Stranke SD, Lista Virant in DeSUS, ki sodelujejo v pogajanjih o koaliciji Zorana Jankovića, so dopoldne na mizo dobile čistopis predloga koalicijske pogodbe. Zdaj morajo stranke pogodbo pregledati in podati morebitne pripombe, sledila pa bodo zaključna pogajanja.
Kaj vsebuje Jankovićeva koalicijska pogodba?
Janković pravi, da je koalicijska pogodba na 16 straneh že usklajena. V pogodbi je umaknil napoved o zvišanju DDV, saj bo to le skrajni in začasni ukrep, če bo potrebno. Janković računa, da bo gospodarstvo lahko zagnalo in znižalo brezposelnost z velikimi projekti, ki jih je napovedal. To so tretji pomol Luke Koper, tretja razvojna os, četrta razvojna os, tudi Teš 6 in gradnja na srednji in spodnji Savi. Za vse to pa so potrebne milijarde, ki jih bo Janković jemal tudi v proračunu in državnih podjetjih.
Obdavčitev luksuza zaenkrat ostaja le ideja, saj se potencialne koalicijske partnerice še sploh niso dogovorile, kaj vse sploh luksuz je. Če vzamemo za primerjavo: z davkom na plovila, ki so luksuz, je država nazadnje pobrala samo 420.000 evrov, a razlog ni to, da imajo Slovenci tako malo plovil.
Kaj bomo državljani čutili takoj?
Srednji razred bo nekoliko razbremenjen. Meja za najvišji dohodninski razred, kjer velja 41-odstotna obdavčitev, ne bo več 1500 evrov neto plače, ampak okoli 2000. DeSUS predlaga tudi četrti dohodninski razred za najbogatejše s 50-odstotno obdavčitvijo. Poceniti želijo tudi stanovanja. Končni cilj je, da si bo povprečna slovenska družina brez državnih pomoči in s kreditom na 20 let lahko kupila primerno stanovanje največ 20 km od kraja zaposlitve.
V pogodbi so tudi naslednje reforme: pokojninska, a tu bo ključna delovna doba, ne starost, in zdravstvena reforma, ki bo prinesla tudi odpravo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. V vseh javnih zavodih, recimo vrtcih, šolah, bolnišnicah, bo hrana izključno slovenska.
Še veliko odprtih vprašanj
Kljub vsemu pa ostaja veliko stvari v koalicijski pogodbi še odprtih. Med drugim tudi to, ali naj generalni državni tožilec osebno odgovarja za delo tožilstva in ali naj se mandat podaljšuje vsako leto. Odprto je tudi vprašanje, koliko bo ministrstev. Za sedaj kaže 11 ali 12. Enako zaenkrat predvidevajo tudi pri Janši, čeprav so pred volitvami računali le na 10 ministrstev.
Janševa koalicijska pogodba je bolj podrobna, obsega 68 strani, medtem ko Jankovićeva obsega 16 strani. Pogajanja o obeh pa pospešeno tečejo.
Jutri sestanek pogajalskih skupin
Generalni sekretar stranke DeSUS Ljubo Jasnič je pojasnil, da so v pogodbi označena tudi neusklajena vprašanja, ki jih bodo stranke poskušale uskladiti na sobotnem sestanku pogajalskih skupin strank, česar jim ne bo uspelo, bodo nato skušali uskladiti še predsedniki strank. Sestanek pogajalskih skupin – Pozitivne Slovenije, SD, Liste Virant in DeSUS – bo po besedah Jasniča v soboto ob 10. uri v prostorih poslanske skupine Pozitivne Slovenije.
Za DeSUS je po besedah generalnega sekretarja pomembno predvsem to, da se v koalicijski pogodbi določi polovično usklajevanje pokojnin in razmerje 30 proti 70, kar pomeni, da 30 odstotkov usklajevanja predstavlja rast življenjskih stroškov, 70 odstotkov pa rast plač.
Popoldne sta se v prostorih poslanske skupine DeSUS sestala tudi Janković in predsednik DeSUS Karl Erjavec, vendar po sestanku nista dajala izjav. Več o stališču DeSUS do vstopa v koalicijo je podal poslanec DeSUS Franc Jurša. Povedal je, da je DeSUS v vladi zainteresiran za področja, ki so pomembna za strankin program, med njimi nekatera mesta državnih sekretarjev, direktorjev direktoratov znotraj ministrstva za zdravje, ministrstva za delo in morda tudi ministrstva za kulturo. "Želimo tudi obvezno pripravništvo, ki ga financira država," je dejal.
V DeSUS si po besedah Jurše želijo trdno vlado s čim širšo podporo. "Če bodo v vladi štiri stranke, bodo verjetno, vsaj tako mislim, naši organi sprejeli sklep, da gremo v vlado, če pa bo vlada šibka, pa je vprašanje, ali je v njej smiselno sodelovati," je dejal. Jurša je še povedal, da bo DeSUS o vstopu v koalicijo najverjetneje odločal v torek.
Po besedah vodje poslanske skupine SD Janka Vebra čistopis pogodbe pomeni, da je prvi krog pogajanj med strankami končan, v nadaljevanju pa bodo skušale stranke uskladiti še vprašanja, ki so ostala neusklajena. Eno ključnih odprtih vprašanj je po besedah Vebra sicer področje javnih financ.
Lista Virant se bo sicer o tem, katera koalicijska pogodba je zanjo bolj sprejemljiva, odločila na svetu stranke, ki bo v ponedeljek. Pri odločitvi naj bi svet stranke bolj ali manj sledil predvsem mnenju, ki ga bosta oblikovala predsednik in podpredsednik stranke Gregor Virant in Janez Šušteršič.
Pri Virantovih naj bi bila mnenja, v katero koalicijo naj stranka vstopi, precej deljena. Vidni član stranke Marko Pavliha se je v zavzel za vstop v koalicijo Zorana Jankovića, vidni podpornik stranke Ivo Boscarol pa pravi, da ne navija ne za eno ne za drugo koalicijo. Vse je po njegovih besedah odvisno od tega, za kaj se bodo izpogajali.
Usklajujejo tudi ''plan b''
Usklajevanje pogledov na osnutek koalicijske pogodbe naj bi nadaljevale tudi SDS, Lista Virant, SLS in NSi. Srečanje predsednikov desnosredinskih strank po besedah predsednice NSi Ljudmile Novak za danes ni predvideno. Na vprašanje, ali so predvidena kakšna srečanja na nižji ravni, torej na ravni pogajalskih skupin, ki usklajujejo poglede na koalicijsko pogodbo, pa je odgovorila, da je to mogoče. Kaj več o tem pa ni želela povedati. Poslanec NSi Matej Tonin je poudaril, da je to zgolj "plan b", če Jankoviću ne bi uspelo sestaviti vlade. DeSUS pri teh pogovorih ne sodeluje.
KOMENTARJI (1779)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.