Zeleni prehod, za katerega bomo v Sloveniji v naslednjih desetih letih namenili več kot dve milijardi evrov, ima velik vpliv tudi na omrežnino. Zato so na Agenciji za energijo pripravili novo metodologijo, v kateri so obračunavanje omrežnine razdelili v pet časovnih blokov.
Omrežnina se bo tako večino časa gibala med bloki dve in štiri. Najdražja tarifa bo zaračunana zgolj med delovniki, med najbolj obremenjenimi urami, v visoki sezoni, torej med novembrom in februarjem. Najmanj pa bomo za omrežnino plačali med marcem in septembrom, na dela proste dneve.
"Te cene bodo različne, zaradi tega, ker se skuša na vsak način prilagoditi odjem v teh tako imenovanih špicah," je pojasnila direktorica Next Move Energy Nina Bračko Colja. Porabo bo na podlagi preteklih navad odjemalcev izračunal elektrooperater, lahko pa si jo bo tudi spreminjal vsak odjemalec posebej. Če bo ta dogovorjeno moč presegel, se mu bo to poračunalo.
"Tisti, ki ne bo vešč, ne bo poznal ozadja teh novih sprememb do potankosti, da bo znal gospodarno razpolagati s porabo električne energije, bo zagotovo plačeval več," je še dodala Bračko Coljeva. Morebitno preseganje omejitve lahko gospodinjski odjemalec kar dobro predvidi, če sešteje moči naprav, ki jih bo sočasno aktiviral, so še sporočili iz agencije.
Iz agencije so sicer sporočili, da še niso izračunali, koliko bodo znašale tarife in kakšna bo razlika med njimi, ocenjujejo pa, da bodo po večini stroški omrežnine manjši. Prav tako tudi nimajo izračunov, kaj bi to pomenilo za uporabnike, načrtujejo pa, da jih bodo opravili jeseni. Sicer pa bomo uporabniki na svojih položnicah informativni izračun zagledali že junija. Nato se bo s prihodnjim letom začelo dveletno prehodno obdobje, ko bomo na položnicah dobili le obvestilo, koliko smo prekoračili obračunsko moč, presežki pa nam bodo zaračunani z letom 2026.
Ekonomist Matej Lahovnik, ki je bil gost v oddaji 24ur Zvečer, je dejal, da bomo morali sedaj paziti, kdaj bomo uporabljali naše naprave, ker bo od tega odvisna cena za obračunsko moč. "To pa pomeni, da če bomo polnili naprave, ko je omrežje zelo obremenjeno, nas bo to močno udarilo po žepu. Če bomo polnili ponoči, bomo pa prihranili. Hkrati bomo pa morali upoštevati, kakšna je dogovorjena moč, ki je sklenjena, da je ne prekoračimo."
Nova položnica pa bo tudi zelo zapletena za odjemalce. Po besedah Lahovnika gre za to, da je že pet časovnih blokov za moči, zdaj pa bo treba razlikovati še med dogovorjeno močjo, dejansko porabljeno močjo in ugotavljati presežek, kar je precej zapleteno. "Stvari bo bistveno olajšala digitalizacija, potem bo to avtomatično," je pojasnil. Seveda pa bomo morali biti zelo prilagodljivi, tisti, ki se ne bodo mogli prilagajati, bodo pa precej udarjeni po žepu, je še dodal.
Ljudje so navdušeni nad zelenih prehodom, ampak kot kaže, bo ta prehod vse prej kot poceni. "Mislim, da je čas poceni energije dejansko že mimo. Navaditi se bomo morali, da zeleni prehod stane, vse več fotovoltaike sončnih elektrarn pomeni razpršeno proizvodnjo energije, torej bolj nestabilen sistem," je dejal Lahovnik. Treba bo več vlagati, vse to je dražje, obračunava pa se v obliki omrežnine, ki bo predstavljala tretjino cene električne energije.
Predvsem se pa bomo morali, kot je pojasnil Lahovnik, prilagajati odjemalci. To pa pomeni, da bomo dejansko priključili naprave ali jih polnili, ko je sistem manj obremenjen. "To terja spremembo naših navad in bomo morali pozabiti na to udobje, ko nismo razmišljali, kdaj priklapljamo naprave," je sklenil.
KOMENTARJI (247)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.