Iz SDS so sporočili, da so poslanke in poslanci SDS, SNS in poslanec SD Andrej Magajna vložili zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o Zakonu o Radioteleviziji Slovenija. Po njihovem predlogu naj bi se referendumsko vprašanje glasilo "Ali ste za to, da se uveljavi zakon o Radioteleviziji Slovenija, ki ga je sprejel državni zbor na seji dne 20. oktobra 2010?“
Po novem zakonu o RTV bi se nacionalna televizija iz javnega zavoda preoblikovala v samostojno pravno osebo javnega prava posebnega kulturnega in nacionalnega pomena. Število članov programskega sveta bi se zmanjšalo z 29 na 17, spremenil pa bi se tudi način njihovega imenovanja. Dva člana sveta bi imenoval predsednik republike, pet državni zbor in civilna družba, dva narodni manjšini, tri pa bi med seboj izvolili zaposleni na RTV Slovenija. Zaposleni na RTV tudi ne bi več bili javni uslužbenci. Zakon je državni zbor sprejel z 41 glasovi za in 21 proti.
Predlagatelji referenduma pravijo, da je državni zbor že leta 2005 sprejel zakon o RTV, ki je na evropsko primerljiv način uredil javni zavod nacionalne televizije. Poleg tega pa so izrazili tudi pomisleke, ali je dobro nacionalno televizijo preoblikovati v samostojno pravno osebo.
Sicer pa so tudi državni svetniki na današnji izredni seji odločali o predlogu za odložilni veto na Zakon o RTV, vendar veta niso sprejeli.
NSi: Podpiramo prizadevanja za referendum
"Nova Slovenija odločno podpira zahtevo poslancev za razpis zakonodajnega referenduma o RTV SLO, saj je zakon slab, nedodelan in ne predvideva nobenih bistvenih izboljšav, ki bi pomenile še boljšo RTVS, ampak ravno nasprotno. Povečuje se vpliv politike na javno radio in televizijo, kar je zelo zaskrbljujoče,“ so sporočili iz NSi. Ob tem napovedujejo vložitev pobude za presojo ustavnosti več členov zakona.
V DeSUS menijo, da je referendum "po vsej verjetnosti" nepotreben, je dejal predsednik stranke Karl Erjavec. Dodaja pa, da je to "demokratičen instrument, ki ga lahko uporabi, kdor ni zadovoljen z zakonom".
Zakon boljši od prejšnjega
Nov zakon ni političen projekt, kot je bil prejšnji, so na ministrstvu za kulturo zapisali v odzivu na vložitev referendumske zahteve. "Ker smo prepričani, da je zakon dober in zagotavlja depolitizacijo RTVS, verjamemo, da mu ne bo nasprotoval nihče, ki si na RTVS želi sprememb," so še dodali.
"Rezultate Grimsovega zakona lahko danes vidi vsak televizijski gledalec," so prepričani. Novi zakon pa po njihovih besedah ni nastal na hitro in ni avtorstvo enega človeka, bil je plod dolge in izčrpne strokovne razprave, številnih pogajanj in strpnega vključevanja javnosti. Kot poudarjajo, mu stroka, tudi pravna, ne nasprotuje.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.