Poslanci so z 11 glasovi za in 48 proti zavrnili predlog novele zakona o odvzemu in presaditvi delov človeškega telesa zaradi zdravljenja. Predlog, ki ga je v proceduro vložil državni svetnik Peter Požun, bi uzakonil domnevno privolitve, s čemer bi se lahko vsakega smatralo za darovalca organov, če se ni izrecno opredelil proti.
Z današnjo zavrnitvijo je zakonodajna pot novele zaključena.
Minister za zdravje Dorjan Marušič je danes poudaril, da vlada spremembe zakona načeloma sicer podpira, vendar obstajajo tako pravni kot splošni pomisleki na račun predloga. S konceptom domnevne privolitve bi se namreč poseglo v avtonomno pravico posameznika do razpolaganja s svojim telesom. Taka ureditev bi po njegovih besedah lahko bila v nasprotju z ustavo in kazenskim zakonikom, ki določa, da se zdravnik, ki odvzame del telesa, ne da bi pred tem pridobil dovoljenje, kaznuje z zaporom do pet let.
Vedno več čakajočih na presaditev

Podpredsednica DS Lidija Jerkič je sicer v imenu predlagatelja poudarila, da je razkorak med količino organov za darovanje in potrebami po organih vedno večji in da je v tem trenutku samo v Sloveniji na čakalni listi za presaditev 150 bolnikov. Predlog je državni svetnik Peter Požun po njenih besedah pripravil v sodelovanju z vsemi deležniki na tem področju.
Zaradi visoke stopnje zadržanosti do instituta domnevne privolitve so v državnem svetu oblikovali dopolnilo, s katerim so oblikovali za privolitelja prijaznejši postopek privolitve namesto spornega instituta domnevne privolitve. Po njenih besedah so sklepali, da bo zakon tako sprejemljiv.
"Z današnjo zavrnitvijo predloga novele naš osnovni problem - pomanjkanje organov za presaditev - ostaja," je Požun komentiral odločitev DZ. Kot pravi, pa sam zaradi tega še ne bo dvignil rok od te teme. "Počakali bomo, če se bo vlada lotila kakih aktivnosti, sicer bomo z njimi nadaljevali sami. A zdaj je žogica na strani vlade, da poskrbi, da se poveča število darovalcev organov," je še dodal Požun.
Ob tem je izpostavil mnenje vladne službe za zakonodajo, da je celo zdajšnji zakon v nasprotju z ustavo. S tem so po njegovem mnenju ustvarili še večjo zmedo.
'Premalo je jasno dejstvo, da gre pri odvzemu organov za stanje po smrti'
Od poslancev sem danes slišala veliko kritike na predlog novele o presaditvah organov, a nobenega predloga, kaj bi bilo dobro, je zavrnitev komentirala direktorica zavoda Slovenija Transplant Danica Avsec Letonja, ob tem pa opozorila, da bo treba resno razmisliti, kako naprej. "Najti bo treba rešitev, da bomo pridobili več darovalcev. V osmih letih smo ob vseh naših aktivnostih uspeli pridobiti komaj en odstotek ljudi. Torej je treba pretehtati stvari in mogoče tudi razmisliti o tem, ali je sedanji sistem učinkovit."
V zvezi s pomislekom vlade o protiustavnosti ureditve domnevne privolitve oz. kršenju pravice do razpolaganja s svojim telesom je ocenila, da gre v tem primeru morda za premalo jasno dejstvo, da gre pri odvzemu organov za stanje po smrti. "Ker je oseba umrla, je tudi možno darovanje. Če je oseba še živa, jo vprašamo za mnenje in v tem primeru gre za princip informirane privolitve. V današnji razpravi v državnem zboru je bilo premalo poudarjeno, da gre pri odvzemu organov za odvzem po smrti," je dejala Avsec Letonja. Strinja se sicer z oceno poslancev o pomenu osveščanja, izpostavila pa je velike razlike v razumevanju področja presaditev.
"Že danes med poslanci smo lahko slišali nekatere zelo kakovostne izjave, ki nam bodo v prihodnje v veliko pomoč pri nadaljnjem delu. Druge izjave pa so kazale na nepoznavanje sedanjih razmer ter dejstev o smrti. Organe odvzemamo od mrtve osebe - možgani so pri njih mrtvi, odvija se že razpadanje možganskih celic, ostali organi pa še živijo, ker jih pri življenju ohranjamo z aparati. Smrt možganov pomeni smrt človeka. Ugibanja tudi nekateri poslancev danes kažejo, da bo treba še več informiranja ljudi," pravi Avsec Letonja.
Treba bo razmisliti o tem, kakšno vlogo dati zdravnikom pri zbiranju izjav o opredelitvi za darovalca, še meni direktorica Slovenija Transplanta. "Gre za vprašanje, ali je sploh sprejemljivo, da zdravnik svojega bolnika, ki pride k njemu zaradi bolezni, sprašuje, če bi želel postati darovalec organov. Tu gre za vprašanje združljivosti. Pripraviti bo treba nek sistem, v katerem se bodo ljudje dobro počutili.“
Po njenih besedah bi lahko s sprejemom novele, ki so jo poslanci danes zavrnili, dosegli do 20 odstotkov več darovanj organov. Kot je pojasnila, ima Slovenija okoli 20 darovalcev organov na en milijon prebivalcev. "To ni slabo, a na primer v Španiji, ki je na tem področju vodilna, imajo okoli 33 darovalcev na en milijon prebivalcev. Torej bi 20-odstotno povišanje števila darovalcev pomenilo, da bi se kar približali svetovnemu vrhu po številu darovalcev," dodaja Avsec Letonja.
Vsak darovalec, če se ne odloči drugače
S predlogom so želeli sedanji sistem izjavljanja posameznikov za darovalce organov spremeniti tako, da bi se v primeru smrti vsakogar štelo za darovalca, razen če bi se izrekel proti temu. S tem bi po prepričanju stroke v Sloveniji povečali število darovanih organov za presaditev.
Sicer pa z darovanjem lahko podarite življenje. Kako postopek poteka sedaj in ali lahko svojo odločitev, da ste darovalec organov prekličete, pa preverite na Vizita.si.
KOMENTARJI (306)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.