Bombo so v ponedeljek opoldne našli pirotehniki Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi Severne Primorske, ki pregledujejo območje novogoriške železniške postaje zaradi prenove. Po besedah vodje enote Aljaža Lebna so imeli pirotehniki tako ves čas nadzor nad tem, kaj se je dogajalo z bombo. Pri prvem delu izkopa jim je pomagal stroj, zadnji del pa so opravili ročno.
Leban je pojasnil, da gre za 226-kilogramsko bombo iz druge svetovne vojne angleške izdelave, ki je polnjena s 96 kilogrami eksploziva. Opremljena je samo z zadnjim vžigalnikom, kar pomeni, da je bombo odvrgel lovec. Vžigalnik ni poškodovan, zato bo nevtralizacija lažja, je dodal Leban.
Najdba sicer ni nobeno presenečenje, saj je bilo na tem območju v času 2. svetovne vojne odvrženih okoli 600 bomb, je še povedal. Zato se lahko zgodi, da bodo našli še kakšno neeksplodirano bombo in bodo zato počakali, dokler pirotehniki ne bodo pregledali celotnega terena. V primeru najdbe bodo tako odstranili vse najdene bombe naenkrat, tako da bo tudi evakuacija prebivalstva potekala le enkrat.
Bomba je zdaj pod 24-urnim nadzorom in je prekrita z materialom. Zakopana je na istem mestu na globini približno 2 metra. Leban je pojasnil, da so jo zakopali iz varnostnih razlogov in da bi jo zaščitili pred vremenskimi vplivi.
Podžupan Mestne občine Nova Gorica Marko Tribušon je povedal, da je ekipa za spremljanje dogajanja že utečena in da zaradi tega ne pričakujejo nobenih težav. Bombo bodo nevtralizirali predvidoma v nedeljo, 10. marca, ob tem pa bo potrebna evakuacija bližnjih prebivalcev na slovenski in italijanski strani državne meje.
"Takoj ko smo bili seznanjeni s to najdbo, smo komunicirali že po vseh ustaljenih postopkih in kanalih z italijansko stranjo. Komunikacija poteka nemoteno in na nivoju, ki je temu primeren," je dejal Tribušon. Evakuacija bo morda potekala ne nekoliko manjšem območju kot lani, saj je najdena bomba drugačna in v drugačnem stanju, vendar se bodo o tem še odločali na prihodnjih sestankih.
Kljub najdeni bombi pa bodo gradbena dela nemoteno potekala naprej, saj je bomba v tem trenutku zavarovana. Pirotehniki pa bodo morali pregledati še okoli 400 metrov območja tirov proti Solkanu. Tak način dela podpira tudi poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan, ki je dodal še, da imajo nekatere občine zaradi znanih območij bombardiranja med svetovnimi vojnami v svojih občinskih aktih zapisan obvezen pirotehnični pregled pred začetkom gradbenih del.
Že lani poleti je bila v bližini železniške postaje v Novi Gorici odkrita 250-kilogramska letalska bomba. Okoli bombe so takrat vzpostavili 100-metrski varnostni pas, znotraj katerega je bilo gibanje omejeno. V 400-metrskem varnostnem pasu na slovenski strani meje in 600-metrskem na italijanski je bila odrejena popolna evakuacija prebivalcev. Pristojne službe so bombo uspele onesposobiti že v prvi fazi. Kasneje so jo prepeljali na Trnovsko planoto, kjer so jo nekaj časa skladiščili, nato pa uničili.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.