Slovenija

Bomo le dobili letala?

Gorica, 27. 07. 2006 13.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Regijska razvojna agencija severne Primorske namerava obuditi idejo o nabavi letal za gašenje požarov.

Tudi minister Karl Erjavec meni, da bi bilo treba o nakupu razmisliti
Tudi minister Karl Erjavec meni, da bi bilo treba o nakupu razmisliti FOTO: Dare Čekeliš

Regijska razvojna agencija (RRA) severne Primorske namerava obuditi pred dvema letoma zamrlo idejo o nabavi letal za gašenje požarov. "Kupiti želimo dve sodobni letali air tractor AT-802F, 600 milijonov tolarjev vreden projekt pa nameravamo uresničiti s pomočjo evropskih sredstev v naslednji finančni perspektivi," je na predstavitvi projekta na letališču na Rojcah v Gorici povedal direktor razvojne agencije Črtomir Špacapan.

RRA severne Primorske pri projektu, ki naj bi ga v prihodnosti razširili z nakupom letala še za območje Obale, sodeluje z evropskim aeroklubom bratov Rusjan, ki združuje ljubitelje letalstva z obeh strani slovensko-italijanske meje, k sodelovanju pa želijo pritegniti še goriške in kraške občine ter slovensko in italijansko civilno zaščito, je pojasnil Špacapan. Slovenska država ali občine morata za projekt prispevati četrtino denarja, ostala pa naj bi zagotovila Evropa, je še dodal.

Air tractor AT-802F, ki ga za gašenje vse bolj uporabljajo v požarno ogroženi Španiji in na Portugalskem, kupila pa jih je tudi Hrvaška, je enomotorno letalo. Stane okoli 290 milijonov tolarjev in je dvajsetkrat cenejše od letala canadair, ki je pomagalo pri gašenju požara na komenskem Krasu, je povedal idejni oče projekta, sicer pa nekdanji italijanski vojaški pilot Cristiano Rett.

Eno letalo air tractor lahko pelje polovico tovora canadaira oz. 3100 litrov vode, ki jo preko hidranta ali gasilskega vozila dotoči v slabi minuti, za vzletanje pa potrebuje le 600 metrov dolgo travnato stezo, ga je dopolnil poklicni pilot in mentor na goriškem letališču Aleksander Špacapan. Stroški za liter vode, spuščen na požarišče, so v primeru tega letala med najcenejšimi, je zagotovil. Sicer je tovrstno letalo uporabno tudi ob ekoloških nesrečah na morju in za obrambo proti toči.


Po mnenju poklicnega pilota in predsednik Aerokluba Gorica Valterja Faganela, ki je prvi dan velikega požara na komenskem Krasu peljal gasilce na ogled terena iz zraka, je prepričan, da bi lahko s tovrstnimi letali požar že v petek pogasili. Tako bi pogorelo le nekaj deset hektarjev pa tudi škoda bi bila precej manjša, je poudaril.

Kot je pojasnil predsednik evropskega aerokluba bratov Rusjan Piero Marangon, bi bila logistična baza za letali in drugo opremo na goriškem letališču tik za državno mejo, saj je letališče v Ajdovščini zaradi pogoste burje neprimerno.

Sicer pa je ob obisku velikega požara na komenskem Krasu, kjer je pogorelo 950 hektarov površine, minister za obrambo Karl Erjavec dejal, da bi morali v Sloveniji glede na spremenjene klimatske pogoje in povečano požarno ogroženost možnost ponovno proučiti morebitni nakup letal za gašenje.

V zvezi s tem se je oglasil tudi državnozborski poslanec SD Aurelio Juri, ki je v pismu ministru zapisal, da je nakup letala za gašenje potreben in gospodaren, "zanesljivo veliko bolj kot načrtovana nabava letala za transport oklepnikov na misijah v tujini". Priložnost se ponuja v okviru zakona o uresničevanju temeljnih razvojnih programov Slovenske vojske med letoma 2008 in 2015, je še dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Barbara Horvat 1
28. 07. 2006 11.12
Sem se pozanimala, kako je bilo vcasih pri nas s taksnimi in drugacnimi vodostaji. Baje, da je imela vsaka vas neko mlakuzo namenjeno napajanu zivine ter kot protipozarna voda. Z vodovodi so pa le te izginile. Kako pa je bilo na nenaseljenih obmocjih (travnikih...), oddaljenih od naseljih, pa ne vem. Vsekakor bi gasilcem in raznim helikopterskim enotam kaj prav prisle tiste mlakuze, pa ceprav milijonkrat manjse od blejskega jezera.
tomazbodner
28. 07. 2006 07.48
Sam sem delal en projekt na Tajskem, kjer so podobni problemi - pogosto je nekaj drzave popolnoma suhe, medtem, ko so drugje poplave. Ideja je bila postaviti zajetja vode po vsej drzavi ter jih povezati a vodovodi v obeh smereh. Voda se bi crpala iz rek, ki imajo previsok vodostaj v zajetja, iz teh pa v kraje, kjer vode primanjkuje. Ce so vsa zajetja polna, reke pa se vedno narascajo, pa v morje. Edina tezava je cena taksnega sistema, ceprav menim, da bo v prihodnjih letih, ko se bodo klimatske razmere tudi v Evropi bistveno spremenile, voda vredna vec kot nafta, pa poglejte, koliko naftovodov je bilo zgrajenih... S taksnim sistemom bi primorska imela dovolj vode za gasenje pozarov... kar se pozigalcev tice, bi lahko pa vzeli Malezijsko taktiko - povrnitev vseh stroskov intervencij ter skode, ki jo je pozar povzrocil, zapor in bicanje. navsezadnje kamere niso drage, ce jih toliko kupis... pa da potem vidimo junaka...
Marinanjo
28. 07. 2006 02.16
po mojem menju je namenski helikopter za gašenje bolj "okreten" in lažje "meta" vodo na požarišče kot pa letalo....recimo med hribi,daljnovodi....skratka...helikopter lahko manevrira boljše praktično lahko lebdi nad požarom in točno zadane... Podpiram helikopter....!!!! p.s. čeprav bo neglede kaj se odloči presvetli dobrodošlo poleg obstoječih "vojaških" enot nam gasilcem
kgb@akcija.net
27. 07. 2006 18.58
tudi jaz sem mnenja da če se kupuje avion naj se kupi ornk ne pa ene škatle
mentalium
27. 07. 2006 18.52
Pa kaj jim ni jasn?? Dobr sej je 20 krat cenejši od Canadiaira ampak vseeno mora pristati na primerni površini, se popolnoma ustaviti, potrebuje dodatno enoto na tleh, ki ga napolni z vodo, potem mora pa zopet štartat in vzletet. Plus za polovico manj vode lahko nosi. Potem bi raje kupil helikopter. Zakaj namesto parih oklepnikov ne kupimo Canadiara, ki je svetovno znan po tem da je najbolj priljubljeno letalo za gašenje požarov.
usavko
27. 07. 2006 14.14
barbara, mogoče zato, ker bi bila nabava 10 letal cenejša... pa tudi zato, ker so območja velike nevarnosti požarov razporstirajo po vsej državi
macek_muri@email.si
27. 07. 2006 13.56
namest Patrie kupmo ene tri takele...
Marinanjo
27. 07. 2006 13.51
vsaka pomoč iz zraka (večje količine vode ) je gasilcem dobrodošla. najbolj uporaben je helikopter ki lahko "lebdi" nad ognjem in odvrže vodo na požarišče.....tudi zajemanje le te je hitrejše... neglede kaj nekaj morajo ukreniti-----Slovenja mora dobiti namensko letečo silo za gašenje požarov....do sedaj smo se kao šlepali in vlekli z vojaškimi in policijskimi ....čas je že da se nekaj postori.... Upam da Šandro in Valeter uspeta
Barbara Horvat 1
27. 07. 2006 13.34
Zakaj ne bi na pozarno ogrozenih obmocjih zgradili raje neke vrste vodnjake oz. vecja "podzemna" zajetja vode, ki bi sluzila prav gasenju pozarov na teh obmocjih. (Sklepam, da je cez leto dovolj padavin, da bi se ta zajetja napolnila; sicer bi morali vodo za napolnjenje dovoziti iz drugih delov Slovenije-npr. od tam, kjer je padavin toliko, da so polave...).