Upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je danes nadaljeval razpravo o predlogu varčevalnih ukrepov, a razprave ni končal. ZZZS mora namreč pripraviti novo projekcijo poslovanja, poleg tega bo vlada na eni od prihodnjih sej obravnavala predlog zakonskih sprememb, ki lahko pomembno vplivajo na višino odhodkov in prihodkov zavoda v letu 2012. Tako bo upravni odbor o ukrepih odločal na eni od naslednjih sej.
Danes so sprejeli sklep, da je treba v sodelovanju z ministrstvom za finance in ministrstvom za zdravje nadaljevati z aktivnostmi za enakomernejše obremenitve plačnikov prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje glede na posamezne kategorije zavarovancev s ciljem, da se najkasneje v letu 2013 pripravijo ustrezne zakonske spremembe.
ZZZS je sicer konec januarja letos izkazal primanjkljaj prihodkov nad odhodki v višini 42,64 milijona evrov. Da bi še naprej zagotavljal nemoteno financiranje pravic zavarovanih oseb iz obveznega zdravstvenega zavarovanje, je bil zavod konec februarja zadolžen v višini 32,2 milijona evrov.
Če bo podaljšana veljavnost interventnih ukrepov, bo ZZZS na podlagi zadnje projekcije letošnje leto sklenil s primanjkljajem v višini 123,5 milijona evrov, ki ga lahko pokrije s prostimi sredstvi le v višini 20,3 milijona evrov. Nepokriti primanjkljaj bo tako v letu 2012 znašal 103,1 milijona evrov, v primeru nadaljnjih stagnatnih gibanj na strani prihodkov zaradi posledic gospodarske krize pa bo navedeni primanjkljaj še večji, navajajo na ZZZS.
Strokovna služba Zavoda je namreč pripravila nabor možnih 14 interventnih ukrepov, s katerimi bi lahko letno privarčevali 361 milijonov evrov. Med drugim ukrepi predvidevajo znižanje bolniških nadomestil za 10 odstotnih točk in uvedbo plačila za obdelavo recepta.
Med drugim tudi predlagajo, da se iz obveznega zdravstvenega zavarovanja ne krijejo več tiste storitve, ki niso neposredno povezane z zdravljenjem bolnikov oziroma zdravstvenim varstvom, kot so pogrebnine, posmrtnine, bolniško nadomestilo za brezposelne in kritje nadomestila zaradi odsotnosti z dela zaradi darovanja krvi. Poleg tega predlagajo, da se iz zdravstvene blagajne ne financirajo več pripravništva in specializacije zdravnikov, pa tudi del terciarne dejavnosti v zdravstvu.
Tudi minister pravi, da ukrepi niso sprejemljivi
Predstavnica sindikatov Lučka Böhm je na nedavni novinarski konferenci predloge, ki vplivajo na višino pravic, ocenila za zaskrbljujoče. Napovedala je, da bo osebno glasovala proti takšnim ukrepom. Tudi minister za zdravje Tomaž Gantar pravi, da takšen paket ukrepov, kot jih je pripravila strokovna služba ZZZS, zanj ni sprejemljiv.
Ukrepe mora potem obravnavati še skupščina, da bi prišli v veljavo, pa morajo tudi skozi vladno in parlamentarno proceduro. Sicer pa je predvideno, da bi ukrepi veljali začasno, letos in v prihodnjem letu. Upravni odbor bo danes odločal tudi o tem, kdaj bo naslednja seja skupščine.
Po zadnjih projekcijah se zavodu v letošnjem letu obeta 110 milijonov evrov visok primanjkljaj, ki bi lahko v prihodnjem letu narasel na 270 milijonov evrov.
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.