Na podlagi teh rezultatov, kot je že kazalo tudi po izidih vzporednih volitev, že lahko ugotavljamo, s kom se bo kdo povezoval. Predsednik SMC Miro Cerar, ki bo kot zmagovalec najverjetneje prvi dobil priložnost sestavljati vlado, je v kampanji jasno povedal, da s stranko, katere predsednik je pravnomočno obsojen in ruši institute pravne države, ne bi šel v koalicijo. Z vsemi ostalimi pa se je Cerar pripravljen pogovarjati, je poudaril.
Tako bo drugouvrščena SDS zopet v opoziciji. V SDS so že jasno povedali, da v vlado ne bodo šli, ker takšne vlade ne morejo priznati, ker so volitve nelegitimne. Prav tako ne bodo prevzemali funkcij v parlamentu, je povedal podpredsednik SDS Zvone Černač.
Kaj pa ostali?
DeSUS Karla Erjavca bo v parlamentu, kot kaže, imela 10 poslancev. Erjavec je pred volitvami komentiral, da Cerar morda sploh ni zmožen voditi države, v oddaji 24UR pa je dejal, da je v tem trenutku še težko napovedovati koalicijo in da je treba počakati na začetek pogovorov. ''Odvisno je, kaj bomo zapisali v koalicijsko pogodbo, ali bomo ščitili upokojence, ali bomo ščitili javno zdravstvo. Če da, potem bi lahko sodelovali v vladi,'' je dejal Erjavec.
Tudi ostali veljaki strank ne odrekajo možnosti, da bi sodelovali v koaliciji s Cerarjem. Podpredsednik SD Matjaž Han je dejal, da je prav tako treba počakati na pogovore in programe. Ker je v parlament prišlo veliko strank z bolj levega pola, Cerarju po njegovem ne bo težko sestaviti koalicije.
Dosedanja premierka Alenka Bratušek je dejala, da je bil Cerar v predvolilnem času nejasen in da morajo videti program, ker zdaj težko vedo, kaj pričakovati. Če bodo dobili povabilo, pa se bodo z veseljem odzvali, je dejala Bratuškova in spomnila, da je njena vlada ustavila privatizacijo in zdaj bo Cerar, ki je nasprotnik privatizacije, lahko odločal.
Luka Mesec iz Združene levice pa je v oddaji 24UR dejal, da so jasno povedali, katere so njihove prioritete in če bi se lahko o teh dogovorili s strankami, ki so prišle v parlament, ne vidi razlogov, zakaj ne bi vstopili v koalicijo. Podobno sta dejala tudi Matjaž Hanžek in Violeta Tomič, ki opozarjata, da imajo jasne točke programa, pri katerih pa bodo vztrajali.
Z desnega pola bo v parlament, kot kaže, prišla le NSi. Res pa je, da SLS manjka le peščica glasov, da prileze čez parlamentarni prag. Cerar je, kot omenjeno, dejal, da se je pripravljen o koaliciji pripravljen pogovarjati z vsemi, Ljudmila Novak, predsednica NSi, pa je opozorila, da sta programa stran zelo različna in da lahko dobro sodelujejo le stranke, ki imajo podoben program. A treba je počakati na morebitno povabilo.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.