uprave NLB ni razlogov.
Kam bo usmerila stranko?
Glede ugibanj, ali bo PS, ki jo začasno vodi, popeljala na naslednje volitve, Bratuškova pravi, da se s tem nima časa ukvarjati. O kongresu v PS po njenih besedah še ne razmišljajo, zagotovo pa bo pred volitvami.
Na vprašanje, ali se ji ne zdi, da je njena težava to, da še naprej zagovarja s korupcijo obremenjenega župana in njenega predhodnika na čelu PS Zorana Jankovića, pa odgovarja, da v njeni vladi ne sedi nihče, ki bi bil pod kakršnimi koli obremenitvami uradnih organov.
KOMENTARJI (1471)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.